Střelecká revue 5/2008
Datum: Monday, 26. May 2008 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Přinášíme vám přehled obsahu letošního pátého čísla Střelecké revue. Na titulní straně najdeme velmi pěkný obrázek pistole Ruger KBSR9 a také malinkatý obrázek jedné pistole Parabellum v ráži 45 ACP.

Kulovnice pro prezidenta

Jedna stránka Přemysla Lišky o tom, že americký prezident dostal od Mirka Topolánka zdobenou a individuálně upravovanou kulovnici z České zbrojovky.

IWA 2008

Přemysl Liška stručně o zahájení letošního Norimberka, o statistice této výstavy, o německém zbrojním zákonu a české účasti. Jedna stránka.

Nové pistole a revolvery na IWA 2008

Šestistránkový přehled toho, co bylo v oboru krátkých palných zbraní letos v Norimberku nového připravili Martin Helebrant, Přemysl Liška a Ivan Chludil. Vždy obrázek a stručný text.


Sedmiletá RAMI

Pavel Klozík na čtyřech stranách shrnuje vývoj této pistole za posledních sedm let a samozřejmě také přináší výsledky svého testování všech variant, které prováděl s Martinem Kameníčkem.

Resuscitace dvaatřicítek

Ivan Chludil se zabývá pistolovými a hlavně revolverovými náboji ráže .32 a mimo jiné řeší otázku, proč vlastně přežily do současnosti. Konstatuje také nový náboj od firmy Federal, který se nedávno objevil na trhu. Dvě stránky.

Smith Wesson M&P 45

Martin Helebrant si vyzkoušel jednu z pistolí, které se zúčastnily zrušeného amerického tendru na pistoli, jež má nahradit Berettu v americké armádě. Zbraň je po zrušení tendru k dispozici civilistům. Martin na zbrani nalezl nejen pozitiva, ale také nějaké ty mouchy. Čtyři strany.

Pistole s odběrem plynů

Skupinou pistolí, které fungují na principech, které se osvědčily spíše samonabíjecích pušek, samopalů a kulometů, se na dvou stranách zabývá Jan Skramoušský.

Walther PP Super

Pavel Klozík představil pistoli Wapther PP v ráži, která měla být kompromisem mezi 7,65 mm Browning a 9 mm Luger. Ve své době se příliš neujala, ale dnes je to zajímavý sběratelský exemplář, se kterým si Pavel výborně zastřílel.

Parabellum v ráži 45 ACP

Ano, měl jsem v ruce pistoli Parabellum v této slavné ráži. A tak jsem o tom napsal článek. A taky jsem v tom článku udělal pitomost, když jsem o ní hned na začátku napsal psal jako o P 08.

Pětačtyřicítka z USA

Honza Skramoušský připomíná americké pistole, které byly klony české pistolky ČZ vz.36, vz.45 a CZ 92. Díru do světa sice neudělaly, ale zajímavé to je. Dvě stránky.

Dlouhé zbraně na IWA 2008

Po pravdě těch novinek mezi dlouhými zbraněmi letos moc nebylo, ale Blaser v provedení take down, jubilejní brokové kozlice Perazzi či nové zbraně z Iževska rozhodně zajímavé byly.

Zajímavosti IWA 2008

Těch pár zajímavostí jsem posbíral já a opravdu nejvíce mne zaujal německý Sturmgewehr jako zbraň na náboje 9 mm PAK a samonabíjecí civilní verze výsadkářské pušky FG 42.

Holland Holland-britská klasika

Mám rád zbraně proslavených britských značek, ačkoli k nám jich moc neproniklo. Takže je potkávám zvláště v Norimberku. A tak jsem si alespoň na základě toho Norimberka, hromady literatury a prospektů napsal článek o jedné z nejznámějších britských puškařských firem. Čtyři stránky.

Lider 31

Dostala se mi do ruky čínská vzduchovka. Pěkná. Ale poté, co mi málem přerazila prsty, jsem ji raději odložil a napsal o ní článek. Že jsem ji nechválil, tím si můžete být jisti. Dvě stránky.

Samonabíjecí malorážka GSG-5

Pavel Klozík vyzkoušel samonabíjecí malorážku, která je velice podobná samopalu Heckler Koch MP5. A užil si s ní. Dvě stránky.

Ohlédnutí za Ermou

Tato firma před nějakým časem zmizela z trhu, ale má za sebou dlouhou historii a nedávnou současnost. Tak jsem o jejích zbraních, které ještě dnes slouží, připravil čtyři stránky...äbych se po vydání článku dozvěděl, že Erma vlastně zcela nezanikla a nějak funguje na Ukrajině.

Erma Deutsches Sportmodell

Malorážka k výcviku budoucích vojáků, zavedená v Německu před druhou světovou válkou. A jeden kousek je u nás v muzeu, takže proč o něm nenapsat. Jedna stránka.

Erma 36-světová rarita

Opravdu velkou raritu představuje na třech stránkách Honza Skramoušský. Zbystřit by měli zájemci o samopaly II. světové války.

Kdo mohl mít zbraň?

Velmi pěkný článek Jana Skramoušského pojednává o zákonech a vyhláškách, které platily pro nabývání zbraní v době, kdy zde zítra znamenalo již včera. K tomu ovšem Honza dohledal i tehdejší ceny zbraní a také někde dohnal původní obaly na ně. Dvě a půl stránky.

Vojenské muzeum v Lisabonu

Vladimír Kupka nás na dvou stránkách seznamuje s tím, co viděl v nejstarší muzejní instituci Portugalska. Mají toho tam vystaveného 34 sálů, takže zájemce o vojenské dějiny nepochybně zavýskne nadšením.

Proměny ČZ TT

Ivan Chludil představuje doplňky, které má výroibce strakonické pistole vyvinuté, vyrobené nebo připravené k výrobě. Dvě stránky.

Revolver Beaumont Adams/Francotte

Dvě strany o v Belgii vyrobeném revolveru proslulé firmy Adams.

John Wesley Hardin

O dalším americkém pistolníkovi píše na dvou stranách autor, ukrytý pod značkou DAG. A píše velmi čtivě.

Dreyse 1907

Daniel Řehák si tentokrát v testu oldtimerů vzal na mušku starou německou pistoli pana Schmeissera. Nijak nadšen z ní nebyl, ačkoli střílela celkem dobře. Dvě stránky.

Třetí armádní pistole

V měsíci červnu uplyne 70 let od zavedení pistole vz.38 do výzbroje československé armády. Její historii na dvou stranách připomíná Jan Skramoušský.

Bodáky vz.24 z obdobia druhej svetovej vojny

Andrej Blažíček se věnuje úpravám, které byly na bodácích vz.24 provedeny po obsazení Československa Německem a při jejich další výrobě pro Wehrmacht. Dvě stránky.

"Bombardéry" tamilských tygrů

Lukáš Visingr píše o improvizovaných bombardérech, které jsou vlastně civilními letouny české výroby z Otrokovic.

Přemýšlivá vězeňská populace

O zbraních, které si pro likvidaci spoluvězňů nebo dozorců zhotovují vězni, zajímavě na dvou stranách referuje Přemysl Liška.

Přílby, čáky, čepice a od ocele po kevlar

Jan Skramoušský představuje dvě tématicky navazující výstavy, které probíhají ve věži Mihulka. Jedna stránka.

A to je z letošní pětky všechno.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1640