Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - TURBIAUX LE PROTECTOR V RÁŽI 8mm PROTECTOR


TURBIAUX LE PROTECTOR V RÁŽI 8mm PROTECTOR
Datum: Thursday, 15. March 2007 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Díky článkům panů Kříže ( SR 2000/11 ) a Dolínka ,( SM 2000/8 - k přečtení i na těchto stránkách ) je tato malá a velice zajímavá pistole,mezi zájemci o zbraně asi dostatečně známá.

protector
Především ve Francii vyráběný Protector v ráži 6mm a verze prodávaná firmou Chicago Firearms v USA.
Zmíněno bývá i provedení pistole Turbiaux v ráži 8mm a její licenční výroba v Minneapolis Firearms , ale publikované údaje ,zejména o vzhledu pistole, nejsou nijak podrobné.
K vidění byl tento model Protectoru, v roce 1998 na výstavě Palné zbraně ze sbírek Národního muzea a je popsán v katalogu výstavy.
Díky pochopení paní Šnajdrové , která měla v té době na starosti sbírku palných zbraní v Národním muzeu ,byla kurátorkou zmíněné výstavy a autorkou katalogu,jsem měl možnost si tuto pistoli prohlédnout a důkladně oměřit.
Konstrukčně vychází 8mm Protector ze svého menšího předchůdce.Ovládání pistole i funce mechanismu jsou stejné , není proto nutné je znovu popisovat.Odchylky ve velikosti bude nejlepší porovnat v tabulce./Rozměry v milimetrech/

6mm 8mm
Průměr pouzdra 52 58
Délka 109 122
Výška 60 63
Šířka 19 22
Délka hlavně 38 44
Počet drážek 4
Průměr vývrtu v drážkách 7,7
Průměr vývrtu v polích 7,3

Vlastních rozdílů není mnoho.
Na první pohled je patrný jiný tvar ovládací páky a umístění osy jejího otáčení poněkud výše na pouzdru.
Další změnou je pozice aretačního výstupku.Tato změna je vynucena snížením počtu nábojů na sedm .Pokud by zůstal na stejném místě jako u 6mm varianty, kde zároveň přidržuje vratnou pružinu, měl by při domáčknutí páky k pouzdru proti sobě prostor komory.Je umístěn na horním , zásobník posunujícím rameni.Otvorem v pouzdru může proniknout až k zásobníku a opřít se do drážky mezi nábojovými komorami.

Značení na víčku je vždy LE PROTECTOR SYSTÉME E. TURBIAUX a z druhé strany BREVETE S.G.D.G. EN FRANCE ET L 'ETRANGER PARIS.

Za posledních asi sedm let jsem na internetu po různých aukcích a antikvariátech získal obrázky pouze jedenácti Protectorů v ráži 8mm.Výrobní čísla mám jen u dvou exemplářů a to 706 a 1596.Lze z toho usuzovat,že se jedná o nejméně vyráběnou a zřejmě nejvzácnější verzi.
Pro porovnání - Protectoru 6mm mám prozatím zdokumentováno 42ks, Minneapolis Protectoru 56 ks a Chicago Protectoru 212 ks.

Na obrázcích najdete výkresy pistole z Národního Muzea,vyobrazení variant Protectoru a popis zbraně v ráži 6mm.
Protože obrázky jsou velké, otevřou se vám po kliknutí:

Vyobrazení variant Protectoru.

Výkresy pistole z Národního muzea-1.část.

Výkresy pistole z Národního muzea-2.část.

Popis zbraně v ráži 6 mm.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1416