Samonabíjecí Škorpion se jmenuje Scarabeus
Datum: Friday, 08. February 2008 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Egypťané tohoto brouka po tisíciletí uctívali jako posvátného. Nyní se toto jméno dostalo nové české zbrani, kterou vyrábí pardubické Puškařství Pavel Kupec, s.r.o. Tento název zbraň nezískala náhodou. Na první pohled se příliš neliší od dobře známého samopalu vz.61 Škorpion a tak získala jméno jiného, poněkud příjemnějšího cizokrajného brouka.


scarabeus
Také v minulosti vznikaly samonabíjecí pistole, vycházející z konstrukce Škorpiona. Zřejmě s první vlaštovkou přišli Jugoslávci, kteří koupili licenci na Škorpiona. Zbrojovka Crvena Zastava z Kragujevace někdy kolem roku 1989 přišla se samonabíjecí pistolí M 84A, určenou pro civilní trh v západních zemích. Jugoslávci měli posléze jiné starosti a zbraň zapadla. Přibližně ve stejné době proběhla odborným tiskem zpráva, že zbraň, podobná Škorpionu se jako samonabíjecí pistole v ráži 9 mm Luger objevila na americkém trhu. Nabízela ji firma Armitage International.
V roce 1992 se u nás poprvé psalo o samonabíjecí pistoli ČZ 91 S, kterou nabízela Česká zbrojovka v Uherském Brodě, ale ta se již také nevyrábí.

Scarabeus


Vzhledem k tomu, že naše policie pochopitelně nehýří výjimkami k držení zbraní, kategorie A, ti, kdo chtěli legálně držet zbraň, připomínající známý samopal, měli po léta smůlu. Poptávka po takovéto zbrani pochopitelně je, stejně jako si nacházejí odbyt všemožné samonabíjecí variace na Sa vz.58.
Vyřešit však konstrukci tak, aby si zbraň zachovala všechny pozitivní vlastnosti svého předchůdce a aby ji současně nebylo možno přestavět na zbraň, střílející dávkou, to byl podle puškaře Pavla Kupce poměrně složitý problém, jehož řešení bylo časově i finančně náročné. Vývoj probíhal od roku 2006 a sériová výroba se začala rozjíždět na konci roku 2007. První exempláře šly na zahraniční trhy a nyní je možno si Scarabea zakoupit i u nás. Jde o vlastní konstrukci firmy Pavel Kupec.

Scarabeus

Zbraň má pochopitelně ráži 7,65 mm Browning. Celková délka se sklopenou ramenní opěrkou činí 270 mm, s vyklopenou ramenní opěrkou 522 mm. Hlaveň má délku 115 mm a od hlavně Škorpiona se liší absencí kroužku pro tlumič.
Hmotnost zbraně bez zásobníku je xxx g na rozdíl od 1300 g u Škorpiona. Konstrukční úpravy tedy zbraň odlehčily.
Na rozdíl od Škorpiona zbraň pochopitelně postrádá originálně řešený zpomalovač kadence a rám je vyroben tak, aby znemožňoval jeho případnou montáž. Také demontážní kolík je pevně spojen s rámem a odlišné je také celé spoušťové ústrojí, které nelze vyjmout.

Scarabeus vzniká z nových dílů za použití některých součástí, shodných se Škorpionem. Podobu svého vzoru si zachoval především z obchodních důvodů a shodné je také ovládání. Závěr je neuzamčený, konstruovaný tak, aby vylučoval střelbu dávkou. Po vystřílení zásobníku, umístěného před lučíkem, zůstane závěr zachycen v zadní poloze a uvolní se až zasunutím plného zásobníku, resp. zásobníku s alespoň jedním nábojem. Napínání mechanismu zbraně se provádí pomocí oblých napínacích hmatníků po stranách pouzdra závěru. Ty jen minimálně vystupují ze siluety zbraně.
Pojistka na levé straně má jen dvě polohy-zajištěno a střelba jednotlivými ranami.
Hledí je stavitelné na 50 a 75 metrů.
Pažbička jsou z bukového dřeva, jejich povrch je lesklý, světlý. Výhledově se počítá s plastovými střenkami.
Zbraně mají vlastní číselnou řadu od jedničky. Výrobní číslo je umístěno na spodní straně těla zbraně a na levé straně pouzdra závěru. Na levé straně těla je vyryté označení modelu zbraně a ráže, na pravé signatura výrobce „Puškařství Pavel Kupec“.

Scarabeus

Pistole, opatřená zkušebními značkami Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva, se dodává v papírové potištěné krabici se zásobníkem na deset nábojů a návodem k použití. Zbraně jsou nastřelené a nástřelka je součástí balení. Stojí 8 900 Kč. Dokoupit je možné zásobník na dvacet nábojů, kožené pouzdro a šňůru.
Výrobce předpokládá zájem jak ze strany sportovních střelců a sběratelů, tak ze strany bezpečnostních agentur.
Zbraň distribuují koncovým zákazníkům i obchodníkům firmy Puškařství Pavel Kupec v Pardubicích a firma Banzai.

Zbraň jsme měli možnost vyzkoušet na střelnici Sportovně střeleckého klubu v Sezemicích. K dispozici bylo pět exemplářů z úplného počátku sériové výroby.
Zbraň testoval především šéfredaktor Střelecké revue ing.Přemysl Liška, jenž se Škorpionem v minulosti závodně střílel a dosáhl s ním vynikajících výsledků.
Střílelo se na padesát metrů a dojmy zkušeného střelce byly vynikající. Můžete si o nich přečíst ve Střelecké revui číslo 2/2008.

Zbraň je možno objednat na adrese firmy Puškařství Pavel Kupec buď telefonicky na čísle 603 284 341 nebo prostřednictvím objednávkového formuláře, který najdete zde. Samozřejmě, že zbraň bude postupně k dostání u všech dobrých obchodníků se zbraněmi. Jde o zbraň kategorie B.

Scarabeus
Pohleb do výroby na rozpracované kusy.

Scarabeus
Testování zbraně na střelnici SSK Sezemice.

Scarabeus

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2 ročníku 2008.
Foto: Václav Šebek


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1604