Když si někdo nechá zbraň ''zhodnotit''
Datum: Sunday, 25. January 2009 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Ne každé další doplnění výzdoby moderní či historické zbraně zvyšuje její hodnotu. Často je tomu naopak.

Příkladem takovéhoto nevhodného dozdobení nám budiž křesadlová brokovnice-jednuška, která se dražila ve 46.aukci mnichovské firmy Hermann-Historica.

Zbraň ráže 17 mm s celkovou délkou 129 cm vyrobil puškař Andreas Michael Siegel nebo také Sigl či Sigel z Ostrova (dříve Schlackenwerth) v okrese Karlovy Vary.Andreas Michael Siegel z Ostrova se v roce 1680 nebo 1681 přišel učit puškařem do Vídně. Pocházel z rodu, který v severních a západních Čechách provozoval puškařskou živnost na několika místech. Je od něj dochována zbraň z roku 1686 a v roce 1689 je označován jako puškař vévody bádenského. Zbraně od něj jsou datovány nejvýše do roku 1730.
Není vyloučeno, že existovali dva na sebe navazující puškaři téhož jména na tomtéž místě-otec a syn.

Naše zbraň je signována pomocí ražené značky na komoře, vyplněné mosazí. Pod korunkou je signatura "A.M.Sigel", další značka má podobu koně.

Siegelova zbraň, kterou vým představujeme, byla vyrobena kolem roku 1720. Později jí zřejmě někdo zkrátil předpažbí a především zřejmě na počátku 20.století "vylepšil" výzdobu pažby. Posuďte sami.


Někomu se tato výzdoba líbí, někomu nikoli. V každém případě se zbraň prodala za vyvolávací cenu 1 200 eur.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1735