Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Střelecká revue 6/2008


Střelecká revue 6/2008
Datum: Friday, 25. July 2008 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Přinášíme vám obsah letošního šestého čísla Střelecké revue.
Na titulní straně je pistole v novém pouzdru české firmy Dasta.

Evropská směrnice o zbraních

Na dvou stránkách jsem se pokusil shrnout obsah směrnice, které musí všechny členské státy v dohledné době přizpůsobit svoji legislativu. Pro držitele zbraní u nás nepřináší nic zničujícího, nové povinnosti přináší výrobcům a distributorům.
Mějme tuto směrnici před očima, až se u nás nějaký úředník třeba z policejního prezídía začne dořadovat zpřísnění zbrojního zákona. Evropy se to týkat nebude a bude to čistě náš boj s tím pánem či jeho tlupou.

Vyhrál to Phantom

Vítězem slosování nových předplatitelů Střelecké revue se stal pan Pavel Šmídek. Ze dvou zbrané České zbrojovky si vybral Phantoma. Stručný rozhovor s výhercem a dva obrázky.

SIS od Kimberu

Jan Skramoušský na jedné stránce představuje nové pistole Kimber, které byly vyvinuty pro policisty z Los Angeles, kteří bojují s organizovaným zločinem.

Omega: Nová generace CZ 75

S novým řešením spouště u pistolí z Uherského Brodu nás na čtyřech stránkách seznamuje David Pazdera.

Keseru 10 mm

Ivan Chludil představuje na jedné stránce dalších několik nesmrtících zbrané maďarské firmy.

Nejen o Střelecké revui, ale také Spreewerku

Moc pěkný rozhovor Honzy Skramoušského s Honzou Balcarem, jenž je čtenářům našeho časopisu velmi dobře znám. Podotýkám, že kniha o Spreewerku již je vytištěná a je ji možno objednat na e-mailu .

Služební pistole

Pavel Klozík se objevil na leiku, kde se konala předváděčka služebních pistolí. A tak nám na třech stránkách přináší své dojmy z této akce a hlavně z předváděných zbraní.

Adaptéry

Dvojstrana Jana Skramoušského je věnována těmto zajímavým, ale nepříliš rozšířeným zařízením pro samonabíjecí pistole.

Týden se zbraněmi České zbrojovky Uherský Brod

O týdenní prezentaci, která se nakonec stala prezentací dvojtýdenní, referuje na jedné a půl stránce Zdeněk Maláník.

Novinky Dasta

S novinkami známé české firmy nás seznamuje Přemysl Liška. Jedna stránka.


Nové náboje na IWA 2008

Martin Helebrant a Přemysl liška informují o nových střelách Barnes v nábojích firmy Sellier a Bellot, o nových nábojích od firmy Snail (Libra), o nábojich 300 RCM, 338 RCM, o jednotných střelách pro brokovnice od firmy browning a o mnohém jiném. Dvě strany.

Karabina T94

Pavel Klozík představuje na dvou stranách samonabíjecí klon samopalu Heckler Koch MP5, pocházející z Turecka. A zastřílel si moc pěkně.

Weihrauch HW 100S

Jakub Vicher, který je novým autorem na stránkách našeho časopisu, popisuje na dvou stranách své zkušenosti při střelbě s výkonnou větrovkou známé německé firmy.

Kodiak v Čechách

Kamarád Radek Klabeneš mi přinesl ukázat svůj perkusní dvoják od Pedersoliho a také jsme povykládali o tom, jak se z této zbraně střílí. Pod dojmem tohoto článku nám jeden čtenář nabídl možnost vyzkoušet si střelbu z Kodiaka v ráži .72. Bude to na podzim.

Pákové Mossbergy

Malorážku a kulovnici, které pod jedním označením varábí americká firma, známá u nás především brokovnicemi, představuje na dvou stranách Ivan Chludil.

Dvoják Blaser S2

A další dvoják na stránkách Střelecké revue. Tentokrát z Německa a opatřený starodávným závěrem, jehož doba zřejmě opět nadchází. Dvě stránky a autorem je moje maličkost.

Remington 700 VTR

Americkou kulovnici s trojúhelníkovou hlavní představuje na jedné stránce Ivan Chludil. Potkali jsme to v Norimberku a těch, kdo si zbraň fotili, bylo opravdu hodně.

SIG Sauer S 205 Phantom a ti druzí

Třístránkový přehled současné nabídky firmy Sauer na poli sportovních pušek. Není toho málo.

Augustin Nečas a jeho zbraně

Monografie Střelecké revue je tentokrát věnována známému československému konstruktérovi. Napsali ji Jiří Fencl a Jan Skramoušský.

Samopaly M.P. 38 a MP 40

David Pazdera přináší pochvalnou recenzi na knihu Martina Helebranta o známých německých samopalech. Je jednoznačně pozitivní. Mně se Marinova knížka také velice líbila.

Poradna

V Poradně se mimo jiné objevila málo známá, ale zajímavá italská zákopová přílba Farina z I. světové války.

From my Cold, dead Hands! Phlédnutí za Charltonem Hestonem

David Pazdera připomíná na jedné stránce slavného amerického herce, který stával v čele NRA.

IWA Knife Award

Dvojstrana Martina Helebranta s noži, které vyhrály soutěž v Norimberku.

Lucern 2008

Stano R.Kříž na dvou stránkách přibližuje atmosféru známé evropské burzy. Organizátoři na ni přizvali jen odborné časopisy. Papaláši zváni nebyli a neodborní novináři také ne, protože psali blbosti a lhali.

Historie není černobílá

Velmi pěkný rozhovor Davida Pazdery s Martinem Dubánkem. Ten pán je nejen zajímavý, ale i pracovitý. Dvě stránky.

Zbraně na zámku Opočno

Na Opočně jsem v poslední době prožil několik měsíců a jelikož jsem se s tamní sbírkou zbraní seznámil poměrně dobře, připravil jsem úvodní článek. Pokud budou kolegové památkáři souhlasit, bude těch článků časem i více. Je tam o čem psát.

Zadovka Beringer-Dreyse

Osud mi přihrál na stůl zajímavou pistoli z počáteční éry zadovek. Tak jsem se ji pokusil trochu zařadit. Dvě stránky a zajímavé obrázky.

Pěchotní kanon Feldl

Vladimír Kupka příjemným článkem připomíná bavorský mechanický kulomet, kterému říkali kanon a který se v boji příliš neosvědčil.

A to je z letošní pětky všechno. Opět jsem doháněl zpoždění, takže záhy bude na stáncích s ve schránkách číslo 6.

Život a smrt s Colty

Třístránkové prázdninové povídání o mužích amerického západu, kteří byli vyzbrojeni revolvery Volt nebo jimi byli alespoň zastřeleni.

Krummlauf aneb střelba za roh v praxi

Daniel Řehák si chtěl zastřílet německou útočnou puškou z II. světové války za roh. Pušku měl, ale neměl příslušné zařízení. Tak si je nechal vyrobit. O svých dojmech píše na dvou stranách.

Pistole Steyr GB

Tentýž autor na dvou stranách rekapituluje neslavnou historii jedné zbraně ze Štýru, která se nechytila ani ve starém, ani v novém světě.

Optika na IWA 2008

Také v tomto oboru se novinky celkem urodily. Tři stránky.

Afghánská perkuska

Tu věcičku někdo dotáhl z Afghanistánu a puškař Miloš Skrbek ji nejen koupil, ale taky hned vyrobil repliku. A taky to vyzkoušel. Tak jsme o tom napsali článek.

Smith Wesson 686 Power Port

Pavel Klozík sivyzkoušel americký revolver se střenkami, které vyrobil český střelec. Dvě stránky.

Netradiční vzduchovkové střely

Dostaly se mi do ruky vzduchovkové střely poněkud netradičního provedení od ruské a polské firmy. A tak to Jana nafotila a já jsem napsal článek. Jedna stránka.

Airsoftová "Leičata"

Na Leiku si vychovávají mládež. Dvostránkový rozhovor Jiřího Fencla s Antonínem Procházkou vás o tom přesvědčí. A navíc to dělají chytře. Dvě stránky.


A to je z letošní šestky všechno. Už mi leží na stole sedmička, takže musím chvátat. Poněkud v posledních měsících nestíhám.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1661