Zbraně, válka a myslivost na pohlednicích
Datum: Saturday, 08. December 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Také v expozici starých pohlednic může našinec najít hodně zajímavého.

Možná mne budete mít za blázna, když chci na G-I propagovat expozici pohlednic, ale co se dá dělat.
V pátek 7.prosince byla v pardubickém muzeu otevřena stálá expozice pohlednic. Kdo neví, právě se dozvídá, že zdejší pohlednicová kolekce patří k největším na světě a má tak 300 000 kusů.
Nenajdeme zde jen idylickou tématiku Vánoc, Velikonoc nebo romantické obrázky našich měst z přelomu 19. a 20. století.
Naopak. Veliký panel je věnován tématice I. světové války na pohlednicích. Najdeme tam idylky i zoufalstvíí. Třeba takovou pardubickou válečnou nemocnici, zvanou Karanténa, kterou za války mělo projít na milion vojáků. Samozřejmě jsou zde i vojáci s mannlicherovkami, tesknící po domově a chlapské pohlednice vojenských jednotek, které jako kdyby měly říct "My to vyhrajeme".
Méně pohlednic je věnováno tématice druhé světové války, zvláště oblíbená jsou rozbitá česká a moravská města a vítězní osvoboditelé.
Na myslivce se také nezapomnělo. Pár desítek pohlednic s mysliveckou tématikou někdy tuto krásnou zálibu oslavuje a romantizuje, někdy si z ní taky tak trošku utahuje.
Takže pokud vás osud zavane do Pardubic a budete mít chvíli času, kousek od centra města je zámek s mohutným opevněním. V jeho sklepeních je expozice pohledů a najdeme tam i část, věnovanou tomu, co nás zajímá.

Pokud se týká samotné expozice zbraní v pardubickém muzeu, momentálně zde není nic. Malá expozice především středověkých zbraní, kterou měli moc rádi šermíři, byla na zimu uzavřena. Zbraně musí do konzervátorských dílen. Nová expozice, která se připravuje, bude otevřena v březnu 2002. Zde potěšíme jak milovníky palných, tak milovníky chladných zbraní.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=147