Oficiální stránky Ministerstva vnitra ČR
Datum: Thursday, 05. July 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Postup při získání zbrojního průkazu, seznamy odcizených dokladů, přehled odcizených zbraní-většinou historických. A pan ministr Gross.

Oficiální stránky Ministerstva vnitra ČR a tedy i Policie ČR, která pod ně patří
Oficiální, ale nicméně zajímavé stránky. Pro zájemce o zbraně, který se hodlá držet v rámci zákona jsou nepochybně užitečné.
Pro nás je nejzajímavější rubrika Občanům, do níž patří podskupina Zbraně a střelivo, která se objeví v přehledu pod hlavní nabídkou. Najdeme zde stručný popis, jak postupovat při získání zbrojního průkazu, při registraci zbraně, získání zbrojního oprávnění, vývozu a dovozu zbraní a střeliva. Většinou jde o přehledně uspořádané pasáže z příslušných předpisů.

Je zde řada dalších informací o struktuře a činnosti Policie ČR, rady, návody, jak postupovat, nabídka aktuálních článků s kriminální tématikou včetně drogové kriminality a pod. Obměňováno je zřejmě jednou do týdne.

Ovšem to nejlepší na konec. Najdeme zde přehled odcizených uměleckých děl v policejní evidenci, tedy i ukradených historických zbraní. Hned na úvodní straně, pod firmou "Ministerstvo vnitra" jsou dva řádky po sedmi ikonkách (dosti nenápadné). Ve druhém řádku čtvrtá zleva je ta naše. Kliknutím se dostanete do vyhledávače a ten již si s vaším dotazem poradí.
Údaje o jednotlivých zbraních jsou kusé. Odpovídají tomu, co o nich byli majitelé, soukromníci i státní muzea, schopni říci. Někdy jde evidentně o nesmysly, když v údajích vedle obrázku je uvedena kolečková puška a na obrázku je perkuska a podobně.
Vzhledem k tomu, že ostatní údaje o zbrani odpovídají tomu, co je na fotce, lze předpokládat, že omyly pochází od samotných majitelů, kteří nevěděli, co mají. Sám se ve své činnosti soudního znalce setkávám s šokující nevědomostí majitelů-okradených o tom, co měli na zdi či ve skříni. Vyložených omylů tohoto typu je zde poměrně dost, odhadem kolem 5%, ale jsou snadno k poznání. Tato databáze nebyla vytvořena kvůli krádežím zbraní, ale hlavně kvůli krádežím uměleckých předmětů, především z kostelů, kterých už byly ukradeny tisíce, takže ji vytvářeli spíše odborníci na andělíčky strážníčky.
U drtivé většiny zbraní jsou vedle stručné slovní charakteristiky zbraně, uspořádané do tabulky, i fotografie odcizených zbraní, kterých je skutečně dost-od doutnákových mušket až k samopalům. Pokud se vám zdá, že fotografie nejsou kvalitní, což ty uveřejněné rozhodně nejsou, zpytujte svědomí, jak máte své sbírky zdokumentované vy sami a co jste o nich schopni policii říci, kdyby vám je ukradli. Tato část stránek ministerstva vnitra nám opět jednoznačně dokazuje, že mít své zbraně řádně zdokumentované, se vyplatí a ačkoli to stojí nějaké peníze, zvyšuje to šanci na jejich vypátrání.

Na stejném řádku titulní strany stránek Ministerstva vnitra je možno vstoupit do evidence odcizených dokladů a evidence odcizených vozidel. Vše se může hodit a ohlasy v tisku na tyto služby jsou pozitivní. Na titulní straně můžete také přejít na stránku hasičů, organizace veskrze potřebné, kterou však lépe nepotřebovat.

Čili návštěva na policejních a vnitráckých stránkách se může vyplatit, jsou zde zajímavé, poměrně často obměňované informace. A navíc, na rozdíl od návštěvy na policejní služebně, si vás tady nemohou rovnou nechat.

Ministr vnitra Stanislav Gross převzal za tyto stránky a hlavně za na nich vedené databáze odcizených motorových vozidel a dokladů, 26.března 2001 na konferenci o internetu ve státní správě a samosprávě cenu Český zavináč 2001 za nejlepší počin českého internetu.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=16