Střelecká revue 1/2008
Datum: Monday, 28. January 2008 @ 11:57:22 CET
Téma: Články


Již před nějakým časem vyšlo první letošní číslo našeho střeleckého časopisu, který má novou podobu a současně vstupuje do svého 40.ročníku. Na titulní straně dominují revolvery Ruger Blackhawk na fotografii Martina Helebranta.

40 let Střelecké revue

Martina Lucká na jedné stránce přináší stručné dějiny našeho časopisu a hlavně přehled lidí, kteří ho za těch čtyřicet let vytvářeli. Vystřídalo se jich docela dost.
A na další straně jsou krátké texty představitelů tiskových partnerů časopisu k těmto narozeninám.

Ruger Blackhawk aneb jak Bill Ruger ke 44 Magnum přišel

Svižný článek Martina Helebranta je o tom, co se píše v jeho titulku, Krom toho je vybaven pěknými obrázky včetně portrétu Billa Rugera. Tři stránky.

Beretta Px4 Storm D

Pavel Klozík si v Brně vyzkoušel další variantu známé a úspěšné beretťácké pistole a byl s ní spokojen. Jedna stránka.

My střelci jsme disciplinovaní

Stano R.Kříž si ve Švýcarsku povídal s paní Ritou Fuhrer, vysoce postavenou dámou na švýcarské politické scéně. Povídali si o zbraních, o zákonech ve Švýcarsku a vůbec. Moc pěkné počtení a kdyby se takovíto politici vyskytovali i u nás, moc by mne to potěšilo. Dvě stránky.

Vilson Carry Comp

Petr Müller představuje na jedné straně klon Coltu 1911 A1 od známé až pověstné americké ladičské a puškařské rodinné firmy. Jedna stránka.


GAL M-6000

Pavel Klozík vyzkoušel izraelskou pětačtyřicítku a byl s ní celkem spokojen. Jedna stránka a kousek.

Výroba zbraní ve Spojených státech

Jan Skramoušský se podíval do amerických statistik, jak to vypadá s výrobou zbraní v této zemi, jak s importem a jestli stojí vůbec za řeč také tamní export zbraní. Dvě stránky.

Levné nemusí být špatné

Petr Tůma se zabývá testem dvou revolverů, použitelných jako dostřelné zbraně pro německé myslivce. Jedním z nich byla i naše Alfa a dopadla výborně. Necelé dvě stránky.

Uložení hlavní u zbraní s dynamickým závěrem

Další článek z oboru konstrukce zbraní pochází opět z pera Jana Skramoušského. Dvě stránky.

SIG Sauer P 225

Pavel Klozík vyzkoušel nyní vyřazovanou pistoli německé policie, která byla dovezena k nám. Zbraň dobře fungovala i střílela.

Bramborové dělo

Přemysl Liška na dvou stranách referuje o zajímavých zbraních, které se používají za oceánem k všemožným účelům a vyrábějí se v nejrůznějších velikostech.

FX Airguns

Přemysl Liška představuje na dvou stranách švédského výrobce větrovek, který se teprve v loňském roce objevil na světovém trhu a má co nabídnout.

Vepr Tactical Sniper Rifle

Pavel Klozík představuje na dvou stranách to, co dokázal zbrojíř a nožíř jan Puda učinit z ruské samonabíjecí kulovnice na bázi Kalašnikova. Rozhodně zajímavé.

Tom taylor: Nová cesta pro Smith Wesson

S jedním z pánů, který stojí za probíhající mohutnou expenzí značky Smith and Wesson, hovořil Martin Helebrant. O tomto pánovi, o této značce, o Coca Cole i o nových výrobcích. Dvě strany.

Verney Carron

Martin Helebrant se na čtyřech stranách zabývá dějinami známé a staré francouzské firmy a úspěšně vyzkoušel také tři její zbryně, s nimiž byl velice spokojen.

Pražská pobočka ARMS-CZ

Stručný článek Jiřího fencla o firmě, která jede.

K 98k pro odstřelovače s boční montáží

O mauserovkách pro odstřelovače a hlavně o jejich montážích pojednává dvojstránkový článek. Zabývá se také kopiemi montáží, které se dnes vyrábějí.

Soukromí vojáci ve službách státu

Článek o privatizaci války v Iráku a o činnosti soukromých "bezpečnostních" nebo spíše nebezpečných firem na iráckém bojišti, má dvě stránky.

Civilní vojenské zbraně

Od letošního čísla jedna byl Sešit Střelecké revue nahrazen Monografií Střelecké revue. Ta první je věnována zcivilněným vojenským zbraním, především útočným puškám a samopalům, přestavěným na samonabíjecí funkci. První Monografii připravil Jan Skramoušský a myslím si, že se moc povedla, Já jsem si početl a má to deset stránek.

Aukce Dorotheum

Zářijovou aukci připomíná opět pan dokrot Dolínek. Mne tam zaujal jeden pěkný lovecký tesák.

Poradna

V Poradně tentokrát dominovaly dvě opravdu nádherné kyrysnické přílby z poloviny 19.století. Jedna francouzská a druhá belgická.

Dva proti říši

V rubrice Nové knihy Martin Helebrant nadšeně chválí beletristickou práci o atentátu na Heydricha a československých parašutistech. Martin se nenechá opít rohlíkem, takže bych tuto chválu bral velmi vážně.

Parašutista Jiří Potůček

Shodou okolností k podobnému tématu jsem napsal recenzi i já. Jedná se o knihu šikovníé náchodské historičky Pavlíny Nývltové o jednom z hrdinů našeho odboje, který skončil svůj život u nás v Pardubicích. Ta knížka se dobře četla.

Doc Holliday

Životopis další legendy amerického Divokého západu. Tři stránky.

Colt Texas Paterson a 1860 Army

A v Americe zůstaneme i nadále, neboť autor, ukrytý pod značkou DAG se zde na třech stranách věnuje revolverům, jejichž vznik dělilo 22 let a které se od sebe dost lišily. Jeden je ohromnou vzácností, druhý je také vzácný nebo alespoň drahý.

Před Tlustou Bertou

Vladimír Kupka se pustil do německých děl velkých ráží na počátku století minulého. Už toto bylo pěkné počtení s hezkými obrázky a Berta bude příště. Dvě stránky.

ČZ model 22

O malinkaté pistoli, která je dens již sběratelskou lahůdkou, referuje na dvou stránkách s obrázky a přehledem unikátností autor, skrytý pod značkou (s).

Pokusný samopal ZK 374

Samopal, který byl zřejmě vyroben v jediném exempláři, popisuje na dvou stranách s obrázky Jan Skramoušský.

Zbirožský nález

Na zbirožském hradě vyčistili po staletích hradní studnu. Tedy alespoň její část. A našly se tam i zbraně, kterým se na dvou stranách věnuje Jiří Fencl.

"Rotopedy" v opevnění aneb několik postřehů o vzduchotechnice čs. Opevnění v Bratislavě

Další zajímavost z československého předválečného opevnění vytáhl na světlo Martin Dubánek.

Quo vadis, ostrostřelci

Zdeněk Tollar začíná své vyprávění informací o setkání ostrostřelců z naší země v Lokti a Sokolově, aby se pak věnoval i obecnějším problémům ostrostřelců.
Jen v jednom bych s ním nesouhlasil. Podle mne se sice dá říci, že co město, to ostrostřelecký sbor, ale není to pravda.

Akademie Smith Wesson

Stručný článek o historii, současnosti a poslání výcvikového střediska firmy SW. Autor je ukryt pod značkou LA.

Stovka historickou křesadlovkou

Známý střelec Pavel Balák dosáhl opět vynikajícího výsledku. Jedna stránka rozhovoru s ním od Ivana Chludila.

A to je z letošní jedničky všechno. Časopis je tradičně pestrý. Připadá mi, že nová podoba mu prospěla.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1600