Střelecká revue 10/2007
Datum: Thursday, 18. October 2007 @ 07:43:53 CEST
Téma: Články


Vyšlo první říjnové číslo našeho střeleckého časopisu. Na titulní straně dominují pistole Sigarms.

Situace ve Velké Británii

Ukázka z materiálu sdružení LEX na téma, kterak faktické znemožnění držení legálních palných zbraní ve Velké Británii zvýšilo kriminalitu. A to pořádně. Jedna stránka.

Jan Cimický: zákazy nic neřeší

Stručný rozhovor se známým psychiatrem připravil Jan Skramoušský. Mluvilo se o zkušenostech pana Cimického se zbraněmi i o tom, komu zbraně do rukou nepatří.

Brokovnice ráže 12 jako automatický granátomet

Přemysl Liška na dvou stranách představuje dávkou střílející brokovnici, do které se dají nabít také výbušné střely, takže může fungovat jako granátomet. Američtí junáci to používají v boji proti těm obyvatelům Iráku, kterým se nelíbí okupace.
Pokud si vzpomínám, výbušné střely do ručních palných zbraní se civilizované státy zavázaly nepoužívat už někdy koncem 19.století. Inu pokrok nezastavíš.

Beretta Px4 Storm .45 a SD

Američané zrušili výběrové řízení na novou pistoli pro své ozbrojené síly. A tak se i Beretta, určená pro tyto účely, dostala na trh. Dvěma variantám této zbraně se s podporou ctihodné firmy Beretta věnoval na třech stranách Martin Helebrant.

SW soupravy pro přežití

V prodejně paní Brymové se objevily soupravy pro přežití, jejichž základem jsou zbraně známého amerického výrobce. Prohlédl si je Pavel Klozík a našel v nich ředu nedostatků, resp.nenašel tam věci, které by potřeboval.
Jedna stránka.

Třikrát Sigarms

Tři pistole z americké pobočky firmy SIG Sauer (nebo především pro Ameriku určené) si prohlédl Pavel Klozík. Exemplář, se kterým si zastřílel, však měl problém s mířídly a to mu zkazilo celkový dojem.
Tři stránky.


Zemřel Ted Szabo

Náhle zemřel pán, který stál za úspěchy značky Para Ordonance. Na jedné stránce rekapituluje Přemysl Liška jeho přínos světu.

Rodina SW 1911

Pavel Klozík si u paní Brymové půjčil tři varianty smithwessoňávkého klonu Colta 1911. Nejprve je popsal a pak vyzkoušel. Ze dvou kousků byl nadšen, třetí měl mířidla, která nevyhovovala. Dvě stránky.

Norinco 1911 A1 aneb za málo peněz slušná kapela

Tentýž Pavel Klozík objevil u Řeháků dva klony Colta 1911 A1, které vyrobili soudruzi kapitalisté v Čínské lidové republice. Byl mile překvapen tím, že zbraně nejen střílely, ale také trefovaly. Dvě stránky.

Neobvyklé zbraně

Několik úderných zbraní od firmy Cold Steel a zajímavá vložka do čepice z českých luhů a hájů. Jedna stránka, autorem je Přemysl Liška.

AYA-anglická klasika z Eibaru

Čtyři stránky o minulosti a současnosti španělského výrobce krásných zbraní. Nebylo to jednoduché, ale ten článek se pěkně čte. Čtyři stránky napsal a nafotil autor, ukrytý pod značkou -BŘ-.

"Násilná střetnutí"-studie vrahů policistů v USA

Dvě stránky o jedné velmi zajímavé studii, která ukazuje, jak bezzubé jsou zákony o zbraních vůči skutečným kriminálníkům a o kolik větší šance při ozbrojeném střetnutím s policisty tito výkvěti mají.

Nárazníky

Důležitou součástí automatických a samonabíjecích zbraní se na dvou stránkách zabývá auktor, ukrytý pod značkou (s).

Bencúr, Michal

Po dlouhé době nacházíme v našem časopise článek slovensky píšícího autora. Michal Bencúr řeší otázku systému bull pup u vojenských útočných pušek a dochází k závěru, že to zřejmě nebude to nejlepší, resp. není všechno zlato, co se třpytí. Dvě stránky. Mně se ten článek líbil.

Pošumavské pistole

Velmi pěkný článek Jana Skramoušského shrnuje vše, co ví o pistolích ze Kdyně. Majitele výroby, konstruktéry, počty vyrobených kusů, číslování, osudy závodu... No prostě moc pěkné. Čtyři strany.

Kulobrokový trombon-kozlice

Před nějakým časem jsem navštívil pražskou galerii TopArms Gallery, kterou provozuje známá firma Aryon. Pan magistr Dolejš mi tam ukázal převelice zajímavou křesadlovou věcičku. Nenapsat o ní článek nebylo možné.

Westerplatte

Hrdinným bojem poslých vojáků proti nacistické přesile na samém začátku II. světové války se na dvou stranách poměrně komplexně zabývá Martin Dubánek.

Pistole Lignose

německou meziválečnou pistoli zajímavé konstrukce dostal do rukou Daniel Řehák a vyzkoušel ji. Fungovalo to a trefovalo.
Najdeme zde i historii zbraně, popis konstrukce a demontáže. Dvě stránky.

Pražská Muzejní noc

Honza Skramoušský připomíná na jedné straně pestrý program Muzejní noci v Muzeu Policie ČR a ve VHÚ. Asi to bylo tradičně moc dobré.

Lapač nábojnic pro samopaly 23/25 a 24/26

Martin Dubánek připomíná pomůcku, která sice byla v 50.letech vyvinuta, ale nebyla zavedena. Přesto k ní v archivu leccos vyhledal. Dvě stránky.

Aukce Dorotheum 26.5.2007

Vladimír Dolínek připomíná pražskou aukci, kde se ze zbraní dražily ruské šavle a hlavně japonské meče.

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Zajímavé muzeum, které tak trochu uniká pozornosti zájemců o zbraně, představuje na jedné stránce Jiří Fencl.
Jen bych měl jednu geografickou poznámku. Úsov neleží tak úplně ve východních Čechách, ale na Moravě.

Ruce vzhůru!

Webové stránky známého autora odborných publikací a pedagoga ing.Jana Komendy představuje a chválí (podle mne po právu)Jan Skramoušský. Jedna stránka.

Kit Carson

Další medailonek jedné z pověstných postav divokého západu. Tentokrát nejde o desperáta, ani o pobudu, ale o muže, který pomáhal zatlačovat indiány. Tři strany.

Recenze

V přehledu literatury se moje maličkost vyjadřuje k německé knize o německých značkách na služebních zbraních a David Pazdera se věnuje anglicky psané knize o Mannlicherových opakovačkách.

Mgr.Jan Tetřev a pardubický zámek

Onehdá se náhle v mých pracovních dveřích objevil rozesmátý ing.Fencl. Pohovořili jsme, prohlédli expozici a z toho, co natočil, vytvořil dvojstránkový rozhovor.

Cigar Cutter a Swissmemory

Stano R.Kříž představuje dva nože z produkce Victorinoxu. Zvláště ten druhý s laserovým ukazovátkem, kuličkovým perem a paměťovou kartou. A přitom je to pořád nůž. Jedna stránka.

CRKT Edgie-stále ostrý nůž

Nůž, který se při zavírání a otevírání sám brousí, představuje na jedné straně na základě vlastní zkušenosti Martin Helebrant.

Polský Grom

Milan Kovář informuje o polské specielní jednotce, která byla zřízena k boji proti teroristům. Z výčtu jejích operací ale nabývám dojmu, že se prezentuje zejména v zahraničí dle potřeb amerických soudruhů.

Předovka s výměnnou hlavní

Armi Sport dodává ke své replice perkusní pistole také výměnnou hlaveň pro zápalkovou střelbu v ráži 4,5 mm. Jedna stránka.

Dělostřelecká sbírka v Josefově

Dělostřelecké zbraně, které se podařilo soustředit a zachránit v Ústřední opravárenské základně zbraní v Josefově, představuje veřejnosti v 81.Sešitě SR Ivan Chludil.


A to je konec našeho přehledu. Řekl bych, že náš tradičně velmi pestrý časopis byl opět zaměřen spíše na milovníky moderních zbraní. Ale své jsme si tam našli i my ostatní.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1559