Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Dokumentární film o vývoji CZ 75 konečně opět na ČT


Dokumentární film o vývoji CZ 75 konečně opět na ČT
Datum: Thursday, 24. July 2008 @ 14:00:00 CEST
Téma: Články


První pokus nevyšel, teď už se to zdá být zcela jisté. A to hned dvakrát. Kdy? O tom podrobněji následující tisková zpráva České zbrojovky Uherský Brod.

Dvě reprízy dokumentárního filmu o vzniku CZ 75 [24.07.2008]

12. června 2008 jsme vás informovali o ohlášené repríze pozoruhodného dokumentu „Zrození legendy“, který představuje vznik nejslavnější české pistole – proslulého modelu CZ 75 z České zbrojovky Uherský Brod. K velkému zklamání mnoha zájemců o dějiny naší zbrojní techniky však pořad ve stanoveném čase nebyl odvysílán z důvodu prodlouženého přímého přenosu z prestižního aletického mítinku Zlatá tretra.

Nyní můžeme s potěšením potvrdit informaci, že Česká televize tento dokumentární film opět zařadila do svého programu, a to dokonce hned ve dvou termínech a v časech, které by měly vyhovovat většině diváků. Ve čtvrtek 24. července 2008 bude snímek odvysílán na ČT 1 v 15:25 a v pátek 25. července 2008 pak na ČT 2 v 16:05.

Na co se můžeme těšit:

Po stručném úvodním nástinu vývoje palných zbraní dokument prostřednictvím řady unikátních záběrů podrobně přibližuje životní osudy konstruktéra CZ 75 Františka Kouckého, na něhož ve filmu zavzpomíná např. jeho syn Ing. Vojtěch Koucký nebo přímý účastník vývoje „pětasedmdesátky“ Stanislav Střižík.

Samotný příběh vzniku pistole CZ 75 popisuje film od chvíle, kdy František Koucký na přelomu 60. a 70. let 20. století dostal díky spolupráci s dnešní Českou zbrojovkou Uherský Brod jedinečnou možnost zúročit své mimořádné celoživotní zkušenosti při vývoji revoluční SA/DA pistole ráže 9 mm Parabellum. Havlův snímek představuje jednotlivé fáze konstrukce a objasňuje klíčové progresivní prvky výsledného modelu CZ 75, zejména geniálního spoušťového mechanismu, u něhož F. Koucký po důkladném studiu stávajících systému zvolil originální řešení se spouští fungující jako jednoramenná páka. Ve filmu nechybí ani podrobné seznámení se současným postupem výroby pistolí v České zbrojovce Uherský Brod.

Pomyslnou třešničkou na tomto dortu pro milovníky historie zbrojní výroby je pochvala pistole CZ 75 z úst nejproslulejšího pistolového guru všech dob, věhlasného plukovníka Jeffa Coopera, kterého tým V. Havla navštívil krátce před jeho úmrtím v září 2006.

Vynikající dokumentární film režiséra Vladimíra Havla „Zrození legendy“, který vznikl v úzké spolupráci s Českou zbrojovkou Uherský Brod a našimi předními odborníky na historii české zbrojní výroby, nabízí 24 minut kvalitního poučení a pokud jste jej při předchozích dvou uvedeních neměli možnost shlédnout, tentokrát si ho rozhodně nenechejte ujít.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1660