Handbuch deutscher Waffenstempel auf Militär- und Diensthandwaffen 1871-2000
Datum: Friday, 25. January 2008 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Snad každý, kdo dostal do ruky německé služební zbraně z let 1871-1945, narazil na řadu více či méně srozumitelných značek výrobních, přejímacích, či značek jednotek, u nichž zbraně sloužily. Zvláště na zbraních z doby německého císařství se lidé s raznicemi vyřádili.

Handbuch

Jelikož značky nebyly samoúčelné, dá se z nich vždy něco vyčíst o osudech konkrétní zbraně. Pokud se v nich ovšem člověk vyzná.
Důkladnou pomůcku pro ty, kdo se vyznat chtějí, připravili dva němečtí autoři s mnoha spolupracovníky.
Vyšli z dobových předpisů o značení zbraní a v přehledných tabulkách se stovkami vyobrazení (300 černobílých fotografií a 800 kreseb) nás seznamují s významem a umístěním značek na palných i chladných zbraních.
Nezabývají se jen pozemní armádou, ale také námořnictvem.
V první a nejrozsáhlejší části knihy najdeme značky, vztahující se k jednotkám, u nichž zbraně sloužily. Značkám vojenských jednotek císařského Německa je věnováno 200 stránek, na které navazují značky Reichswehru z let 1919-1935 na takřka stovce stran a značky na zbraních německé policie z let 1919-1937.
Další část je věnována značkám ozbrojených formací III. říše.
Závěrečná kapitola je zaměřena na přejímací armádní značky a značky inspektorů, které autoři identifikovali, včetně značek, používaných za II. světové války a písmenných kódů.
Značkám z doby po roce 1945 je věnováno jen sedm stran ze 440, které kniha obsahuje. Buď již nebylo místo nebo je autoři nepokládali za tak důležité.
I tak vznikla velmi zajímavá a užitečná publikace pro sběratele i muzejní pracovníky. Oněch 69 eur, které kniha stála, pokládám za dobře investované peníze.

Albrecht Wacker-Joachim Görtz: Handbuch deutscher Waffenstempel auf Militär- und Diensthandwaffen 1871-2000. VS-Books, Herne, 2005.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1597