Střelecká revue 3/2008
Datum: Monday, 31. March 2008 @ 14:35:06 CEST
Téma: Články


Podívejme se na obsah březnového čísla našeho časopisu. Na titulní straně je pistole Beretta Px4 Subcompact.

Poplašňák a diabolka

V tomto článečku na ejdné stránečce najdete povídání o zajímavé konstrukci revolveru, která pochází z Maďarsku a v některých sousedních zbraních je volná.

Beretta PX4 Storm Subcompact

Přemysl Liška na jedné stránce stručně představuje další přírůstek berettí rodinky.

Pouštní orel

Známou izraelsko-americko-(německou) pistoli potkal při předváděcí akci mamutích ráží na Leiku Jiří Fencl. Připomněl nám jak atmosféru celé předváděčky, tak především tuto zajímavou zbraň. Dvě stránky.

SR

Malorážky pro sebeobranu?

Závěr velmi zajímavého a věcného článka Jana Kopeckého zní jednoznačně: raději nikoli. Dvě stránky.

Heckler Koch Model 4

Pavla Klozíka zaujala u Řeháků pistole, u které je možno snadno měnit ráže od 22 long rifle po 9 mm Browning krátký. A tak si letitou věcičku vyzkoušel. Byl s ní spokojen. Tři stránky a s pěknými fotkami.

Luxusní párové Rugery

Dvěma párům luxusních revolverů známé aměrické firmy se na jedné stránce věnuje Ivan Chludil.

Stále je o čem psát

Moc pěkný rozhovor Honzy Skramoušského s panem doktorem Dolínkem. Dvě stránky.

Norinco NP 40

Pavel Klozík vyzkoušel čínskou pistoli v ráži 40 Smith Wesson. Čekal, že to bude horší. Proto ho pistole celkem překvapila, ačkoli pochopitelně žádná velká sláva. Dvě stránky.

Springfield 1911 Long Slide

Pavel Klozík si vyzkoušel také amerického klona populární devatenáctsetjedenáctky, opatřeného však poněkud delší hlavní. A vypadá to, že si dobře zastřílel. Dvě stránky.

Pistole AW93

Ondřej Strapina si vzal na mušku pistoli ruských konstruktérů, která se vyrábí v Německu u firmy Feinwerkbau. Popsal i její historii, vyzkoušel zbraň a pořádně se opřel do manuálů k ní dodávaných, které jsou asi dost ubohé. Ale zbraň je to zřejmě velmi dobrá. Tři stránky a doufám, že autor bude psát dál.

Kyvné hlavně

Další technický článek Jana Skramoušského se věnuje způsobu uzamčení samonabíjecích pistolí, který je stále velmi frekventovaný a tudíž zřejmě úspěšný. Dvě stránky.

Fiocchi

Dvě stránky o dějinách a současnosti italské muniční továrny z pera mojí maličkosti.

Puškař Michal Barvitius

Dvě stránky rozhovoru s mladým pražským puškařem a obrázky jeho zbraní připravil Pavel Klozík.

Marlin model 917-CF

Stručné představení americké malorážky. Jedna stránka, autor Pavel Klozík.

Browning BAR

Čtyři stránky podrobného a informačně bohatého textu Martina Helebranta o známé a úspěšné samonabíjecí lovecké kulovnici.

Čínská karta

Dvojstrana, věnovaná především brokovnicím čínské firmy Hawk Group. Žádné převratnosti, ale několik zajímavých věcí se tam najde.

MGP-15/MGP-84. Minisamopal z Peru

Petr Tůma se na dvou stránkách zabývá peruánskými kompaktními samopaly a jejich vývojem od 70. let do současnosti.

Hlavní směry vývoje

V roce 2007 se v Londýně konala konference, která konstatovala další trendy vývoje v oblasti ručních palných zbraní pro armádu. A vznikl z toho zajímavý článek Ivana Chludila. Dvě stránky.

Davide Pedersoli

Monografii Střelecké revue jsme tentokrát věnovali známému výrobci replik. A našli jsme v jeho sortimentu skutečně hodně zajímavého.

Nové knihy

Zajímavých publikací se v tomto čísle opravdu urodilo. Z pěti mne převelice zaujaly hned tři recenze. První publikací je knížka Ruční zbraně AČR, kterou velmi pochválil David Pazdera. V další recenzi Jan Skramoušský upozorňuje na převelice zajímavou knihu o rakousko-uherských pistolích, která již přistála v naší muzejní knihovně.
Třetí zajímavá recenze připomíná počin soukromého sběratele pana Haráka, jenž vydal katalog vlastní sbírky. Velmi zajímavé. Recenze tentokrát daly na tři strányk.

Poradna

V Poradně mne zaujal dopis od paní, která na půdě našla německou pušku model 88. Mně se to nestane.

Střílející opasek a hrdinové odboje

Přemysl Liška připomíná na dvou stranách nejen výsadek Silver A, ale také střílejíc přezky SS z II. světové války a především osobu Karla Pulpita. Tento pán spáchal v Pardubicích sebevraždu a byla u něj nalezena střílející přezka, která však byla konstruována úplně jinak než ty esesácké. O osobě Karla Pulpita, který snad měl spolupracovat se Silverem A, se toho dodnes mnoho neví a dá se říci, že pátrání příliš nepokročilo. Zbla jen zbraň zajímavé konstrukce.

Složitější je sehnat návod

Velmi pěkný rozhovor Davida Pazdery s kurátorem sbírky zbraní Muzea Policie ČR. Dvě stránky.

Vlastencova šavle z roku 1848

V tomto roce si připomínáme výročí revolučního roku 1848. Protože se tehdy proti neschopným, despotickým a zkorumpovaným politikům vzbouřila půlka Evropy, dnešní enschopní a zkorumpovaní politici toto výročí příliš připomínat nebudou. Tak si je připomeňme my třeba šavlí jednoho z nadšených účastníků oněch bouřlivých dnů a měsíců-Augustina Bedřicha Čepla z Přibyslavi. Dvě stránky.

Historická libovolka

Sportovní pistole německého původu z přelomu století 19. a 20.. Článek vznikl spoluprací redakce a ochotného majitele zbraně. Dvě stránky.

Vzduchovkové střely

Velmi pěkný článek Petra Reháka je věnován historii vzduchovkových střel až po současnost. Je plný moc pěkných nákresů. Stránka a půl.

42 cm moždíře v poli

Dvojstránka Vladimíra Kupky o moždířích, kterým se dostalo přezdívky Tlustá Berta a hlavně o jejich válečném nasazení.

Plechový Fox

Do samých počátků výroby samonabíjecích pistolí u nás se na dvou stranách vrací Jan Skramoušský a seznamuje nás s jednou velmi vzácnou pistolí.

Pistole ve výzbroji četnictva

tentýž autor připomíná křivolaké cesty vyzbrojování československého četnictva pistolemi po I. světové válce. Dvě stránky.

ZTÚ 3-Útvar, který krvácel

O historii Zbrojně technického útvaru při brněnské Zbrojovce a hlavně o odbojové činnosti jeho členů píše na dvou stranách Martin Dubánek.

Puška lidobrany VG-2

S německou puškou pro Volkssturm z konce války nás na dvou stranách seznamuje Daniel Řehák, který zbraň také vyzkoušel. A nedopadl s ní nejhůře.

Od Gwardu ke Stanu

Wojciech Weiler připomíná na třech stranách jednak historii polského policejního revolveru 90. let a potom pokus v zásadě nedokončený pokus vytvořit na jeho základě sportovní revolver.

Zbraně na cestě Marokem

Několik obrázků Jany Procházkové z exotické země.A to je o letošním třetím čísle vše. Před několika dny jsem dostal na stůl číslo čtvrté. Myslím si ale, že trojka se dost povedla.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1625