Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Scarabeus ve Zruči


Scarabeus ve Zruči
Datum: Monday, 05. January 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Na počátku  roku 2008 jsme vám představili samonabíjecí verzi známého samopalu Škorpion, kterou vyrábí firma Puškařství Pavel Kupec pod názvem Scarabeus 06.

samonabíjecí pistole scarabeus pavel kupec Tyto zbraně se mezitím uchytily na domácím trhu a nedávno byl uspořádán první závod, ve kterém se mohly uplatnit.

Závod uspořádal v neděli 21.září 2008 ve spolupráci s redakcí Střelecké revue na své střelnici Střelecký klub Zruč nad Sázavou. Protože mnozí střelci dosud s nákupem této zbraně vyčkávali a nastal by tedy problém s opatřením dostatečného počtu zbraní pro všechny soutěžící, veškeré potřebné zbraně dodala firma Puškařství Pavel Kupec. Majitel firmy jich přivezl hned dvacet a k tomu plnou bednu střeliva.
Počet zúčastněných zredukovalo nevlídné vlhké a hlavně studené ráno. V části republiky pršelo. I tak přijeli střelci až z Chebu, ale nedorazila skupina z Ostravy. Do závodu se tak přihlásilo celkem osmnáct účastníků.
Před závodem provedl základní instruktáž účastníků ing.Přemysl Liška, který s plně automatickou variantou této zbraně odstřílel skutečně hodně.
Jelikož střeliva přivezl pan Kupec opravdu dost, po dohodě střelců a organizátorů závodu se nestřílelo původně avizovaných 3 x 10 ran, ale 3 x 20 abychom si to více užili.
Nástřelné rány ukázaly, že prakticky všichni střelci drží tuto zbraň v ruce poprvé. Výhodu měli pouze ti, kteří přišli do styku s původním Škorpionem při službě v ozbrojených sborech.


Zruč nad Sázavou

Střelnice Zruč nad Sázavou

Samonabíjecí pistole Scarabeus
Někteří účastníci závodu volili střelbu obojruč
Obsáhlá diskuse


Puškař Pavel Kupec byl v době mezi jednotlivými položkami i po skončení závodu středem pozornosti a hlavně objektem řady dotazů přítomných střelců. Nejčastěji se ptali na reklamace, jejichž počty někteří diskutující na internetových fórech uvádějí jako velmi vysoké. Výrobce k tomu sdělil, že počet reklamací u tohoto modelu se pohybuje kolem 4%, zatímco některé rádoby světové zbrojovky jsou na dvojnásobku. Nejčastější závadou, která byla reklamována, je nedoleštění nábojové komory, které se projeví zpravidla při druhé ráně. Je to závada, jejíž oprava trvá asi 20 sekund a u zbraní z právě probíhající produkce se již nevyskytuje.
Zbraně, které byly přivezeny na závod, měly z části výrobní čísla, přesahující stovku a druhá část měla čísla kolem 600. Byly vybrány přímo ze skladu hotových a ve zkušebně přezkoušených výrobků bez jakéhokoli prověření funkce či přípravy. Stížnost na funkci zbraně se objevila u jednoho střelce, takže mu byla zbraň vyměněna. Příčiny se na střelnici nezkoumaly. Objevilo se asi pět zádržek, způsobených evidentně střelivem.
Dotazy střelců směřovaly mimo jiné k tradičnímu tématu zpětné přestavby samonabíjecí zbraně na plnoautomatický režim. Pavel Kupec sdělil asi tolik, že přestavba této zbraně na automatický režim možná není a bylo by mnohem jednodušší vyrobit nový samopal než provádět přestavbu. Jakékoli pokusy v tomto směru upřímně nedoporučoval.
Někteří střelci poptávali také zbraň v ráži 9 mm Luger, ale ta představuje významný výrobní problém. Jestliže pro konstrukci Scarabea v ráži 7,65 mm Browning se dají použít díly samopalu v této ráži ze zásob ozbrojených sil, součástky pro zbraň v ráži 9 mm Luger by se musely kompletně vyrábět znova, což by znamenalo nepřijatelný, protože několikanásobný nárůst ceny.
Pavla Kupce evidentně zaujal požadavek jednoho z účastníků, aby se Scarabeus vyráběl s delší hlavní jako karabina. Další diskutující navrhovali pevnou pažbu a nikoli sklopnou opěrku a padl i návrh na delší, protože teleskopickou opěrku. Zásadnější zásahy do designu zbraně, které navrhovali jednotliví střelci, se probíraly přímo na střelnici a vše se teoreticky projednávalo přímo nad jednou ze zbraní. Jestli z toho v budoucnu něco vzejde, těžko říci, ale ohlasy uživatelů jsou pro výrobce cenným zbožím.

Samonabíjecí pistole Scarabeus
Puškař Pavel Kupec v diskusi se střelci. Dotazů bylo hodně.

Dojmy střelců

Rozhovory s jednotlivými účastníky střeleb ukázaly, že asi polovina se již v minulosti setkala se samopalem Škorpion. Nová zbraň vyhovovala, ale části účastníků se zdála být spoušť poměrně jemná, nevojenská. Některým účastníkům se nezdál nový nátěr rukojeti, odlišný od verze, střílející dávkou, u níž je rukojeť lakovaná. Jenomže lakování původních pažbiček bylo popraskané, takže výrobní firma volila raději jiný nátěr.
Všichni dotázaní od ostřílených veteránů po mladého účastníka, jenž připustil, že v zásadě nestřílí, také konstatovali že se zbraní se celkově střílí velmi dobře. Je čitelná a nezáludná.  Pro někoho tato střelba představovala navíc závan historie a možná i vzpomínku na mladší léta.


Jak střílet

U střelby vleže nebylo možno příliš experimentovat s držením zbraně, ale při střelbě vkleče a vstoje volil každý střelec takový způsob držení, jaký mu vyhovoval. Jelikož jen někteří byli s touto zbraní seznámeni, trochu se experimentovalo. Nejčastější způsob držení bylo založení ramenní opěrky do tváře. Zpětný ráz zbraně je minimální a metoda je to osvědčená, takže tímto způsobem střílelo nejvíce účastníků. Další střelci volili držení zbraně jednou rukou, přičemž druhou (zpravidla levou) přidržovali ramenní opěrku na střílející ruce. Minimálně dva závodníci volili také střelbu s držením zbraně obojruč jako u klasické pistole. Prakticky tak nevyužili ramenní opěrku.

Vítěz

Vítězem závodu se stal pan Josef Kočí s nástřelem 515 bodů. Velmi těsně druhý byl domácí Pavel Kejda s 512 body a třetí Jarolím Klasna s 503 body. Vítěz se ihned na místě dohodl s Pavlem Kupcem, že jakmile si vyřídí nákupní povolení, přijede si pro zbraň, se kterou odstřílel celý závod. Je to Scarabeus s výrobním číslem 135 a pochází z té první série, o níž se tolik hovořilo.  Sám vítěz střílel podle svých slov v minulosti třikrát ze Škorpiona. Zkušenost se Scarabeem neměl.
Příjemným překvapením které nebylo předem avizováno, je patnáctiprocentní sleva na nákup Scarabea pro všechny účastníky této soutěže přímo u firmy Pavel Kupec.

Pavel Kupec
Vítěz závodu pan Josef Kočí s Pavlem Kupcem


Jak dál?

Mnozí střelci tak trochu žehrají na skutečnost, že pro Scarabea neexistuje žádná disciplína, která by se s ním dala střílet. Na základě příznivého ohlasu mezi přítomnými se zdá, že organizátoři s Pavlem Kupcem na příští rok připraví další závod.


Samonabíjecí pistole Scarabeus

Samonabíjecí pistole Scarabeusbanner-sr-zaříkávadloStřelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1722