Dvoják Heym Jumbo v ráži 600 Nitro Express
Datum: Saturday, 27. December 2008 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Firma Heym se touto zbraní, která je jinde také označována jako Ivory Hunter, dostala mezi elitu výrobců dvojáků ve výkonných afrických rážích. Je pochopitelné, že zbraň v této ráži není normální zbraň pro africké lovy, ale jde o skutečnou specialitu. Jde o jakési završení vývojové řady populárních Heymových dvojáků S 88.

heym jumbo     
Náboj firmy Jeffery

K nejproslulejším britským výrobcům zbraní do Afriky patřívala firma W.J.Jeffery, která v roce 1903 představila světu úplně novou ráž 600 Nitro Express. Je to náboj, který byl od samého počátku určen pro bezdýmný prach. Ve srovnání s jinými náboji, které se pyšní přídomkem Nitro Express, nemá tato ráže žádného předchůdce či vzor mezi náboji na černý prach. Prostě od počátku pro bezdýmný prach.
Nábojnice tohoto více než stoletého výkonného náboje má délku tři anglické palce, což činí 76,20 mm a je standardně opatřována střelami o úctyhodné hmotnosti 900 grainů (58,3 g).
Na počátku tohoto náboje byly k dispozici dvě laborace s různým výkonem. Původní náboj dosahoval s 58,3 g těžkou střelou úsťové rychlosti 595 m/s, zatímco slabší verze přibližně 564 m/s. S energií střely na ústí  10323 J představovala silnější varianta na více než padesát let nejsilnější komerčně vyráběný náboj. Z tohoto piedestalu byl  náboj 600 Nitro Express sražen až v roce 1958, kdy se objevila ráže 460 Weatherby Magnum.
Ráže 600 Nitro Express byla chápána jako jistota k zastavení slona, zvláště pak poraněného prvním, ne zcela podařeným výstřelem. Dvojáky v této ráži používali profesionální lovci, přičemž jejich zákazníci, lovečtí turisté, bývali ozbrojeni opakovačkami v rážích 404 Jeffery, 416 Rigby nebo dvojáky kalibrů 470 Nitro Express či 500/465 Nitro Express.
Po druhé světové válce již nebyly podmínky k tomu, aby se velkolepá ráže opět dostala na výsluní nebo aby se alespoň nějak stabilizovala v sortimentu puškařů. Byla jiná doba. Kynoch zastavil její výrobu. Zájezdů do Afriky bylo stále méně, zato přibývalo tamních občanských válek a jiných atributů samostatnosti původního obyvatelstva. V roce 1984 postavila proslulá firma Holland & Holland poslední zbraň v této ráži a myslelo se, že navždy poslední. O náboji se mluvilo jako o legendě. Někdy v 80.letech vyrobila hamburská firma Hartmann & Weiss kulovnici s blokovým závěrem Hagn v této ráži a to bylo na nějakou dobu všechno. Ovšem nemůžeme vyloučit, že někde jinde se bez velké slávy zbraně na tyto náboje vyráběly dále, ale není to pravděpodobné.

Znovuzrození

K životu tuto ráž přivedla v roce 1990 údajně právě firma Heym, která pro ni upravila svoji opakovačku Express, kterou vyráběla v malých sériích. Tím se ovšem cena zbraně v této ráži dostala z astronomických výšek, které jsou (a byly) typické pro produkci proslulých britských puškařských domů, na úroveň středoevropské, byť hodně nadité prkenice. Samozřejmě opakovačka není dvoják, ale to se dá při této ráži i překousnout. Ovšem dvoják je dvoják.


Dvojáky pro každého?

Heym nejen oživil proslulou tropickou ráži u svých opakovaček, ale jeho moderní dvojáky učinily další průlom, když se firma stala jedním z prvních výrobců, kteří začali dvojáky vyrábět sériově a tím výrazně snížili náklady i jejich konečnou cenu. U Heymů to začalo v roce 1981 výrobou modelové řady 88 v malých sériích. Heym 88 se nejprve vyráběl v ráži 375 Holland & Holland Magnum. Byl nabízen s modifikovaným bicím mechanismem Anson Deeley nebo s postranními zámky. V roce 1985 podnik přišel s modelem 88 Safari, který se vyrábí dosud až do ráže 500 Nitro Express. Zbraň je opatřena lůžkovým závěrem systému Purdey, tedy dvojitým hákem s prodlouženým podélným uzamykacím klínem. Třetím uzamykacím prvkem je prodloužení lišty mezi hlavněmi, které zapadá do výřezu v lůžku hlavní. V tomto prodloužení je kruhový otvor, kterým prochází příčný čep. Tento třetí uzamykací prvek je nazýván podle svého vynálezce, birminghamského puškaře Greenera. Toto od počátku osvědčené a dnes klasické uspořádání bylo a je základem robustní a spolehlivé konstrukce. Žádné experimenty, solidní klasika.
Dnes stojí základní model 88 B Safari lehce pod 14 000 eur. To není pakatel, ale ve srovnání s cenami zakázkově vyráběných zbraní od puškařských firem, vyrábějících individuálně, je to citelně méně.


Heym Jumbo


Jumbo

Dvojáky v superrážích 600 Nitro Express a 577 Nitro Express byly a dosud jsou zakázkovými výrobky. Žádná malosériová výroba, která vše zlevní, ale výroba kusová na objednávku. Částka 50 000 euro v těchto případech není až tak neobvyklá. Záleží na značce. Čím vyhlášenější nebo spíše proslulejší, tím více se platí. Ale i zde přišel Heym s příjemnou novinkou-redukcí ceny.
Nejnovější přírůstek Heymovy rodinky dvojáků se jmenuje Jumbo, přesněji 88 B/SS Jumbo a je jakousi korunou nebo spíše třešničkou na dortu řady 88 B Safari. Vyrábí se na rozdíl od zbraní týchž ráží u konkurence v malých sériích. Předpoklad celkově nevelkého počtu vyrobených kusů, stejně jako výroba nového upraveného systému postranních zámků vedla k zdvojnásobení ceny oproti klasickému modelu 88 B Safari. Základní verze v ráži 600 Nitro Express stojí 30 400 euro, ale je to stále méně než individuální výroba třeba u vyhlášených fírem v Anglii. I tak je částka kolem 750 000 našich korun úctyhodnou investicí do nové, v zásadě minimálně zdobené zbraně. K dispozici jsou i ráže 470 Nitro Express, 500 Nitro Express a 577 Nitro Express.
A co za takovouto cenu zákazník dostane?


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2008. Tam si ho také můžete přečíst v plném znění.
V časopise pochopitelně najdete vedle většího množství textu také mnohem více obrázků.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1715