Střelecký magazín 12/2001
Datum: Sunday, 02. December 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Nejnovější číslo přináší opět řadu zajímavých článků.

U tohoto čísla Střeleckého magazínu trošku změníme zaběhaná pravidla. Já (Jan Tetřev) napíši hlavní text a David Pazdera posléze doplní, co uzná za vhodné. Samozřejmě uvítáme též názory našich čtenářů na toto číslo SM, ale i celkově na tento časopis. Ke konci roku se bilancuje, tak proč nebilancovat společně.

Na titulní straně jsou na snímku Petra Packana útočné pušky M16. Váže se k článku uvnitř čísla.

Medailonek ing.Zdeňka Faktora

Hned na straně 4 je medailonek ing.Zdeňka Faktora. Pan šéfredaktor Střeleckého magazínu odchází do penze. Nevím, co k tomu dodat, snad jen tolik, že až budu do penze odcházet já, chtěl bych mít za sebou alespoň čtvrtinu dobré práce, která je za ing.Faktorem. A to je jasné, že s odchodem do penze tato práce rozhodně nekončí.

Jubilejní Incheba

Podrobnou zprávu o výstavě Lovecké a sportovní zbraně přináší Martin Helebrant na 5 stranách. Kdo nebyl, dozví se zde o co přišel. Kdo byl, zjistí stejně jako já, co všechno přehlédl. Konstatuje se zastavení sestupného trendu posledních ročníků výstavy a posun vpřed. Rozhodně doporučuji přečíst si alespoň závěrečné zamyšlení nad výstavou.

Útočná puška M16

Zbraní, kterou zná spolu s Kalašnikovem každý, kdo jen trošku zakopne o moderní válečné konflikty, se v první části rozsáhlejšího materiálu zabývá Martin Helebrant. První část je věnována technickému popisu zbraně. Spletitá historie jejího vzniku přijde.

Nové revolvery Ruger

Ruger Vaquero v ráži 45 Long Colt a lovecký New Model Super Blackhawk Hunter stručně představuje na jedné straně -dp-.

Granátomety Wehrmachtu

Druhá a závěrečná část nesporně zajímavého článku pojednává o gratátometu GG/P40 a granátometech, určených pro útočné a samonabíjecí pušky. Rozsah 1,5 strany, autor Daniel Řehák.

Pistole pro mladého Bonda. Walther P 22.

Článek představuje nového německého "plasťáka" pro rekreační střelbu. Hodnocení vyznívá celkem pozitivně. Autor Martin Helebrant, rozsah 3 strany.

Výroba pistole P 39(t)

Dokončení rozsáhlého a původního materiálu J.Skramoušského se zabývá převážně cenových záležitostí a výrobou náhradních dílů.

Italský kulomet Breda mod.1937

Ve druhé části článku Jiřího Fencla najdeme dokončení technického popisu, údaje o zařazení kulometu a také zajímavé informace o jeho výrobci z italské Brescie. Dvě strany.

Sylvestr Krnka a přechod k zadovkám v habsburské armádě.

Předposlední část velmi zajímavého příspěvku Davida Pazdery k nevyčerpatelnému tématu Krnků. Většina článku je věnována činnosti Sylvestra Krnky v kritickém roce 1866. Autor se snaží oddělovat legendy Krnkových životopisců od skutečnosti mnohdy poněkud šedivější a dochází k zajímavým poznatkům. Pro mne jako ortodoxního staromilce nejzajímavější článek v tomto čísle.
Ještě dodám, že na konkurenčně spřátelené stránce Jana Balcara byl publikován zajímavý polemický materiál k tématice obou Krnků.

Radom VIS wz.35

V rubrice Test oldtimeru je jednak stručná historie této zbraně a také zkušenosti ze střelby s ní. Dvě strany, autor (mc).

Mobilizace 1938 aneb osobní výzbroj našich vojáků

Třetí díl studie Vladimíra Karlického na žhavé téma. Tentokrát jde především o pistole a význam exportu. Pro mne další článek, který si přečtu více než pozorně.

Revolver pro zeměbranu (Gasser)

Tradiční fotka na středové dvojstraně tentokrát k jednomu v podstatě nouzovému, ale zajímavému revolveru.

Bizarnosti podle katalogu

Podivné nožířské variace z katalogu pardubické firmy Parfilex přináší na dvou stranách -zf- . Upozorním na dýku v hřebenu nebo rtěnkový nůž.

Nové ráže nábojů

Další pokračování seriálu. tentokrát 480 Ruger, 380 Whisper, 38 Casull, 224 High Velocity, 475 Linebaugh a 500 Linebaugh. Dvě strany, autor J.Hýkel.

Pěchotní výzbroj v Afghánistánu

Nejen o výzbroji, ale taky o afghánské občanské válce posledních desetiletí na třech stranách Martin Koller. Shrnul bych to asi tím, že v této zemi se v posledních desetiletích válčilo vším, čím se válčit dalo a co dodali "sponzoři", kteří se dnes diví, do jakých rukou to ty své flintičky dávali.

Jubilejní výstava nožů v Příbrami

Tradiční výstava, tradiční reportáž ve formě telefonního seznamu. Jenomže nevím, jak jinak by se to mělo dělat. Dvě strany, autor Pavel Klozík. Že by u tohoto autora nastal návrat do Střeleckého magazínu? Nedávno to vypadalo na rozchod od stolu i lože. Uvidíme.

Čeští nožíři v Atlantě

Pánové Jan Slezák a Lubomír Maďarič měli na prestižní výstavě úspěch, tak o něm nezapomněli pod autorskou zkratkou -LM- informovat tisk.
Opět dodávám, že je těch nožů v poslední době nějak moc. Nožíři, nožíři, nožířské výstavy. Copak nemáme puškaře?

Přehled obsahu ročníku 2001

Dobrá pomůcka pro snadnější orientaci ve starších číslech.
Pravidelné rubriky bez problémů pokračují, v té demontážní je pistole Stock. Na poslední straně obálky řez pistolí Frommer Stop. A na předposlední? Nože.

Takže zase číslo SM, plné zajímavých článků. Do nového roku chci tomuto časopisu popřát pilnou a nápaditou redakci (kterou má), zdraví v lidech i financích (to doufám má taky) a spokojené, zvědavé čtenáře, kterých nikdy není dost.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=143