Nebezpečná rarita: Opakovačka Mosin v ráži .30-06
Datum: Tuesday, 11. December 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Varování pro střelbymilovné sběratele dlouhých palných zbraní

Po ruské bolševické revoluci v listopadu 1917 Rusku odkoupila vláda USA pro potřeby svých ozbrojených sil 280 049 pušek Mosin vz. 1891 vyrobených na základě ruské objednávky ve zbrojovkách Remington a Westinghouse. Tyto zbraně byly z důvodu nedostatku standardních opakovaček M1903 využity např. pro vyzbrojení milicí jednotlivých států Unie a pro výcvik záložníků a rekrutů americké armády. Podle některých údajů byla část opakovaček vz. 1891 převzatých vládou Spojených států upravena na americký služební náboj .30-06; jiné zdroje však uvádějí, že tuto adaptaci prováděly až po skončení války jednotlivé obchodní firmy, které se zabývaly odprodejem armádních přebytků.

V každém případě dnes představují opakovačky Mosin v ráži .30-06 Springfield méně obvyklou, a tudíž sběratelsky zajímavou variantu této zbraně, která je snadno rozpoznatelná především díky zřetelnému zkrácení – podle typu modifikace o 1,8 až cca 2,54 cm - zadní části hlavně v prostoru nábojové komory. Zkrácení hlavně totiž významně zasáhlo do značení na horní části hlavně, z něhož tak zůstává pouze větší část názvu výrobce a zcela zmizelo číslo zbraně a rok výroby.

Na rozdíl od USA se v Evropě takto modifikované mosinky vyskytují velmi zřídka; přesto však nebude od věci i zde vyslovit důrazné varování před střelbou z těchto zbraní. Jak shodně upozorňují američtí autoři, adaptace opakovaček vz. 1891 na výkonný náboj .30-06 byla provedena dosti nešťastně a zejména značně kolísající rozměry nábojové komory mohou při výstřelu vést k nebezpečnému zvýšení tlaku.

Rozhodně je lépe nezkoušet štěstí a pušku Mosin v ráži .30-06 Springfield pojímat pouze jako sběratelský exponát. Někteří publicisté dokonce radí pro jistotu u těchto zbraní zkrátit nebo zcela odstranit úderník.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=149