IDET 2007 aneb zakrytá novinka
Datum: Thursday, 03. May 2007 @ 03:00:00 CEST
Téma: Články


Jak jistě většina našich čtenářů dobře ví, v Brně již od včerejšího dopoledne probíhá 9. ročník mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2007.

I když se na brněnském Výstavišti opět objevuje mnoho zajímavostí, zájemce o ruční palné (či chcete-li vojenštější terminologií pěchotní) zbraně nijak zvlášť velké hody nečekají. Mnohonásobně to platí, pokud si průběžně systematičtěji udržuje přehled o dění v oboru.

Asi „nejbombovější“ novinku připravila Česká zbrojovka Uherský Brod. Spoluorganizátoři výstavy dokonce kvůli ní před pár měsíci ohlásili, že letošní IDET bude probíhat mimo jiné ve znamení začátku hledání nové zbraně českého pěšáka.

Ano, na stánku uherskobrodské zbrojovky se opravdu objevila zbrusu nová vojenská puška. Má to ovšem jeden podstatný hák. S ohledem na momentálně nepříznivý vývoj rozpočtu naší malé profesionální armády, jehož vytrvalý pokles přivodil blíže nestanovené odsunutí plánovaného přezbrojení novou základní zbraní jednotlivce, se totiž CZUB rozhodla svou flintu nikoli slavnostně odhalit, nýbrž – ano! – zahalit.

A po celou výstavu neodhalit. To je pointa!

Mnozí návštěvníci nad tím kroutí hlavou; ale pravda je, že tato taktika má své kouzlo. Po prvotním poklepání na čelíčko totiž obvykle nastupuje důkladnější úvaha, cože tím Uherskobrodští vlastně myslí a vyjadřují. A na konci je pak začasté konstatování, že to vlastně vůbec není hloupé řešení. Spěchat s tím zjevně není proč. Namísto kritiky – která by při běžné prezentaci stoprocentně nechyběla – přichází zvědavost, dohady a odhady… A to i mezi reprezentanty budoucích konkurenčních firem. Ježto podle sdělení sekce vyzbrojování ministerstva obrany tady v žádném případě nehrozí přímé zadání jednomu výrobci, nýbrž zcela regulérní tendr.

Nu, na ten jsme tedy ze srdce zvědavi. A jelikož se zatím proslýchá, že skluz v tomto projektu by mohl nabrat třeba jen rok, nejspíš se toho ještě dožijeme v nepříliš umenšené duševní a fyzické síle.

Foto nové zahalené pušky CZ posílám Honzovi Tetřevovi s prosbou, aby ji sem přidal (mně se tuhle administrátorskou vymoženost na chabé domácí mašině prozatím nepodařilo nastavit).

Zakrytá novinka A ještě pro pořádek: IDET 2007 trvá až do pátku 4. května.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1449