Střelecká revue 1/2002
Datum: Tuesday, 15. January 2002 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Nové číslo Střelecké revue.

Titulní straně nové Střelecké revue dominuje revolver Freedom Arms model 252 v ráži 22 LR.

Za císaře, za vlast

Na druhé straně obálky je reprodukováno několik barevných pohlednic z I. světové války, které mají vztah k zajímavé knize, recenzované uvnitř čísla.

Představujeme ceny

Lákavá přehlídka cen pro účastníky soutěže, která proběhne po etapách v první polovině roku. Na dvě strany, na třetí je vyhlášeno první téma "Revolver 20.století".

Hi Standard

Třístránkové pojednání o výrobcích americké firmy, vyrábějící malorážkové sportovní zbraně. O tom, že se jí nevede nijak skvěle, nelze pochybovat. Autor -IL-

Taurus M 941

Výsledky testu revolveru známé značky v ráži 22 WMR, který provedl německý časopis Visier shrnuje a jedné straně autor pod značkou -r-. Mimochodem, Taurus příliš neoslnil.

Freedom Arms M 252

Výjimka potvrzuje pravidlo. Jméno Freedom Arms a Dick Casull jsou synonymy pro výkonné revolvery. Nyní kupodivu jeden výrobek v ráži 22 LR. Jedna strana, Pavel Klozík.

Kanadské žerty

Nad některými ustanoveními kanadských zbrojních zákonů se pozastavuje na jedné straně Ivan Chludil, jehož informoval tamní puškař pan Dlask.

Městská policie

Stránka a kousek o výzbroji a výcviku se zbraní u městských policií v Plzni a Rokycanech. Jiří Fencl. Netradiční, ale podle mne zajímavé téma.

USP-dokonalý nástroj

O kompaktním modelu pistole Heckler Koch USP v ráži 45 ACP na skoro dvou stranách. Popis a test zbraně. Autor -pl-

Variace na Sterling

O slavném britském samopalu a hlavně veho všemožných variantách se sníženou kadencí nebo tlumiči na dvou stranách Jiří Fencl.

Safegom

Pod tímto zvláštním názvem se skrývá revolver od firmy Kroko, vyráběný pro francouzského zákazníka. Je určen pro nesmrtící střely. Autor Přemysl Liška.

Baterky na sebeobranu

Další variace na téma nesmrtících zbraní. Tentokrát o prostředcích, kterými lze útočníka oslepit, ale také osvítit a odstřelit, což už je lepší. Autor IL, rozsah jedna strana.

Kraken proti davu

Opět nesmrtící zbraň, tentokrát české výroby. O Krakenu se již několikrát psali, ale toto je článek nikoli o prototypu, ale o sériovém výrobku z Poličských strojíren. Autor Ivan Chludil, rozsah 2 strany.
Na teno článek navazuje na straně 24 příspěvek "Nábojka 357 Kraken".

Tvůrčí nástroj-lis

Přebíjení. Proč přebíjet, jakk přebíjet a kdy přebíjet. A také o tom, že při přebíjení čas od času vznikne docela nový náboj. Jedna strana, autor -pm-.

CZ 550 Prestige

O vlajkové lodi České zbrojovky v Uherském Brodě v kategorii dlouhých zbraní a hlavně o jedné její variantě. Popis a test. Skoro tři strany, autor -pl-.

Pumpa Fabarm

V tomto článku jde o opakovací brokovnici Fabarm SDASS Tactical. Stránka a kousek, autor Jiří Fencl.

M4-zbraň pro zvláštní jednotky.

Dvojstránkový materiál Milana kováře je věnován krátké útočné pušce (karabině?), jež je modifikací proslulé pušky M16. Dvě strany.

Pistole a revolvery Astra

16. sešit Střelecké revue je věnován výrobkům kdysi poměrně známé španělské firmy, která sice měla delší život, než je u tamních zbrojovek obvyklé, ale nedávno zanikla. Jako autor je uveden (s), zřejmě Jan Skramoušský.

Uzamčené blokové odsuvné závěry

Další díl rubriky pro mladé čtenáře, která ovšem může leccos osvětlit i těm starším.

Krajní nouze

Jeden z příspěvků v rubrice Ohlasy, názory, informace je o tom, jak si můžete zkomplikovat život, když střelíte po psovi, který útočí na vašeho.

Belgické pevnosti

Další vyprávění o zájezdu cestovní kanceláře Praděd a Klubu cestovatelů Střelecké revue. Jedna strana, autor Josef Novotný.

Colt pro štěstí

O Coltu s válcem na čtyři náboje, čili o Cloverleaf Modelu ze 70. let 19. století pojednává na dvou stranách dvojice autorů DAG a srk.

FP-45 Liberator

Čtyřstránkový materiál je věnován primitivní americké pistoli, určené pro protijaponský odboj v zemích, kde i tato pistolka byla výhrou v loterii. O historii zbraně, ale také o jednotlivých modelech a také o sběratelských cených píší Stano R.Kříž a Ivan Šafhauser.

Britské revolvery Webley Government a Mark I.

Na jedné stránce deváté pokračování seriálu o britských revolverech.

Pistole MAB PA-15

Tradiční dvojstrana Jana Balcara je dnes věnována méně známé, ale rozhodně zajímavé francouzské samonabíjecí pistoli.

LR 300

Další variace na útočnou puška M 16, tentokrát z dílny amerického specialisty Allana Zitty.

Náboje z plechovky

Test nábojů ráže 22 LR, které jejich výrobce Sellier Bellot nedodává v krabičkách, ale zcela netradičně v plechovkách!!! test nedopadl nijak skvěle, ale taky ne špatně. Autoři Ivan Chludil a Přemysl Liška.

Signální pistole

Předposlední strana obálky je věnována třem signálním pistolím z 19. a 20. století. Zřejmě zahraniční sbírka.

Střelecká revue je již tradičně pestrým časopisem pro každého zájemce o zbraně, což se potvrdilo i tentokrát. Převažuje tématika aktuální, ba přímo moderní a na ni navazující historie palných zbraní ve 20. století.


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=173