Švýcarský Peabody
Datum: Wednesday, 07. January 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Nedávno jsme ve Střelecké revui psali o puškách systému Vetterli, kterými Švýcaři předběhli zbytek Evropy na poli zavádění opakovaček.
Konstatovali jsme také, že přechod od předovek k opakovačkám nebyl ve Švýcarsku přímý, ale i zde se nejprve zaváděly jednoranové zadovky. Jedním z použitých modelů byly zadovky systému Peabody.

Peabody rifle Patent na zbraň tohoto systému obdržel američan Henry O.Peabody z Bostonu 22.července 1862 pod číslem 35947.  Využil sklopný (kývavý) blokový závěr, původně ovládaný pákou na temeni krku pažby. Patent však již chrání následující praktičtější řešení v podobě páky pod pouzdrem závěru, která současně tvořila lučík.
Pohybem této páky se sklopila přední část závěru, která odkryla nábojovou komoru a současně aktivovala vytahovač, který vysunul prázdnou nábojnici (byla-li). Po vsunutí náboje byl závěr zpětným pohybem páky uzamčen. Zbraň měla vnější kohout, který se napínal samostatně.

Americké zkoušky

V USA Peabodyho zbraň zkoušeli v roce 1862 a následně po občanské válce. Zbraň byla mimořádně přesná, rychlost mířené střelby činila 17 ran za minutu a nemířené údajně dokonce 35 za minutu!
V článku časopisu Deutsche Illustrirte Gewerbezeitung v čísle 41 v roce 1866 však uvádí autor praktickou rychlost mířené střelby z této zbraně na deset ran za minutu. Tak si ty dobové údaje přeberme.
V tomtéž článku je označován systém Peabody za nejlepší jednoduchou jednoranovou zadovku na světě. Časopis se přitom odvolává právě na americké zkoušky. Vzhledem k době vydání časopisu šlo zřejmě o zkoušky, které proběhly až po občanské válce. Do této soutěže vstoupily zadovky 65 různých systémů. Při zkouškách se údajně podařilo dosáhnout s puškou Peabody dokonce rychlosti střelby dvacet ran za minutu. Následně bylo z oněch 65 systémů  vybráno 8 zbraní, které byly podrobeny dalším drsným testům.
Zbraně byly prostě po deset dní nechány na střeše, kde pršelo, napadl sníh  i svítilo slunce. Aby nezahálely, každý den se z nich střílelo a poté se zase vracely na svoji střechu.  Po skončení deseti dnů se z nich opět střílelo, z některých už prý s problémy, ale Peabodyho zbraň patřila k těm nejlepším.
Pak byly vybrány čtyři nejlepší z těch osmi na další zkoušky a puška Peabody pronikla i do této velké čtyřky.
Na Peabodyho zbrani se ani po dalším kole zkoušek se zvýšenými prachovými náplněmi neobjevila žádná poškození a vše přestála. Po zkouškách byla zkušební komisí vyhlášena za nejlepší zadovku.

Peabody rifle

Peabody rifle

Do Evropy

V Americe, přeplněné zbraněmi po občanské válce, se Peabodyho konstrukce neprosadila.  Jen menší počet zbraní nakoupila milice států Connecticut a New York.
Zbraň však měla úspěch v zahraničí. Po dodávce 3 000 kusů pušek do Kanady, která původně chtěla hned 5 000 zbraní, se ozvala Evropa.
Švýcarsko

Prvním zákazníkem v Evropě bylo Švýcarsko. Kolem tohoto státu se za dunění děl v 60.letech 19.století sjednocovalo Německo a Itálie.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2008. Tam si můžete přečíst plné znění, doplněné množstvím obrázků.
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1724