Křesadlová brokovnice Luise Santose z roku 1715
Datum: Sunday, 05. August 2007 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zbraně španělských puškařů 18.století na našem území potkáte jen velmi zřídka.

santos Mnohem častěji se zde setkáme s hlavněmi, které mají značky proslulých španělských mistrů. Používali je na svých zbraních naši i další středoevropští puškaři, aby vyšli vstříc dobové módě a zvýšili prodejnost svých výrobků.
Zde se na jednu krásnou španělskou zbraň můžete podívat.


S nádhernou ukázkou práce španělského puškaře jsme se setkali v galerii pražské firmy Aryon, o které je v poslední době v souvislosti s historickými zbraněmi slyšet z mnoha míst.
Pro tento článek jsme použili jak fotografie od firmy Aryon, tak vlastní snímky, které vznikly při studiu zbraně.

Santos

Santos

Křesadlovou brokovnici-jednušku vyrobil a svými značkami v roce 1715 bohatě signoval madridský puškař Luis Santos. Tento puškař a hlavňař je v Madridu připomínán od roku 1691 do roku 1721, kdy zemřel. Víme o něm jen tolik, že se vyučil u špičkového puškaře Juana Belena. Santos vynikal, podobně jako řada dalších tehdejších španělských puškařů především svými kvalitními hlavněmi a stal se zakladatelem puškařské dynastie Santosů z Madridu. Zbraň z Aryonu dokládá, že byl nejen vynikajícím hlavňařem, ale také rytcem a vůbec skvěle zvládl architekturu zbraně.

Zbraň o celkové délce 1450 mm má ráž 16,5 mm a hmotnost 3195 g. Hmotností se neliší od řady dalších tehdejších výrobků, ale když ji vezmete do ruky, zdá se být neobyčejně lehká. Santos ji skvěle vyvážil.

Hlaveň s hladkým vývrtem je vyrobena z divokého damašku. Vzor je tudíž nepravidelný, ale velice vkusný.
V komorové části hlavně jsou pod zlatou větvičkou s listy Santosovy mistrovské značky v typicky španělském provedení, kombinujícím dle dobového zvyku značky osobní a magické. Jsou ražené a zlacené. Nad čtvercovou značkou s figurou lva je obdélníková značka s korunkou a třířádkovým nápisem L/SAN/TOS. Nad těmito značkami a po stranách jsou vždy tři piniové (?) šišky a nad prostřední skupinou šišek nezbytný kříž. Ještě hluboko v 18.století se s podobným uspořádáním značek na hlavni setkáváme i u našich puškařů, kteří se tak alespoň značením snažili vyhovět dobové módě a přiblížit se svým španělským vzorům.


Santos

SantosSantos


Santos

Santos

Značka se jménem a korunkou se opakuje také na zámkové desce, při jejímž spodním okraji je ještě jmenná signatura L.S SANTOS EN M.D a na hraně je vyryt letopočet výroby zbraně 1715.

Francouzský křesadlový zámek je proveden ve španělském stylu. Je zdoben velice střídmě, ale nákladně. Jemné rytiny kombinují geometrický a rostlinný motiv s motivy zvířat (lev a drak). Hlavice šroubu, upevňujícího kohout je řezaná do podoby lví hlavy.

Santos

Santos

Santos

Santos


Ocelová garnitura ve své výzdobě kombinuje fasetování se zlacením, přičemž protizámková deska je ještě elegantně prořezávaná.

Santos


Santos

Santos

Santosova brokovnice je celopažbená, bez lícnice, se štíhlým krkem pažby a bez rybiny. Pažba z ořechové kořenovice má tmavě hnědou barvu.
Spojení pažby s hlavní zajišťují elegantně prořezávané ocelové objímky, které jsou současně také objímkami pro nabiják. Objímky jsou fixovány pomocí stiskacích pérek, což je řešení, které u nás známe takřka výhradně z vojenských zbraní. Ve Španělsku a někdy v Portugalsku je toto řešení u civilních zbraní častější.

Santos


Santos


Santos


Santos

Santos

Santos


Santos


Další obrázky této zbraně najdete zde.
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1514