Střelecká revue 11/2007
Datum: Saturday, 17. November 2007 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Vyšlo listopadové číslo našeho střeleckého časopisu. Na titulní straně dominují samonabíjecí karabiny puškaře Novohradského z Holic, vzniklé na bázi Sa vz.58.

Předplaťte si Střeleckou revui…

Editorial Přemysl Lišky připomíná přicházející 40.výročí našeho časopisu. Tak trošku se zde vzpomíná. Avizuje také novou podobu Střelecké revue, kterou bude mít od nového ročníku. Avizuje také novou cenu a nabízí zmírněšní jejího dopadu na čtenářskou obec. Kdo si zajistí předplatné, bude mít SR stále za starou cenu. Avizuje také bonus pro předplatitele a slosování o pistoli.

Heckler Koch P30 V3

Relativně novou německou pistoli pořádně vyzkoušel Pavel Klozík a byl s ní velmi spokojen. Tři stránky.

Karabiny FSN-01

Puškař Novohradský z východočeských Holic obohatil náš trh o další samonabíjecí verzi útočné pušky vz.58. Zbraně si vyzkoušel Pavel Klozík. Z několika provedení , která Pavel posuzoval, jedno vykazovalo velké problémy s úsťovou brzdou. Po jejím odejmutí se výsledky dramaticky zlepšily. Jinak vše střílelo jak mělo. Dvě stránky s pěknými obrázky.


V Praze bylo sympozium ENFSI EWG Firearms

V matičce stověžaté se konalo sympozium pracovníků kriminalisitckých laboratoří, odborníků na forenzní balistiku z celého světa. O významu sympozia a jeho přínosu si povídal Přemysl Liška s pplk.ing.Bohumilem Plankou, CSc. Zřejmě to byla dost přínosná akce, na níž se sešli převelice zajímaví lidé. Dvě stránky.

Co umí CZ 92

Pavel Klozík si rád hraje. Tentokrát si vybral jako hračku pistoli CZ 92 v novém provedení a přizval sportovního střelce Martina Kameníčka. Vystříleli dvě stovky nábojů v různých situacích a zjistili, že tato zbraň, ač není určena ori střelbu na větší vzdálenosti, je velmi přesná a při střelbě příjemná. Myslím si, že se i dobře pobavili. Tři stránky.

Manuální pojistky

Důležitou součástí samonabíjecí pistole je manuální pojistka. Věnuje se jim na dvou stranách autor, ukrytý pod značkou (s).

Obranné revolvery Taurus

Revolvery brazilsko-americké firmy v rážích 44 Special a 45 Colt vyzkoušel Pavel Klozík a byl s nimi spokojen. Dvě stránky.

Náboje .45 ACP od firmy Norinco

Relativně levné čínské náboje vyzkoušel Martin Helebrant a rozhodně jimi nebyl zklamán. Výsledky jeho důkladného testu najdete na dvou stranách.

Kouzla s břízou

Jedna stránka Ivana Chludila o finské firmě, která dokonale ovládá technologii zpracování březového dřeva a tudíž nabízí i polotovary pařeb a střenek. Rozhodně zajímavé.

Novinky T/C

Kromě předovek najdeme v nabídce amerického výrobce také opakovací kulovnici, která rozhodně předovkou není. Dvě stránky Ivana Chludila.

Stopper-Brno Rifles po půl roce

O výrobě loveckých zbraní v Brně si s jednatelem brněnské společnosti Brno Rifles Kamilem Ružákem povídal David Pazdera. A bylo to povídání velmi otevřené.

Divize vojskového letectva SRN

Německu dnes nestačí jeho letectvo čili Luftwaffe, ale byla ještě zřízena divize vojskového letectva pozemních sil. Přiznám se, že tento článek bych čekal spíše v Letectví a kosmonautice.

Karabina ZK 412 a náboj Rapid

O náboji Zbrojovky Brno a zajímavé zbrani, vyvinuté pro něj za II. světové války, referuje na třech stranách s pěknými obrázky Jan Skramoušský.

Pistolka do kapsy

Dvě stránky mého textu o technicky zajímavé londýnské pistolce, která Londýn asi nikdy neviděla a přesto je zajímavá.

Největší americký detektiv

Čtyři stránky o Allanu Pinkertonovi připravili Lenka Arevalo a Přemysl Liška. Zajímavé čtení o tom, že ne vždy to bylo černobílé.

Unikátní Bergmann 18, I

Jan Skramoušský na dvou stranách představuje variantu německého samopalu, kterou zatím mají jen dvě muzea na světě.

Norinco TT Olympia

O čínském klonu Walthera Olympia píše na základě dlouholeté zkušenosti Milan Janků. Je s touto zbraní velmi spokojen. Dvě stránky s fotografiemi Daniela Řeháka.

Karabina či pistole

Článek z roku 1933 řeší otázku, zda četníky vyzbrojovat pistolí nebo karabinou a kloní se spíše k té karabině, přičemž nezavrhuje ani tu šavli.

Rané a zajímavé ČZ vz.45

Také mezi zdánlivě uniformními šestpětatřicítkami se najdou věci neobvyklé a výjimečné. Dvě stránky Jana Skramoušského.

Milníky z oblak

Stano R.Kříž navštívil ve Švýcarsku zajímavé letecké muzeum, které živí Junkersy 52. Dvě stránky.

Poradna

V této rubrice se kromě jiného objevil zajímavý nůž s logem litomyšlské puškařské firmy Josef Pavlíček. Jest mi úplnou novinkou.

Čtyři měsíce za tužku

O jednom soudním případu, v němž hrála hlavní roli střílející tužka, která si zřejmě ani nevystřelila, referuje na dvou stranách Přemysl Liška. A přidává něco z historie těchto zbraní.

Leupold-prvních 100 let existence

Dějiny amerického výrobce optiky rekapituluje na čtyřech stranách s přehledem a jistotou Martin Helebrant. A pochopitelně se věnuje též současnosti.

Zdeněk Maláník o zkouškách

Zajímavý rozhovor Přemysla Lišky s člověkem, který často přichází do styku s lidmi, kteří se připravují na zkoušky nebo je mají právě za sebou. Řada zajímavých podnětů a také se tak trošku snáší na vlastní hnízdečko s tím, že by uchazeči o ZP měli povinně absolvovat výcvik.

Moderní revolver

Dvaaosmdesátý Sešit Střelecké revue je věnován moderním revolverům. Všímá si toho, z čeho vyšly, zabývá se jejich konstrukcí, používanými náboji, použitím a přináší také přehled nejznámějších výrobců. Napsal Ivan Chludil.

Leiko v novém

Jiří Fencl se zúčastnil slavnostního zmrtvýchvstání Leika. Vstalo z popela hezčí než bylo před požárem. Držíme palce do dalších dnů.

A to je z letošní jedenáctky všechno. Připadá mi, že se nám časopis nadechuje k dalšímu rozjezdu v nové podobě. Ke čtení toho zde bylo požehnaně, takže jedeme dál.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1571