„S přesnou muškou. Tradice střelectví a zbrojařství
Datum: Tuesday, 27. November 2007 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Nová expozice Muzea Podblanicka (zámek Vlašim)
21. března 2007 otevřelo Muzeum Podblanicka (zámek Vlašim) novou expozici „S přesnou muškou. Tradice střelectví a zbrojařství“.

První část provází vývojem palných zbraní – od doutnákových mušket po současné pistole. Zastoupeny jsou středoevropští konstruktéři (F. Losos, D. Knutt, F. Morávek, E. Bartusch, V. Morgenstern, F. Thiele aj.), včetně krále českých puškařů A. V. Lebedy. Navazují sériové výrobky světových i českých firem jako Winchester, Fabrique Nationale, Steyr, Colt či Zbrojovka Brno. Panely přibližují uměleckou výzdobu a lovecké tradice, včetně parforsního honu. Vystaveny jsou tesáky, prachovnice a další doplňky.

Vlašim


Vlašim
Druhý sál provází dějinami firmy Sellier & Bellot, od roku 1936 sídlící ve Vlašimi. Výrobu v průběhu 180 let dokládají ukázky loveckého, vojenského a sportovního střeliva. Včetně vzácné válečné munice pro wehrmacht (Oerlikon 20 mm, 7,92 mm/Kz Patr. 43 mE, aj.). Uceleností je kolekce nábojů unikátní. Nechybí historická ocenění firmy a českých sportovních střelců. Aristokratický lov připomínají exotické trofeje. Odkazují na životní styl bývalých majitelů Vlašimi – knížat z Auerspergu. Atmosféru parforsních honů evokují rytiny J. E. Ridingera na okenních zástěnách.
Podobu získala expozice finančním přispěním Středočeského kraje i firmy Sellier & Bellot a. s. a díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha, Východočeským muzeem v Pardubicích a Národním zemědělským muzeem – zámkem Ohrada.

Expozici doplňuje i česko-anglický celobarevný katalog (88 str.) v ceně 100 Kč. Texty M. Slaby, J. Šacha a J. Hýkela doplňuje bohatá obrazová dokumentace zbraní. Zájemci si jej mohou objednat na adrese:

Muzeum Podblanicka
Zámek 1
258 01 Vlašim
www.muzeumpodblanicka.cz
e-mail: muzeumvlasim@iol.cz

K prohlídce zve muzeum denně (9:00 – 16:00), kromě pondělí.
(V lednu a únoru jsou expozice zavřeny.)


Vlašim

Jindřich Nusek
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1578