Střelecká revue 4/2008
Datum: Monday, 26. May 2008 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Podívejme se spolu na obsah letošního dubnového čísla Střelecké revue. Na titulní straně najdeme fotografii nové plastové pistole CZ 75 SP 01 Phantom z České zbrojovky. Uvnitř čísla je důkladný článek o této zbrani od Martina Helebranta.

Občan ozbrojený

Velmi zajímavý a mne na duši hladící článek Dušana Klindery řeší otázku, proč je dobré, aby řádný občan měl možnost mít zbraň a vyrovnává se také s řadou "argumentů" odpůrců zbraní. Dvě stránky.

CZ 75 SP-01 Phantom

Martin Helebrant vyzkoušel plastovou novinku z České zbrojovky a byl s ní velice spokojen. Střelecké revue měla pokud se týká testování této zbraně, exkluzivitu. Čtyři strany.

Para-Ordonance P12-45 Limited

Kanadskou pistoli si u Řeháků vyzkoušel Pavel Klozík a byl s ní velmi spokojen. Dvě strany.


Matchguns MG 2

V tomto článku na dvou stranách představuji nejen italského konstruktéra Cesara Moriniho, ale především jeho sportovní pistoli s trubicovým zásobníkem pod hlavní.

17 Remington Fireball

Ivan Chludil tenhle náboj nazval přesnou jedovkou.

Pistole a karabina Encore

Náš čtenář pan Milan Vykoukal mne pozval k sobě a tam mi ukázal dvě zajímavé zbraně. Americkou jednoranovou pistoli Encore publikujeme v tomto čísle a druhou lahůdku zařadil Přemysl Liška do čísla pět.

357 Magnum ještě jednou dokola

Martin Helebrant si ještě jednou vzal na mušku náboje 357 Magnum a tentokrát je testoval s velmi lehkými a velmi těžkými střelami. Tři stránky zajímavého čtení.

Soudce Taurus

Ivan Chludil představuje revolver, ze kterého lze střílet náboji 45 Long Colt i brokovými náboji ráže 410. Jedna stránka.

Rx4 Storm

Italskou samonabíjecí karabinu v ráži 223 Remington představuje na dvou stranách Pavel Černý.

Norinco JW 15 Odeon Mini Sniper

Pavel Klozík potkal u Řeháků v Třebové čínský klon malorážky CZ 452. Řehákovi k ní dodávají ještě optiku a dvojnožku, čímž vznikne zajímavá zbraň, která se Pavlovi velice líbila.

Pavel Klozík

Zajímavý rozhovor se zajímavým a velmi aktivním Pavlem Klozíkem připravil Ivan Chludil. A je tam také Pavlova fotografie. Ačkoli pár dní po tomto fotografování se dal ostříhat, takže dnes vlastně vypadá poněkud jinak. Jedna stránka.

Maximální dostřel

Otázkou této pro bezpečnou střelbu důležité veličiny se na jedné stránce s přehlednou tabulkou věnuje Zdeněk Faktor.

Nesené závory

Důležitý konstrukční prvek některých pistolí nám na dvou stranách přibližuje Jan Skramoušský.

Mannlicher Luxus

Novou loveckou kulovnici od firmy Steyr Mannlicher, která dorazila na náš trh, vyzkoušel a podrobně prohlédl Martin Helebrant. Jeho dojmy z ní byly výborné. Tři strany.

Elegnatní Baikaly

Dvě stránky Ivana Chludila ukazují jak původní podobu ruských loveckých zbraní, tak jejich podobu novou, kterou jim dali čeští puškaři.

Na skok v Kosovu

Velmi pěkný článek Miroslava Deneše o jeho pobytu v bývalé jugoslávské provincii, kterou nyní díky internacionální pomoci USA ovládá albánská mafie. Dvě strany.

60 let Kalašnikova

Obsáhlé pojednání Jiřího Fencla o zbraních systému Kalašnikov je obsahem Monografie Střelecké revue. Přehled modelů v jednotlivých státech, ať již vycházejících z AK 47 nebo z AK 74.

Nové knihy

V této rubrice upozorňujeme na nový reprint předpisu z nakladatelství Para Bellum, Martin helebrant doporučuje knihu o napoleonských válkách a David Pazdera připomíná osud generála Vojcechovského.

Lov 3 z Lověny Praha

O historii jedné startovací pistole píše na jedné straně Jan Skramoušský. A zdá se, že ta věcička je poměrně vzácná.

Střílející tužka

Něco málo textu a dvě pěkné fotografie střílející tužky, nalezené u kosovského Albánce. Ty hochy nám tu byl čert dlužen.

Pamatujte na Alamo

Jednu americkou legendu z dob boje o texas mezi Američany a Mexikem, uvádí velmi střízlivě a přitom čtivě na pravou míru autor, ukrytý pod značkou DAG.

Zákazy nošení zbraní na přelomu 13. a 14.století

Zákazy nošení zbraní, to je stará vesta. Pavel Salák nám na dvou stranách dokládá, že ještě v době, kdy po ručních palných zbraních nebylo ani vidu, zakazovali všelicí mocipáni (rozumní i méně rozumní) nošení chladných zbraní.

Zadovka pana Fergusona

Na dvou stranách připomínám jistého konstruktéra, který v Anglii vynalezl a částečně do armády prosadil fuknující křesadlovou zadovku. Pak ale padl za krále a jeho zbraň se neprosadila. Po letech si na ni vzpomněli výrobci replik, vyrobili limitovanou sérii a zase to střílelo jako o život.

Colt Official Police

Pavel Klozík nás seznamuje s historií tohoto revolveru a pak již jen pěje slova chvály, neboť nemladý revolver jej při střelbě nezklamal. Dvě stránky.

Praga model 21-česká kuriozita

Jan Skramoušský připomíná na dvou stranách československou pistoli zajímavé konstrukce, která je žádaným sběratelským exemplářem a řeší také, zda existovala s dlouhou hlavní v tzv. zákonné délce.

Do kdy se používal kolečkový zámek

Velmi zajímavý článek Vladimíra Dolínka nejen dokazuje, že kolečkové zbraně se ve střední Evropě vyráběly hluboko do druhé poloviny 18. století, ale také že se používaly (byť asi nikoli masově) také ve století 19. Dvě stránky.

Pohlednice ze Saint Etienne

Josef Novotný navštívil středisko francouzské zbrjní výroby a hlavně tamní muzeum, což mu závidím. Připravil nám pěkný článek o výrobě palných zbraní v tomto městě se zaměřením na státní zbrojovku, která tam sídlila. Dvě stránky.

Zaniklá pěst dělnické třídy

Tři strany Jana Skramoušského o tzv. úderné pěsti dělnické třídy, o její výzbroji i právním (ne)zakotvení.

Lovecké potřeby Cheb

Reportáž Jiřího Fencla z prodejny zbraní a také rozhovor s jejím majitelem o tom, jak to chodí. Dvě stránky.

Ruční kanony v praxi

Pavel Klozík navštívil v prosinci další akci na Leiku a s jistým zpožděním o tom podává zprávu na třech stranách.

A to je z pestré nabídky letošní čtyřky všechno. Myslím si, že tam zase každý najde to svoje.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1639