Kulovnička Gaubert
Datum: Saturday, 25. October 2008 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Dějiny výroby palných zbraní znají desítky, možná stovky technických řešení, která sice byla originální, ale záhy upadla v zapomenutí. Těch systémů, které se osvědčily a přežily až do našich dob, je skutečně velmi málo.

Jednou z těch zřejmě slepých uliček jsou také pistole a pušky systému Gaubert. O jejich výrobci nevíme prakticky vůbec nic. Známe pouze příjmení tohoto puškaře (nebo spíše malého továrníka) a nikoli křestní jméno. Působil v centru belgické (evropské) tovární a manufakturní výroby zbraní Lutychu (Liége) někdy v 50.-60.letech 19.století, možná i o něco déle. Tak to alespoň uvádí světový seznam puškařů. Zřejmě nepatřil ke zdejší špičce a jeho podnik nedosáhl přílišného věhlasu.
Ve Střelecké revue 9/1983 byla v Poradně publikována pistole na náboje Lefaucheux od tohoto výrobce. Pod nápisem Gaubert Breveté měla výrobní číslo 5452.

Z Gaubertovy produkce jsem měl možnost vidět v soukromé sbírce kulovničku na náboje Lefaucheux. Zdánlivě obyčejná lefoška, ale zdání klame. Chybí tradiční klika závěru, ať již pod předpažbím nebo před lučíkem.
Hlaveň se uvolňuje pomocí malé kličky v nose předpažbí, které je kovové. Ovšem nesklápí se, ale posunuje vpřed. Musí se poměrně silně zatáhnout, posunout hlaveň a vytahovák vytáhne náboj.
Při nabíjení je třeba po vložení náboje jednak natáhnout kohout, aby nevadil kolíčku náboje Lefaucheux, vložit náboj, přirazit hlaveň do původní polohy a uzamknout kličku v předpažbí.
Myslím si, že tento systém neměl v konkurenci s klasickými lůžkovými závěry, u nichž je možné sklopení hlavní, valné šance. Nabíjení i vyhazování vystřelených nábojnic bylo ještě nepohodlnější, nehledě k neelegantnímu tahání za hlaveň.
Zbraň, kterou jsem měl možnost studovat má ráži 9,8 mm, délku 96 cm a hlaveň je dlouhá 57 cm. Komora byla zřejmě později upravována v souvislosti s pokusem o transformaci na náboje se středovým zápalem, které by šly přebíjet. Tomu odpovídá i zaslepený otvor v lůžku hlavně. Na spodní straně předpažbí je kulovnička značena:

GAUBERT

BREVETÉ

2334

Je střídmě zdobena rytinou s rostlinným motivem na hlavni i předpažbí. Pažba anglického typu zdobena není.
Výrobní číslo dokládá, že těchto zbraní bylo vyrobeno více než dva tisíce. Pistole, publikovaná ve Střelecké revue 9/1983, je stejného systému a má dokonce výrobní číslo 5452, takže jistý komerční úspěch tyto zbraně zřejmě měly.


Tento článek jsem uveřejnil v roce 2000 ve Střeleckém magazínu.

Fotografie pořídila ve velmi ztížených podmínkách fotoaparátem Mavica (do toho se ještě strkala disketa) Kateřina Hilleová. Fotilo se na okně mé tehdejším kanceláře.


Gaubert rifle.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1685