Jubilejní 100. číslo časopisu Společnosti přátel Muzea zbraní v Liége.
Datum: Thursday, 20. December 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


A opět zajímavé články s tématikou belgické výroby palných zbraní.

Těsně před Vánoci přišel z Liége (Lutychu) malý dáreček v podobě jubilejního 100. čísla časopisu Společnosti přátel Muzea zbraní v Liége. Časopis nese název "Le Musée d´Armes. Etudes et Recherches sur les Armes Anciennes." Pokud jsem dobře rozuměl úvodu, začalo toto zajímavé a nenápadné periodikum vycházet v roce 1973. O jednom ze starších čísel jsem na G-I informoval poměrně nedávno.
Jubilejní číslo má barevnou obálku. Na prvních stranách jsou stručné i delší gratulace šéfa kultury města Liége, presidenta Společnosti přátel Marcela Rippingera a dvojjazyčný hodnotící článek, který napsal Guy M.Wilson z muzea Royal Armouries v anglickém Leedsu. To poslední jméno má lesk vysokokarátového zlata.
Prvním odborným článkem je studie Clauda Gaiera, pojednávající o lutyšských výrobcích zbraní s příjmením Falisse a o firmě Falisse et Trapmann. Jde o studii, která je součástí rozsáhlého projektu, zaměřeného na výzkum menších, většinou již zaniklých lutyšských zbrojních firem. Rodinu Falisse (Falise) si Claude Gaier vybral ke studiu nepochybně proto, že dva z jejích příslušníků bývali na počátku 20.století kurátory sbírek lutyšského Muzea zbraní a jestli jsem dobře pochopil, skončila v muzeu i rodinná sbírka.
Článek je zajímavě doplněn dobovými pohledy na továrnu Falisse et Trapmann, fotografiemi a také rodokmenem.
Velmi zajímavý je též článek Roberta E.Brookera Jr. na téma výroby vojenských zbraní v Liége pro jiné evropské státy. Výčet je doplněn černobílými fotografiemi a přetisky z dobových katalogů. Všímá si cca období do konce 19.století.
Následující jednostránkový příspěvek Clauda Gaiera by měl být příkladem pro některé naše badatele a "badatele", kteří zarputile trvají na polopravdách a blábolech. Odborník světového jména zde naplno uznává jedno své drobné pochybení. V drobnosti, kterou by většina lidí přehlédla. Vezměme si z něj příklad.

Následuje několik drobných článků, jejichž zaměření se mi vzhledem k minimální znalosti francouzštiny nepodařilo zcela rozluštit. Jeden je o vraždě pistolí v roce 1633, druhý doplňuje starší článek z roku 1980 a třetí je zřejmě o zájezdu Společnosti přátel Muzea zbraní do Francie.
V tomto čísle jsou mimořádně rozsáhlé zprávy spolkové a zprávy o činnosti muzea a jeho zaměstnanců za rok 2000 a 2001. Zcela zřejmé je, že motorem všech akcí muzea je ředitel Dr.Claude Gaier. V muzeu má k dispozici pouhé 4 stálé zaměstnance na 20 000 sbírkových předmětů. Město Liége se tedy příliš nepředá. Ačkoli jsou na konkrétní práce najímáni další pracovníci, pomoc dobrovolníků ze Společnosti přátel zvláště při propagaci muzea doma i v zahraničí, je nepochybně velmi výrazná. Zkráceně se tomu říká občanská společnost. U nás to nemáme.


Články v časopisu jsou ve francouzštině. Resumé v angličtině je u každého z nich. Vzhledem k poměrně bohatému obrázkovému doprovodu ja časopis částečně srozumitelný i těm, kdo neovládají francouzštinu.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=155