Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Miloš Skrbek-puškař z Vysoké nad Labem


Miloš Skrbek-puškař z Vysoké nad Labem
Datum: Sunday, 30. September 2007 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Asi ve dvou třetinách cesty mezi Pardubicemi a Hradcem Králové leží na úpatí kopce a lesa nevelká, ale nyní rychle se rozrůstající obec Vysoká nad Labem. Myslivci tuto vesnici znají díky restauraci Hubert, ale milovníci šermu, rekonstrukcí historických bitev i příslušníci historických jednotek sem zajíždějí především za účelem opatření potřebné výzbroje.

Miloš Skrbek Již před řadou let zde začal pracovat Miloš Skrbek, dlouholetý člen skupiny historického šermu Corporal.


Skrbkovo puškařství začínalo na počátku 90.let fungovat nejprve jako zámečnictví, vyrábějící především pro šermíře a lidi s nimi spojené. Ostatně jinak to bez puškařského výučního listu tehdy ani nešlo udělat. Výuční list puškaře si však majitel záhy pořídil a mohlo se začít s výrobou ručních palných zbraní.
Specialitou firmy, kterou momentálně tvoří tři lidé, jsou repliky historických palných zbraní. Především předovek, ale i zadovek nejrůznějších starých systémů. Samozřejmě není problém vyrobit ani nefunkční maketu zbraně na zeď. Blízkost královéhradeckého bojiště vyvolává dojem, že takováto firma by se zde měla živit výrobou zbraní systému Lorenz pro sportovní střelce a příslušníky historických jednotek. Kupodivu zbraní systému Lorenz se zde mnoho nevyrobilo. Majitel firmy k tomu říká „Tyto zbraně v okolí vyrábí hned několik dílen, takže se snažíme nabízet jiný sortiment. Nicméně v poslední době jsme několik lorenzek vyrobili, protože je chtěli naši stálí zákazníci.“ Dodáme, že u některých lorenzek Skrbkovi použili na pažbu nestandardní, exkluzivní dřevo z kavkazského ořechu.

Skrbek-Lorenz
Replika rakouského štucu Lorenz s nadstandardní pažbou. Tak pěkná kresba dřeva na originálech nebývala.


Skrbek-Lorenz
Replika rakouské pěchotní pušky Lorenz vz.1854K válce roku 1866 mají vztah i jehlovky, které vycházejí ze Skrbkovy dílny. Při naší návštěvě jsme mohli vidět jak pěchotní jehlovku, tak jezdeckou karabinu a fyzlírskou pušku. Kde je to potřebné, tam se ke zbraním dodávají i bodáky vlastní výroby. Fyzilírský bodák s pochvou, který jsme při naší návštěvě mohli vidět, byl vskutku exkluzivní.


Skrbek-Dreyse
Detail komory repliky pruské jehlovky


Vzhledem k aktivitám skupiny Corporal a lidí kolem ní, jsou nejtypičtějším produktem dílny ve Vysoké vojenské zbraně s doutnákovým a hlavně s křesadlovým zámkem. Vedle pistolí, z nichž má majitel nejraději rakouský model 1798, se zde vyrábí široká paleta pěchotních pušek, karabin pro dělostřelce, speciální jednotky a jezdectvo. Předlohy se hledají v muzeích, na památkových objektech i v soukromých sbírkách. Na přání zákazníka vyráběl Miloš Skrbek nedávno také kulovnici s u nás vzácným baltským křesadlovým zámkem.


Skrbek-1798
Originál a replika rakouské křesadlové pistole vz.1798


Skrbek-1722
Rakouská křesadlová puška vz.1722Skrbek-1722
Detail téhož

Při naší návštěvě jsme viděli také řadu replik zbraní s kolečkovým zámkem, které se v poslední době stávají v jistých kruzích stále více žádanou záležitostí. I zde se pracuje podle historických předloh. Všechny zbraně, u nichž to předpisy vyžadují, jsou pochopitelně přezkoušeny ve zkušebně.

Skrbek-puffer
Replika kolečkového pufferu


Skrbek-těšínka
Detail kolečkové kulovnice, těšínkySkrbek-karabina
Replika kolečkové kulovnice.


Skrbek-karabina
Detail zádlabu a zámek téže zbraně„Jsme samozřejmě schopni vyrobit podle historického originálu i repliky řady zadovek na jednotný náboj, ale zde je vzhledem k platné legislativě situace složitější. Rozhodně to ale není záležitost neřešitelná“, říká k tomu majitel firmy.


Skrbek-Berdan
Závěr a pouzdro závěru repliky jednoranové zadovky Berdan II. Tyto zbraně k nám z Ruska přivezli legionáři a není mi známo, že by se někde jinde vyráběly jejich repliky.


Miloš Skrbek je milovníkem orientálních zbraní včetně zbraní balkánských. Krom toho, že s nimi dokáže mistrovsky zacházet, vyrábí pro své potěšení i pro zákazníky repliky těchto zbraní-pistole, pušky i jatagany. Domnívám se, že je jediným puškařem u nás, který tento sortiment vyrábí.

Skrbek-Turel
Turecká kulovnice se španělským křesadlovým zámkem


Skrbek
Balkánská puška s francouzským křesadlovým zámkem

Kromě palných zbraní a jejich příslušenství z dílny ve Vysoké vycházejí také repliky řady bodných a sečných zbraní i řada nožů. Aby byl sortiment kompletní, vyráběly se zde před časem i repliky nástrojů k výkonu práva hrdelního.

Fotografie pro vás připravila Jana ProcházkováTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1551