Pistole FN 1910/22: Trochu více života, přátelé
Datum: Friday, 21. December 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Pokus o rozproudění poněkud zastydlé rešeršní akce

Vážené čtenářky a vážení čtenáři G-I stránek,

tedy ne že bych na naši před časem vyvěšenou výzvu ke shromažďování informací na téma "Co víme o zavedení pistole FN 1910/22 do výzbroje Království Srbů, Chorvatů a Slovinců?" čekal bůhvíjakou reakci, ale pouhopouhý jediný ohlas mě popravdě přece jen poněkud zklamal.

Na druhou stranu byl oním osamělým pisatelem Jan Balcar ze spřátelených stránek www.hoba.cz, pročež není divu, že jeho odezva stála za to. Vzhledem k tomu, že se rozšířený text páně Balcara objevil jako hlavní článek na hoba stránkách, ponecháváme jej na G-I stránkách "ponořený" jako komentář. Půvabem internetu ovšem je, že to vlastně nevadí, neboť stačí kliknout zde a příslušný textík máte na obrazovce (tentokrát pro změnu opět formou podokna).

Avšak zpátky k našemu tématu. Osobně jsem doufal, že naší výzvou rozpoutáme spolupráci ve formě shromažďování třeba jen střípků informací. Jistě zdaleka ne každý bude schopen komplexního fundovaného pohledu, jaký předvedl hloubavý a kvalitní literaturou vybavený J. Balcar. Ale i on se mnou bude určitě souhlasit, že není dědem vševědem, takže stále zůstává prostor na doplnění. Nemá například někdo z vás známé v Jugoslávii? To by mohlo vnést do věci hodně světla; nebo by to alespoň mohlo nabídnout jinou, zajímavou perspektivu.

Jiným pokusem o opětovné rozproudění zastydlé debaty je můj následující dotaz:

Pistole FN Browning byly hned po vzniku Království SHS považovány za nejžhavější kandidátky na post krátké palné zbraně armády nového soustátí (to je fakt, který můžu doložit). Proč tomu tak bylo?

Zde budete patrně jen těžko hledat odpověď v nějakém článku či knize (i když vyloučit to nemohu). Já osobně jsem si o tom vytvořil podle mého názoru velmi reálnou teorii, která vychází z běžně dostupných údajů. Uvidíme, zda se shodneme, či zda mě třeba někdo z vás nevyvede z omylu.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=156