Střelecká revue 9/2007
Datum: Pátek, 14. září 2007 @ 11:50:46 CEST
Téma: Články


Vyšlo první podzimní číslo našeho střeleckého časopisu. Na titulní straně máme fotografii revolveru Smith Wesson 327 TRR8 od Pavla Klozíka a nyní se podívejme, co je uvnitř.

"Původní" provedení CZ 75, aneb jak mohl nevzniknout Glock

David pazdera na jedné stránce připomíná zájem rakouských ozbrojených sil o pistoli ČZ 75 v době těsně po jejím vzniku.

Smith Wesson 327 TRR8

Pavel Klozík vyzkoušel revolver SW s osmi komorami. A byl celkem spokojen, ikdyž výhrady by zřejmě byly.

Zbraň nevyřeší každou situaci

Dvě stránky rozhovoru Přemysla Lišky se známým advokátem a příznivcem zbraní JUDr.Jiřím Terynglem.

Pistole Production

Pavel Klozík ,a čtyřech stranách slovem i obrazem připomíná zbraně, které se objevily na poslední akci na Leiku před velkým požárem. Asi to bylo dost zajímavé.


Deringery TOROP 7,5 J

Ing.Oldřich pejčoch ze Starého Jičína poměrně originálně vyřešil snížení energie střely náboje Flobert na zákonem požadovanou úroveň 7,5 J.

Nové náboje v Kerberosu

Pavel Klozík ve známé obchodní firmě v Ostravě nafotil krabičky s náboji od různých výrobců, které firma uvádí na trh. A je to jedna stránka.

45 Auto Rim znovu na scéně

Autor, ukrytý pod zkratkou BŘ připomíná náboj, který vznikl někdy po I. světové válce a byl určen pro revolvery v ráži 45 ACP. Nyní se zřejmě začíná znovu vracet. Možná je to jen zastávka na cestě do trvalého zapomnění, ale možná také ne. Jedna stránka.

Návrat legend

V předchozím článku se psalo o nábojích pro tyto revolvery a zde píše David Pazdera o jejich historii. Ale také o současnosti. Ty zbraně se totiž vracejí a firma SW je opět vyrábí. Jedna stránka a kousek.

McClane je zpátky!

David Pazdera vyrazil do kina na Smrtonosnou past 4 a jelikož se mu film líbil, napsal o něm celkem pochvalnou (avšak relativně střízlivou) recenzi. Ostatně mně se dosud viděné Smrtonosné pasti taky líbily. Ve srovnání s filmovou produkcí současného guvernéra Kalifornie je to opravdu výrazně lepší.

Pouzdra Blackhawk

Pavel Klozík si vyzkoušel americká pouzdra, dovezená jednou firmou do ČR.

Úderníky a zápalníky

V tomto článku se nejen seznámíme s tím, co je úderník a co zápalník, ale také se něco dozvíme o jejich druzích. Dvě stránky, autor (s) a fotografie dodala Petra Bednářová. Že by se nám vraceli dávní spolupracovníci?

Franchi Fast

Na základě firemních materiálů představuje novou italskou samonabíjecí brokovnici Ivan Chludil. Dvě stránky.

Krásné zbraně

Z obrázků krásných zbraní, nafotografovaných na výstavách (zřejmě hlavně v Norimberku) vznikla zajímavá dvojstrana.

Dvaaosmdesátka a spol. Současné pistole Armády ČR

Naše armáda je nyní vyzbrojena poměrně slušnou škálou pistolí od babičky dvaapadesátky ke zbraním takřka novým. Současným stavem a perspektivami přezbrojení se na čtyřech stranách zabývá David Pazdera.

Rafael Matador: Zbraně pro městské operace

Lukáš Visingr informuje na třech stranách o zbraních izraelské firmy, určených pro boj ve městě, zvláště pak ve městě palestinském.

Výzbrojní počátky

Cizí krátké palné zbraně ve výzbroji československé armády na počátku 20.let připomíná ve shrnujícím i nové informace přinášejícím článku Jan Skramoušský. Přéjemné čtení s obrázky Petra Packana. Tři stránky.

Beretta M 948

Pavel Klozík našel u Řeháků samonabíjecí pistolku ráže 22 LR a zřejmě se mu s ní dobře střílelo, ba dokonce se bavil.

Zavedení lichoběžníkového zásobníku do čs. výzbroje

Původní samopal "pumpička" neměl zásobník lichoběžníkový. K zavedení tohoto zásobníku došlo až později. Okolnosti tohoto zavedení, resp.ukradení švédského technického řešení, rekonstruuje na dvou stranách David Pazdera.

Colt Mustang

Colta Mustanga objevil u Řeháků v České Třebové Pavel Klozík. Vyzkoušel si ho a nebyl z něj sice nadšen, ale ani zklamán. Dvě stránky.

Čtyři "zázračné" zbraně

Německé pokusy o větrné kanony, vířivé kanony, zvukové kanony...z konce války popisuje na jedné stránce Lukáš Visingr.

Mars 6,35 mm

Daniel Řehák dostal do rukou pistolku ráže 6,35 mm z kdyňské fabričky. Zbraň již má něco za sebou, ale přesto ji vyzkoušel na střelnici. Střílelo to v rámci možností. Dvě stránky.

Nové knihy

Tuto rubriku tentokrát připravil David Pazdera a zaujal mne. Upozorňuje na vydání další práce Johna Waltera, která je tentokrát věnována puškám. Hodnotí také třetí svazek práce Libora Nedorosta o Češích na frontách I. světové války a připomíná údajně vynikající práci o čsl. legiích. Na tu jsem obzvláště zvědav vzhledem k množství papalášů, kteří se za ni postavili. Jedna stránka.

Aukce Meissner-Neumann 27.5.2007

Vladimír Dolínek přináší přehled zajímavých zbraní, které prodávala pražská aukční síň. Zaujala mne převysoká cena, za kterou se prodala složenina jílce rakouského palaše s velezajímavou čepelí balkánského typu. Inu dobré.
Já bych si tedy raději koupil flobertku od pana Floberta, ale proti gustu žádný dišputát.

Odešel PhDr.Vladimír Karlický

Kvalitní lidé nám odcházejí. Velmi pěkný medailonek významného československého vojenského historika a historika zbraní je podepsán značkou (s). A je vidět, že autor si pana Karlického opravdově váží.

Výročí zborovské bitvy

Letošní kulaté výročí pro náš stát významné, ale jinak nevelké bitvy, připomněla výstava ve VHÚ. A dobře že se koná. Pro nás ta bitva opravdu znamenala hodně.

Rekonstrukce u Kačice

Jedna stránka o pokusu o rekonstrukci bitvy u Zborova na Kladensku.

Wells fargo

Čtyři stránky textu a obrázků o jedné legendě divokého západu.

Hurikan 47

Zajímavá pistole se původně objevila u nás na G-I a mne moc těší, že autor snímků svolil k publikování také na stránkách Střelecké revue. Jde nepochybně o sběratelský unikát pro všechny, kdo sbírají vzduchovky.

Zbraň jako symbol

Přemysl Liška věnoval dvě strany ruskému malíři, jenž strávil většinu života zavřen v psychiatrické léčebně. Ale kreslil zbraně a lovecké výjevy. Malůvky to jsou zajímavé.

Kniha darebná a škodlivá

Pánové z redakce dostali do rukou knihu o zbraních, vydanou pro Policejní akademii ČR. Přinášejí soupis řady pitomostí a zhovadilostí, které se v knize vyskytují a které jsou žákům této školy předkládány jako pravda.
Podle této knihy by nevyučovali ani ve filmové Policejní akademii náčelníka Lasarda.
Domnívám se, že Policie ČR disponuje řadou lidí, kteří by takovouto učebnici napsali kvalitně. Jen se rozhlédnout. A pokud potřebují autory z venčí, myslím si, že pánové Liška, Skramoušský, Pazdera, Chludil, Klozík, Faktor nebo Fencl by s tématem neměli problém.
Velmi dobrý článek, který jednoznačně doporučuji. Dvě stránky.

Trigger Service v Brně

Dvojstránka textu a obrázků o brněnské střelnici. Mají to tam pěkně vyšperkované. Dvě stránky.

Polští bojovníci proti teroru

Dvojstrana Milana Kováře si tentokrát nevšímá specielních jednotek kdesi za oceánem, ale u našich bezprostředních sousedů. Srozumitelný text, v němž s povděkem kvituji používání českých názvů pro polská města jako např.Vratislav.

Kolimátory Aimpoint Micro

Novou řadu švédských kolimátorů stručně představuje Jiří Fencl. Jedna strana.

Dálkoměr Leupold RX III

Americké elektronické hejblátko vyzkoušel (vpravdě otestoval) Martin Helebrant. Jedna stránka.

Účinky střelby ve vztahu k balistické odolnosti některých materiálů

Jan Kopecký vyzkoušel všemožné náboje a cíle ze všemožných materiálů. Vznikl z toho zajímavý Sešit SR, dokládající mj. i to, že běžně rozšířené náboje mohou způsobit smrt i ve vzdálenostech, v nichž se to často nepředpokládá. A což teprv náboje výkonné do protitankových nabo AMR pušek.

Kouzlo jednoduchosti

Nůž úspěšného francouzského nožíře-perfekcionisty představuje na jedné straně Stano R.Kříž.

A to je z letošní devítky všechno. Řekl bych, že toto číslo bude spíše vyhovovat milovníkům moderních zbraní a praktické střelby. Ale co bylo, to bylo zajímavé.

PS: Jsou-li v tomto příspěvku překlepy, vezměte, prosím, v úvahu, že kočka Julča, takto nový člen naší domácnosti, nalezla zalíbení ve spánku na klíně, když píšu a v pohybu po stole, na němž se pracuje. Také honí myš po obrazovce.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1538