Kulová kozlice Kupec-Blaser
Datum: Thursday, 05. April 2007 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


S hromadnou tovární výrobou loveckých kozlic je to u nás poněkud nejisté.
Snaží se však menší firmy.

Zatímco některé naše továrny tento sortiment opouštějí, věnují se mu úspěšně malé pružné puškařské firmy. Kozlice se zde nevyrábějí po stovkách kusů, ale jednotlivě nebo v malých sériích. Výsledky bývají o to zajímavější.

Příkladem takovéto malé čilé firmy je pardubické puškařství Pavel Kupec. V jeho sortimentu se nedávno objevily velmi zajímavé kulové kozlice, postavené na systému u nás i v zahraničí populárních kozlic Blaser 95.
Kupcoblaser
Jak sdělil Pavel Kupec, nejde v tomto případě o hromadnou výrobu, ale o limitovanou sérii dvaceti kusů. Jednotlivé kusy se vyrábějí individuálně podle toho, jak přicházejí objednávky, takže zbraně vznikají od počátku přesně podle požadavků konkrétního zákazníka a na míru.
Kupcoblaser
Zbraň zachovává všechny pozitivní vlastnosti, pro něž se kozlice Blaser řady 95 staly v Evropě tak populárními. Baskule a většina systému jsou původní, tovární výroby, což se projevuje především na nízké hmotnosti systému, zhotoveného z lehké, ale pevné slitiny pro tyto zbraně typické. Pouze některé součásti mechanismu se vyrábějí v pardubické dílně. Zachováno je samozřejmě i osvědčené napínání mechanismu až těsně před výstřelem pomocí posuvného hmatníku. Nedojde-li k výstřelu, posunutím hmatníku nazpět se mechanismus zase uvolní, takže zbraň nepotřebuje pojistku. Toto jednoduché a přitom spolehlivé zajištění bezpečnosti zbraně umožňuje bezproblémové nastavení velmi malého odporu spouště.

Kupcoblaser-shora
První ihned patrnou odlišností Kupcových kozlic od německých zbraní je pažba. Pokud se zákazník nespokojí s továrně vyráběnou německou pažbou z tureckého ořechu standardní kvality, vyrábí se na míru pažba nová. Kvalita dřeva je pak již odvislá jen od finančních možností zákazníka a jeho vkusu se přizpůsobuje výzdoba pažby i provedení povrchových úprav a botka. Výrobce doporučuje šelakovou polituru. Čepička rukojeti se na požádání dodává s monogramem.

Kupcoblaser-pažba

KUpcoblaser-rybina

Kupcoblaser-úředpažbí1

Hlavňový svazek pochází již úplně z domácí produkce. Puškař zachoval osvědčený jednoduchý a přitom pevný závěr s jedním širokým klínem a samozřejmě i jeho ovládání pomocí temenní kličky.

Oproti německému předchůdci nejsou hlavně Kupcových zbraní volně uložené se soustřelem nastavovaným šroubkem, ale mají pevné lišty. Firma garantuje soustřel do 5 cm na 100 metrů. Sám majitel s jedním exemplářem nastřílel zkušebně přes stovku ran a prohlašuje, že „se to nehnulo ani o setinku“. Délka hlavní se pohybuje od 520 do 650 mm podle požadavků zákazníka. Většina dosud vyrobených kusů se byla vyrobena v rážích 8 x 57 JRS a 9,3 x 74 R, ale v nabídce jsou všechny standardní ráže, které lze případně i kombinovat, samozřejmě pokud mají podobné balistické charakteristiky. Ke kulovému svazku se v případě zájmu vyrábí ještě svazek kulobrokový. Broková hlaveň má vždy ráži 12.
Hlavně jsou opatřeny vytahovákem.

Kupcoblaser zdola

Kupcoblaser-detail

Miřidla jsou otevřená, pevná. Součástí dodávky je příprava k osazení standardní montáže pro puškohledy firmy Blaser (Sattel Montage), ale protože tyto jsou dosti drahé, firma dodává montáž vlastní konstrukce. Zbraň je opatřena českými zkušebními značkami.
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1429