Carův kurýr
Datum: Tuesday, 18. December 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Několik postřehů o výzbroji ruské armády a Tatarů v polovině 19.století v pojetí filmového štábu.

V neděli večer jsem se proti svému zvyku díval dlouho na televizi. A nestačil jsem se divit. Žádný velký krvák, naopak tak trochu romantický a dobrodružný film Carův kurýr, zfilmovaný podle předlohy Julese Verna s původním názvem Michail Strogov. Běžel druhý závěrečný díl.
Zápletka byla situována kamsi na jih Ruska, tipuji kolem roku 1850-1860. Rusové bojovali proti lstivým Tatarům. Pokud se týká výzbroje obou stran, viděl jsem věci nevídané.
Neklamal-li mne zrak, zlí Tataříni byli vyzbrojeni zadovkami Remington Rolling Block. Ale to nebylo vše. Takřka každý Tatařín, stejně jako proti nim chrabře bojující ruští bohatýři (hrdinové), měl za pasem perkusní revolver Colt, u významných bojovníků samozřejmě více či méně zdobený. Musím uznat, že pokud se týká palebné kapacity těchto revolverů, drželi se autoři scénáře alespoň trošku reality. Hrdinové ani padouši nevystříleli z šestiranného Coltu nikdy víc než 6-7 ran bez nabíjení. Co to je proti akčním filmům či mnohým westernům. Zde ovšem Coltem vládla i ruská kněžna, která se jako akční hrdinka vydala osvobodit svého milého.
Super překvapení mne čekalo u popravčí čety, která měla odpravit jednoho z vedlejších hrdinů. Ruští pěšáci na něj vytáhli se zadovkami systému Sharps. Zřejmě umělecká licence, ale já z ní málem upadl z televizního gauče.
Tímto článkem jsem nechtěl říci nic víc, než že když se zbraně dostanou do rukou umělcům, dějí se věci nevídané.

To je pro dnešek vše. Přišel opět krásný časopis z Belgie, tak jednak musím poděkovat a taky o něm napíšu na G-I.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=154