Další informace o pánovi, který sbírá vše o firmě DUO
Datum: Monday, 17. December 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Pár poznatků z osobního setkání

Před časem jsem na G-I stránkách informoval o existenci pána, který sbírá vše o firmě DUO. Slíbil jsem přitom, že se budu úvodní skromnou informaci pokoušet doplnit.

Nyní tak mohu skutečně učinit díky tomu, že jsem se s panem Josefem Rabenseifnerem (a jeho synem) setkal minulý týden v redakci Střeleckého magazínu.

Nuže co nového zajímavého jsem se o tomto muži dozvěděl?

Ke sbírání materiálů souvisejících s aktivitami opočenské firmy Dušek se dostal poněkud neobvyklou cestou. Pan Rabenseifner je totiž lokálním patriotem. Sbírá různé předměty, které za svůj vznik vděčí existenci lokality jménem Opočno. Mimo jiné pohlednice, jež byly vydávány také místními firmami. Jedna z nich nesla jméno Dušek. A tak se jeho pozornost rozšířila i na ni; načež se za relativně krátkou dobu panu Rabenseifnerovi podařilo shromáždit skutečně úctyhodné množství často unikátních písemností souvisejících s tímto (nejen) zbrojním podnikem.

Okolnosti, za nichž se některé materiály či jejich kopie dostaly do jeho držení, jsou často velmi napínavé či pro změnu k vzteku. Pozoruhodné je, že přitom opočenský sběratel ani jednou nenavštívil žádný archiv (firemní mimochodem podlehl dosti rozšířenému osudu, totiž zkáze z rukou ignorantů).

Vedle písemných materiálů je pan Rabenseifner též sběratelem zbraní vyrobených firmou Dušek. I tato část jeho sbírky je dnes hodná úcty (byť i nadále postrádá takové perly, jako je model "Perla").

Přáním pana Rabenseifnera, jak už jsme o tom ostatně na G-I psali, bylo uspořádat výstavu u příležitosti výročí vzniku firmy Dušek. Ta příslušné koncese získala v roce 1904, nicméně činnost patrně zahájila až v roce 1905, pročež se na firemních materiálech objevují oba roky.

V Opočně pan sběratel nepochodil; nicméně naděje ještě neumřela a není vyloučeno, že za vhodné konstelace by se pořádání výstavy mohlo chopit jisté nejmenované východočeské muzeum. Ještě uvidíme, co s tím kolega Tetřev bude moci udělat.

Podstatně reálnější je, že pokud nedojde k nějaké děsivé nepředvídatelné situaci, zanedlouho se budete moci podrobnější informace o historii firmy DUO dočíst na stránkách jistého nejmenovaného českého odborného periodika, jehož název již v tomto článku padl.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=153