Střelecká revue 11/2008
Datum: Čtvrtek, 01. leden 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Přinášíme vám přehled obsahu listopadového čísla Střelecké revue.

Na titulní stránce jsou turecké pistole, jimž je věnována Monografie Střelecké revue uvnitř tohoto čísla.

Jak daleko je to k nám z Finska?

Přemysl Liška se zamýšlí nad možnými dopady řádění finského masového vraha na náš zbrojní zákon. A je toho tam zajímavého mnohem víc. Dvě stránky.

CZ 75 SA. Jednočinná pětasedmdesátka

Přemysl Liška se věnuje nejen další variantě pětasedmdesátky, kterou měl možnost si vyzkoušet, ale také v části článku objasňuje pojmy jako single action, double action... Pět stránek.

Ještě jednou ocelová nábojnice

Martin Helebrant je člověk hravý a důkladný. Před časem zakoupil levné náboje ráže 9 mm Luger s ocelovou nábojnicí od firmy pánů Selliera a Bellota. Jenomže byly problémy s vytahováním. Ve všech zbraních, které Martin zkoušel. Až pan Střižík dal Martinovi radu, která zafungovala. Více se dozvíte v článku.

Martin Helebrant

Dvojstránkový rozhovor Ivana Chludila s Martinem Helebrantem, jehož já sám pokládám za velmi zajímavého člověka.


Střelecká revue 11/2008Boberg XR9. Revoluční konstrukce?

Dvě stránky o americké pistoli, která byla zatím k vidění pouze na veletrzích, ale která podle tvrzení svého autora přináší převratné myšlenky. Autorem je Petr Müller.

Air Arms TX200HC

Jakub Vicher vyzkoušel tentokrát vzduchovku britské firmy a byl s ní dosti spokojen. Dvě stránky.

Erma? Erma!

Stano R.Kříž nás seznamuje ¨hned se třemi střílejícími tužkami značky Erma. A současně zpochybňuje jeden rozsudek našeho soudu. jedna stránka.

Tanfoglia z Mossadu

Pavel Klozík vyzkoušel hned tři pistole Tanfoglio, které se jako ojetiny dostaly z Izraele k nám. Dvě stránky.

Puškař Tomáš Zendl

Pavel Klozík představil v krátkém rozhovoru mladšího a zatím méně známého puškaře z rodu Zendlů z Daskabátu. Dvě stránky.


Zajímavosti od Melchera

V třístránkovém článku jsem se trochu podíval do sortimentu německé firmy, vyrábějící levné plynovky, vzduchovky a podobné zbraně. A pár zajímavých věcí se našlo.

Finn

Ivan Chludil se podíval na to, jak živé jsou dnes zbraně, které někdy mezi světovými válkami vyvinul český puškyř ve Francii pan Petřík a vyráběl je u nás pan Dušek. Dnes se vyrábějí v Itálii a předtím ve Finsku. Pět stránek a moře obrázků.

Heym Jumbo

Dvě stránky o německém dvojáku v ráži 600 Nitro Express. A proč ne. Když to někdo chce, ať to má, neboť jest to věc krásná.

Rossler Kufstein

Jiří Fencl se podíval do Rakouska k výrobci známých kulovnic Titan. O této firmě a o její zbrani napsal čtyřstránkový článek a jelikož nafotil řadu pěkných obrázků, vypadá to moc pěkně.

Rafael Golan

Lukáš Visingr představuje údajně nejodolnější obrněný automobil na světě. Dvě stránky.

Vojenská mise na Balkáně

Dokončení článku Miroslava deneše o našich vojácích v Kosovu.

Turecké pistole

Ivan Chludil se v Monografii Střelecké revue tentokrát věnoval nastupujícím pistolím z Turecka. přiznejme si, že v Norimberku je tureckého zboží každý rok víc a víc. Deset stránek.

Poradna

V Poradně se mimo jiné zabýváme jednou krásnou dvojkou-lefoškou a jednou japonskou pistolí Nambu.

Texas Rangers

Dvojstrana Milana Kováře o populární domobranecko-policejní jednotce.

Švýcarský Peabody

Kamarád si koupil švýcarského Peabodyho a jelikož mi ho nějakou dobu ponechal ke studiu, napsal jsem o něm článek. Je toho dvě a půl stránky a snad se vám zbraň pana Peabodyho bude líbit.

P.38. Mýty, kouzla a podfuky

Velmi svěžím způsobem napsaný článek Jana Balcara se vypořádává s některými mýty kolem tzv. krácené pistole Walther P.38 pro Gestapo a kolem údajné výroby této pistole ve Vsetíně. Tři stránky skvělého čtení.

Makarov PM

Tomáš Pospíšil si koupil zánovního Makarova a popisuje své (veskrze pozitivní) zkušenosti s touto zbraní. Tři stránky.

Star B, BM a BKS

Pavel Klozík si vyzkoušel tři pistole dnes již neexistující španělské zbrojovky, které vycházejí z Colta 1911. Ačkoli jsou to již věci starší, dobře si zastřílel a tyto zbraně nezavrhuje. Tři stránky.

Revolvery ZKR 590 Grand z Brna

Jan Skramoušský řeší na dvou stranách nejen otázku, kolik se vlastně v Brně vyrobilo Grandů, ale také proč došlo k přesunu značné části zbrojní výroby ze Zbrojovky Brno do Uherského Brodu. Dost zajímavé.

Neperspektivní zatížení

Martin Dubánek připomíná pokus o zavedení polského puškového granátometu do výzbroje Československé lidové armády. Tři stránky.

Útok v parku

Velmi zajímavý případ úspěšné sebeobrany, který jihoafrické úřady vyšetřovaly dosti pochybným způsobem, popisuje podle jihoafrických zdrojů Petr Tůma. Dvě strany.

Scarabeus ve Zruči

Připomínka zajímavé střelecké akce, na které si bylo možno vystřílet samonabíjecí verzi proslulého Škorpiona. Dvě stránky.


Na předposlední stránce najdete fotoreportáž Martina Helebranta v Tankového dne v Lešanech.


A to je z letošní jedenáctky všechno. Mám ten dojem, že toto číslo se povedlo a každý si tam najde to svoje.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1718