Střelecký magazín 1/2002
Datum: Saturday, 05. January 2002 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


První letošní číslo opět přináší řadu zajímavých článků.

První letošní číslo Střeleckého magazínu mne dostihlo již ve čtvrtek 3. ledna. Tradičně tedy napíši stručně o jeho obsahu a David Pazdera přidá podle svého uvážení další informace. Také komentáře vás čtenářů jsou vítány a očekávány.
Na titulní straně najdeme samonabíjecí pistoli Nickl (vz.22) dokonce i s pouzdrem a německou instrukční příručkou.

Zbraně v Afghanistánu

Šest fotografií M.Kollera je hned na druhé straně obálky. Zřejmě doplněk k článku v minulém čísle. Nadále aktuální, protože vousatci v prostěradlech tam stále ještě pobíhají.

Pistole pro policii

Krátký jednostránkový materiál reflektuje skutečnost, že policie konečně bude mít nové zbraně. Že to trvalo.
Zajímavé je, že na několik otázek, které byly redakcí zaslány České zbrojovce a Ministerstvu vnitra, odpověděla pouze Česká zbrojovka. Pan ministr Gross asi zalepoval obálky s vánočními přáníčky, která alespoň u nás v Pardubicích dostal každý poddaný do schránky.

Útočná puška M 16

Druhý díl článku Martina Helebranta je dokončením technického popisu zbraně. Následovat bude historie jejího zavedení. Tři strany.

Americký revolver Moore z roku 1864

Dvojstránkový článek Vladimíra Dolínka si všímá zajímavého amerického revolveru, který byl jedním z pokusů o obejití patentu na revolver s plně provrtaným válcem, který vlastnila, zpeněžovala a tvrdě bránila firma Smith Wesson.

Opakovačky Schmidt-Rubin

Jiří Fencl si na třech stranách všímá velice zajímavých švýcarských opakovaček s přímotažným závěrem. Zabývá se historií, technickým popisem, současnými cenami a také praktickým použitím zbraně.
K této zbrani mi kdysi ing.Beneš vyprávěl zajímavou historku. Časem ji dám k dobru.

PDW-ruská cesta?

Opět Jiří Fencl. Tentokrát na dvou stranách o ruském samopalu SP-2.

Dva písty aneb samonabíjecí puška ZK 375

Jan Skramoušský na třech stranách o jednom prototypu samonabíjecí pušky Josefa Kouckého. Zkrátka konstrukční zajímavost.

Pistole Nickl a její patenty

Dvojstránkový článek Jana Skramoušského na téma pistole, "která nebyla nejšťastnějším řešením použitým v historii naší zbrojní výroby".

Benelli M 4 Super 90

Článek o italské samonabíjecí brokovnici, která byla zavedena do výzbroje americké námoční pěchoty. Dvě strany, J.Skramoušský.

Sylvestr Krnka a přechod k zadovkám v habsburské armádě

David Pazdera dokončuje na necelých dvou stranách svůj krnkovský seriál. V tomto dílu popisuje neúspěšnou snahu Sylvestra Krnky o zvrácení rozhodnutí stran zavedení zadovky Wänzl v rakouské (rakousko-uherské) armádě.
Na konci článku je poměrně obsáhlý seznam použité literatury.

Kulovnička Gaubert

Článeček o jedné belgické pozoruhodnosti na půl stránky s malinkatými obrázky. Ty obrázky nemohly být větší, protože zbraň jsme fotili slaboučkým a stařičkým digitálním fotoaparátem s nízkým rozlišením. Takže není to chyba grafiků nebo nevůle redakce, ale důsledek toho, že v pardubickém muzeu nemáme dobrý digitál. Na počítači jsou ty obrázky maličky lepší. Kdo má zájem, tomu je mohu poslat.

Pistole Colt 1903 Pocket Hammerless

V rubrice Test oldtimeru o historii s střeleckém zážitku s touto nepochybně vzácnou pistolí. Na dvou stranách -mc-.

Mobilizace 1938

Dokončení rozsáhlého materiálu Vladimíra Karlického o pěchotních zbraních československé armády v kritickém roce 1938 dokládá, že skutečně nebylo všechno v pořádku. Ale kdy bylo, že ano?

Pistole model 70 aneb chvála prospektům

Zde David Pazdera na jedné straně objasňuje malou záhadu kolem pistole ČZ v ráži 6,35 mm. Připojuji se k jeho chvále starých propagačních materiálů výrobců a prodejců. Proto tedy nevyhazovat a raději nabídnout kamarádům.

Rakousko-uherská signální pistole

Zdobí prostřední dvojstranu.

Nože

Nožířské články jsou v tomto SM opět tři a půl. Naklepávací nože, Patent Frenix a Nože na Inchebě. Ta půlka, to je doplnění článku o laponských nožích.
Takže nožů opět dost.

Náboje

Končí seriál Jindřicha Hýkela Nové ráže nábojů a na stejné dvojstraně píše Jan Skramoušský o novinkách ve výrobním programu Sellier Bellot. Jde o netoxickou zápalku NONTOX.

Gustav Fükert a konec slávy vejprtského puškařství

Velice slibný první díl článku Vladimíra Dolínka o jedné ze slavných česko-německých puškařských firem.

Severovýchodní Itálie

Autorem je Vladimír Kupka, takže o čem jiném než o fortifikacích. Na dvojstraně zřejmě první díl rozsáhlejšího materiálu.

Mauser VTP

Jednostránkové pojednání o demontáži této zbraně je v příslušné rubrice.

Burza zbraní ve Fürthu

O své poznatky a dojmy z jedné "menší" burzy zbraní v Německu se dělí autor, skrývající se pod značkou -mc-.

Sbohem, Hradčany

Smutný obrázkový seriálek o stěhování děl z nádvoří Schwarzenberského paláce na Hradčanech v listopadu loňského roku.
Ten dvorek je malý. Proto bych s radostí zrovna tam nahnal všechny ministry obrany a jejich náměstky za posledních 30 let a honil je dlouhým bičem dokola. Jednak by bylo veselo a hlavně by si to ta pakáž zasloužila. Za to, že ten barák nechali "vybydlet" a neinvestovali do něj ani korunu. Ta stávající parta papalášů pak proto, že opouští místo, kde by armáda a její tradice byly na očích a stěhují se někam do lesa.

Na úplně poslední stránce je krásné péefko.

Mně se toto číslo SM moc líbí a těším se na další.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=167