Miliontá pistole CZ 75
Datum: Friday, 19. October 2007 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


David Pazdera byl u montáže milionté pistole řady CZ 75.

V pátek 12. října 2007 proběhla v České zbrojovce a. s., Uherský Brod slavnostní (základní) montáž tří jubilejních pistolí z rodiny CZ 75: CZ 75 D Compact (policejní) s číslem 999 999, CZ 75 B číslo milion a CZ 75 B s čílem 1 000 001.

Milionka
Pro zajímavost: kromě výrobního čísla na běžných místech mají všechny tři pistole na levé straně těla vyraženo své jubilejní začíslování v "anglické" podobě: např. 999 999th of CZ 75, na dalším řádku 1975-2007.
Montéři byli radní Zlínského krajeZlínského kraje Bronislav Fuksa, ministr vnitra ČR Ivan Langer a generální ředitel CZUB Ing. Lubomír Kovařík, MBA.

Montáž probíhala v předsálí střelnice CZUB za soustředěné pozornosti početného houfu zástupců zpravodajských médií, které zbraně v podstatě vůbec nezajímají, a tak o to nadšeněji kvitovali bonmoty pana ministra vnitra na téma vztah pana premiéra k jejich kolegům. (S čímž ministr Langer tradičně neměl sebemenší problém.)
S ohledem na šarže a schopnost novinářů absorbovat, co se na place děje, jako první montér nastoupil zástupce Zlínského kraje, který dal dohromady
pistoli s číslem 999 999, tedy policejní kompakt. Ministr vnitra si složil miliontou standardní pětasedmu. Generalní ředitel nakonec složil CZ 75 s
číslem 1 000 001. Všem pánům to šlo víceméně hladce a rychle, třebaže se všichni dušovali, že netrénovali (a konkrétně ministr Langer prohlašoval,
že naposledy skládal na vojně samopal vz. 58).

Langer

Milion


Další osudy trojice milionek jsou naplánovány takto: kompakt 999 999 bude v brzké době slavnostně předán do sbírek Muzea Policie ČR (kde dnešní policejní pistole dosud trestuhodně chybí). Milionka už byla slavnostně umístěna do síně slávy CZUB rukou ministra vnitra, mj. nad pětasedmu z pětasedmdesátého, která se sem dostala díky ochotě nám všem dobře známého Jana Balcara. Pistole 1 000 001 bude vystavena v nové reprezentační prodejně zbrojovky v Praze.

Milion

Langer

Langer

A ještě pro zajímavost: Během své návštěvy v CZUB ministr vnitra Ivan Langer novinářům opakovaně sděloval, že se dostavil mimo jiné proto, že
CZUB je vyznamným dodavatelem české policie a že se chtěl osobně přesvědčit, ze problémy minulosti kolem policejních pistolí jsou už opravdu minulostí. Pistolím CZ (čímž patrně mínil v prvé řadě, ne-li pouze pistole policejní) ministr Langer popřál, aby musely střílet co nejméně, protože v opačném případě by to bylo důkazem, že v jeho resortu vnitra není něco pořádku.
dpTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1560