Střelecká revue 8/2007
Datum: Saturday, 11. August 2007 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Vyšlo druhé prázdninové číslo našeho časopisu. Na titulní straně najdeme revolverek REX od firmy Jiří Dressler

Mají se čím chlubit?

Americký hošík ulovil půltunové prase. Trvalo mu to tři hodiny, než do něj vystřílel osm nábojů a zvíře utrápil. Inu jiná země, jiný mrav. Z mravů některých zemí nám může být i na zvracení.
Jedna stránka, autor Přemysl Liška.

Valná hromada sdružení LEX

Jedna stránka infoemací a dojmů ze setkání členů pro nás velmi důležité organizace. Pavel Klozík.

Smith Wesson SW 1911 TRS

Pavel Klozík si vyzkoušel "devatenáctsetjedenáctvku" od firmy Smith and Wesson a moc se mu to líbilo. Dvě stránky.

Taurus M905

Pavel Klozík vyzkoušel u Řeháků také revolver na náboje 9 mm Luger a byl s ním dost spokojen, ačkoli ne vše bylo super. Jedna stránka.

Pistole K100 Mk6 a P1

Nové modely slovenské pistole K100 si pořádně vyzkoušel Martin Helebrant a porovnal je s CZ 85 BD. Dopadly dobře, stejně jako čezeta. Čtyři stránky.


Vojtěch Anderle

Rozhovor s designérem uherskobrodských zbraní přináší na dvou stranách Pavel Klozík a jeto pěkné čtení.

Vyhazovače nábojnic

Různým druhům vytahovačů u opakovacích, samonabíjecích i automatických zbraní se věnuje na dvou stranách autor, ukrytý pod značkou (s).

Gamo AF-10

Jednoranovou větrovku španělské firmy otestoval Ivan Chludil. Kupodivu problémem nebyla samotná zbraň, ale s ní dodané střelivo. S naším střelivem z Příbrami to střílelo dobře. Stránka a půl.

Revolver Rex L

Novou zbraň moravského puškaře, který se pomalu stává proslulým svými miniaturními zbraněmi, představuje na jedné stránce autor, ukrytý pod značkou -JD-

Puškař z Vysoké nad Labem

Na jedné stránce a na předposlední straně obálky se pojednává o našem kamarádovi a puškařském všeumělovi Miloši Skrbkovi. Jana k tomu nafotila pěkné obrázky. Ostatně s částí z nich se setkáte i na našich stránkách.

Heym SR 30 Keiler

Moderní německou kulovnici od starobylé firmy vyzkoušel Pavel Klozík a a byl s ní velmi spokojen.Dvě stránky.

Další "nová éra"

David Pazdera informuje o firmě, která o sobě tvrdí, že je zástupcem největších ruských (dříve sovětských) zbrojovek pro obchod s Evropou.
Soudruzi se tvářili značně suverénně, David Pazdera je tradičně zdravě skeptický. V Putinově Rusku je však možné všechno. Mně to tak trochu připomíná dobu, kdy tam zítra znamenalo včera.

David Kostelecký a Perazzi

Dlouhatánský, ale zajímavý materiál Jiřího Fencla. S Davidem Kosteleckým si povídal o střílení, o brokových kozlicích, o jeho (nedobré) zkušenosti s velkofirmou Beretta a také hodně podrobně o zbraních Perazzi, které zde jsou silně pochváleny.
Pět stránek.

Úkol Blest-projekt československé elektrické zbraně

O jedné slepé uličce na poli palných zbraní v 50.letech referuje na dvou stranách Martin Dubánek.

Konec WTS

Němečtí strejdové z Bundeswehru mají v úmyslu zlikvidovat zřejmě nejhodnotnější sbírku zbraní a militárií na německém území. Proč? Úspory.
A tak se normální lidé začínají bouřit.

Pistole Trejo

Jan Skramoušský na třech stránkách referuje o mexických pistolích, o nichž se toho zřejmě mnoho neví.

Kuchenreuter se závěrem Snider

Před časem se mi dostala do rukou (a zase z nich odešla) velmi zajímavá zbraň německého puškaře, na které se podepsalo obsazení Bosny a Hercegoviny rakouskými vojáky. A řekl bych, že se podepsalo zajímavě. Dvě stránky.

Signální pistole vz.28 pro letectvo

Zřídka se vyskytující československou signální pistolí se zabývá na dvou stránkách autor, ukrytý pod značkou (s). A přináší zajímavé údaje.

Cimrmanův pokračovatel

Jiří Suchánek se setkal s pistolí, která kdysi byla pistolí Stenda, ale český kutil (šikula) z ní vytvořil něco úplně jiného. A pak s tím majitele chytili... Dvě stránky.
Na rozdíl od pana Suchánka se však domnívám, že srovnání tvůrce této pistole s Járou Cimrmanem silně pokulhává. Cimrman rozhodně nevycházel z cizích vzorů a neupravoval je. Chodil vlastními cestičkami, které byly shodou okolností takřka vždycky slepé, ale vždy originelní. Aby český génius bastlil německou pistoli, to už vůbec nevidím jako pravděpodobné. A pokud již ano, nepochybně by v zájmu dobré pověsti národa pečlivě odstranil značení původního výrobce...

Malorážka marlin 1897

Zásluhou Jednoho badatele jsem byl nucen věnovati se americké malorážce, o níž se u nás ještě nepsalo. A ukázalo se, že je to zajímavá zbraň, takže o ní vznikl i celkem pškný článek s obrázky.

Mannlicher 1905

Autor, ukrytý pod značkou (mc) se věnuje konstrukci staré rakouské pistole a poté popisuje peripetie kolem získání nábojů pro tuto zbraň. Nedopadlo to, nestřílelo se. Dvě stránky.

Hammerli Master

Ivan Chludil se na třech stranách věnuje plynovce-babičce. Popisuje její historii,mechanismy a vzal letitou zbraň také na střelnici, kde plně obstála. Mně se tento článek velmi líbil.

Náboje upravené, falza a podvody

Velmi zajímavý a obsažný článek Jiřího Suchánka na téma často diskutované. Tři stránky.

Bartholomew "Bat" Masterson

Životní příběh další celebrity amerického Divokého západu. Příjemně čtivé, tři stránky, autor DAG.

Plynotěsná rarita

Historii štýrského plynotěsného revolveru pana Piepera rekapituluje na jedné straně David Pazdera a přidává informace o zbrani, která se prodávala na nedávné aukci u Hermannů.

Rumoko:představujeme nový klub přátel chladné krásy

Klub sběratelů nožů, orientovaný směrem na východ, má ambiciózní plány. Uvidíme, co z nich po čase bude a nebude realizováno.

Konvent WWAC 2007

František Henkl se vypravil za velikou louži na setkání (nebo spíše sjezd) milovníků westernu. Je z toho příjemný článeček a je vidět, že autor si to užil.

Kukaj, kukaj, jak královna vyhrává

Tato dvojstránka je věnována letošním oslavám 250.výročí bitvy u Kolína, označované též jako narozeniny monarchie. Dvě stránky.

Zaměřovací dalekohledy PO

Ruské dalekohledy očima Pavla Klozíka. Jedna stránka.

Zaměřovací dalekohledy Zeiss

Podobný článek Jiřího Fencla o německých zaměřovacích dalekohledech s integrovaným dálkoměrem. Jedna stránka.

Utajená válka v písešném moři. Jednotky Long Range Desert Group 1940-1943

Sešit Střelecké revue z pera Jindřicha Marka pojednává o britských i německých specielních jednotkách, které podnikaly daleké průzkumné hlídky a diverzní akce v africké poušti za II. světové války.

Bageta

Stano R.Kříž potkal na svých cestách kuchyńský nůž, maskovaný jako bageta. Jedna stránka.

A to je z letošní osmičky všechno. Nabídka byla tentokrát opravdu pestrá.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1518