Střelecká revue 2/2008
Datum: Tuesday, 26. February 2008 @ 07:12:41 CET
Téma: Články


Před nějakým časem vyšlo druhé číslo našeho střeleckéhé časopisu, na jehož titulní straně jsou dvě samonabíjecí pistole, vzniklé ze známého samopalu Škorpion.

Scarabeus. Na scému přichází samonabíjecí Škorpion

O samonabíjecí variantě Škorpiona se již nějaký čas mluvilo. Nyní je na světě. Vyzkoušeli jsme ji na střelnici v Sezemicích a hodnocení zbraně z firmy Puškařství Pavel Kupec šéfredaktorem Střelecké revue Přemyslem Liškou je opravdu velice příznivé.

Nové náboje SB 9 mm Luger

Martin Helebrant vyzkoušel náboje Sellier Bellot, určené přednostně k obraně a poté se pustil do nábojů, které se svojí cenou pokoušejí konkurovat levné asijské produkci. Bohužel, právě s těmito náboji měl řadu problémů, ačkoli vyzkoušel několik zbraní. Dvě stránky.

Glock 21 SF

Pavel Klozík vyzkoušel další zbraň z rakouské líhně. Dvě stránky.

Není den jako den

Rozhovor Přemysla Lišky se zajímavou osobností. Tentokrát potkal ing.Antonína Baudyše, prezidenta sdružení LEX. A mluvilo se nejen o zbraních, ale také o astrologii. Dvě stránky.

Pistole Para

Rozsáhlý článek Ivana Chludila si nevšímá ani tak jednotlivých typů pistolí této známé značky, ale spíše toho, čím se zbraně z Kanady liší od svých prapůvodních vzorů i současníků. Velmi pěkné čtení s hezkými obrázky.

Dan Wesson PM7

Jeden z výrobků americké firmy, vlastněné Českou zbrojovkou, vyzkoušel Pavel Klozík a byl z té zbraně nadšen. Jedna stránka.

S&W 327 z Performance Center

A Pavel Klozík se věnoval také poněkud atypicky vypadajícímu kapesnímu revolveru, v jehož válci je ukryto hned 8 nábojů ráže 357 Magnum. Dojmy různé.


Hledání optimální policejní ráže

Velmi zajímavý článek rekapituluje neustálé hledání optimálního policejního náboje. Já jsem z tohoto čtivého textu vyrozuměl, že sice existují ráže, které by byly pro policejní účely vhodnější než 9 mm Luger, ale v Evropě ještě nějakou dobu zůstane při starém. Tři stránky.

Metallwerk Elisenhütte Nassau

Na jedné stránce se moje maličkost věnovala sortimentu jedné německé muničky, která se necpe na světla ramp a zůstává skromně (a efektivně) vzadu.

Zbraně Anatola Gorzena

Tři stránky o pistolích a puškách nekonvenčního německého konstruktéra ruského původu přináší autor, skrytý pod značkou (s).

Walther 1250 Dominator

O zajímavé a pohledné větrovce z produkce německé firmy se na jedné straně rozepisuji já osobně.

Malorážky Anschütz

Tentýž autor se na následujících dvou stranách věnuje přehledu malorážek os německé firmy, která v jejich produkci vynikala a stále vyniká. Navíc se zde píše o jednom jubilejním modelu.

Samonabíjecí puška BD-44

O německé samonabíjecí verzi útočné pušky StG 44 se ví již nějakou dobu. Pavel Klozík měl nyní možnost si ji v Ostravě osahat a vyzkoušet. Dosti velká část článku je pochopitelně věnována také původnímu modelu této zbraně a rekapitulaci jeho historie. Tři stránky.

Pár revolverů SW model 10

Ivan Chludil potkal v Benešově dvě varianty známého poválečného amerického revolveru, lišící se však délkou hlavní a také tvarem rukojeti. Jedna stránka.

Puška na vystřelování sítě

Pomůcku pro přírodovědce vyrobila a vyvinula firma Picra. Jedna stránka.

Opposing Forces

Velmi zajímavý článek Lukáše Visingra o amerických vojenských jednotkách, které při manévrech "hrají" nepřítele. Tři stránky.

Samonabíjecí lovecké kulovnice

Monografie Střelecké revue si vzala na mušku kategorii loveckých zbraní, která řadě tradičních myslivců nejde pod vousy, ale která se nám i v Evropě pomalu a jistě usazuje. Ivan Chludil a Jiří Fencl připravili pěkné počtení s fůrou obrázků.

Spor o Karla Krnku

V rubrice ohlasů, názorů a informací reaguje Jan Balcar na rozhovor s Miroslavem Slaninou, který nedávno přinesl náš časopis. Pan Slanina se v rozhovoru pustil na velmi tenký led a poněkud upravil historii dávného sporu o jeho knihu. A jelikož se v rozhovoru otřel o Jana Balcara, ten věci uvádí na pravou míru.

Poradna

Poradna se zabývá datací československých opaskových přezek, střenkami pistolí Walther PP, datací německých zbraní podle zkušebních značek a raritou mezi náboji-8mm Rapid. Povedená Poradna.

Píšťala

Přemysl Liška se zabývá ve stručnostmi nejstaršími palnými zbraněmi, ale hlavně jedním neštěstím, k němuž došlo, když amatéři amatérovičové z Neználkova chtěli předvést jednu takovou repliku. Jedna stránka.

Albrecht z Valdštejna a jeho doba

Navštívil jsem valdštejnskou výstavu v Praze a zajímavých věcí tam nebylo málo. A jelikož bylo povoleno fotografovat, přidal jsem k článku i pár obrázků.

Nesmrtelný Davy Crockett

Povídání o dalším hrdinovi Divokého západu začíná poněkud netradičně jadernou zbraní. Ale jak se ukáže, vše k sobě patří a příběh končí uloveným medvědem. tři stránky, pěkné počtení, autor DAG.

První rychlonabíječ

Ivan Chludil se zamýšlí nad technicky zajímavým revolverem, jehož obrázky redakci poskytl jeden z dlouholetých čtenářů. Dvě stránky.

Tlustá Berta

O slavném německém moždíři z I. světové války píše na dvou stránkách s pěknými obrázky Vladimír Kupka.

Letecký kulomet ZB 80

Velmi zajímavý článek Jiřího Fencla o zbrani, která se brněnské zbrojovce povedla, ale v důsledku kartelových dohod neměla šanci. Tři stránky.

Slepá ulička vývoje. Československé ruční protiletadlové rakety z let 1952-1955.

Zajímavá dvojstrana Martina Dubánka. Titulek říká vše.

Honeckerovka

Roztomilý článek Davida Pazdery o pistoli CZ 75 ze samého počátku výroby, která byla určena speciálně pro šéfa tehdejší NDR Ericha Honeckera. Zbraň dosud existuje. A navíc David přidal pěkný vtip o soudruhu Erichovi.

Uzavřená kapitola jménem Pohraniční stráž

Velmi zajímavé povídání Jana Skramoušského o tom, co to byla, jak vznikla, čím byla vyzbrojena a jaké výsledky měla Pohraniční stráž, o níž mladší čtenáři možná tak úplně nevědí, co to je. Tři stránky.

Puškohledy Swarowski Z6 a Z6i

Rozhovor se zástupcem výrobce špičkové optiky Zdeňkem Hlavačkou připravil Jiří Fencl. Kupodivu své výrobky pouze chválí. Dvě stránky.

Pojď, vykopneme ty dveře!

O výcviku ve vykopávání dveří a především o tom, že to vykopávání není tak snadné jako ve filmu, píše na jedné stránce Jan J.Vaněk.

Známe krále střelců Střelecké revue

Reportáž Ivana Chludila z vyvrcholení celoroční soutěže a rozhovory s vítěžem a druhým v pořadí Ondřejem Havlíčkem a Tomášem Melicharem. Dvě stránky.

Co umějí žáci COPT Uherský Brod

Na předposlední stránce jsou ukázky výzdoby zbraní žáků výše uvedené školy. Myslím si, že Pavel Klozík vybral a nafotil moc pěkné věci.

A nyní něco osobního: Možná jste si všimli, že mé jméno je nyní na stránkách SR více zastoupeno. Změnil se totiž můj vztah k redakci. Po odchodu Davida Pazdery, který je i mnou osobně vnímán jako veliká ztráta velmi schopného člověka, mi byl nabídnut malý úvazek, který jsem rád přijal.
Znamená to pro mne i jisté rozšíření mého záběru na moderní zbraně.
Zatím mne to baví a předpokládám, že kdybych se časem ukázal jako nepoužitelný, budu citlivě odstraněn.
V každém případě se změnil můj vztah k redakci, takže již nebudu relativně nezaujatým pozorovatelem, ale silně zaujatým člověkem.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1610