Pravda o knize o českých puškařích
Datum: Thursday, 17. January 2002 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


O tom, jak se vyplatí zeptat se přímo u zdroje

Koncem listopadu jsem na G-I stránkách vypustil poplašnou zprávu o tom, že pádem nakladatelství Aventinum je ohroženo vydání knihy Dr. Vladimíra Dolínka, která by shrnovala jeho celoživotní výzkum českého puškařství.

Jak jsem byl pravil, šlo o zprávu z druhé ruky, což s sebou vždy nese jistá rizika. Nejinak tomu bylo i nyní. Teprve dnes jsem se na toto téma zeptal přímo pana Dolínka, a tak mohu věci konečně uvést na pravou míru.

Kniha Dr. Dolínka o českých puškařích byla a je plánovaným počinem nakladatelství ARS-ARM. Původně mělo jít o honosné dílo s obsáhlou úvodní studií, za níž by následoval seznam puškařů. Neměl chybět dostatek kvalitních fotografií. Avšak ohlasy ze strany budoucích praktických uživatelů vedly k určité změně této koncepce. Knize by tedy měl nyní dominovat samotný seznam puškařů působících v Českých zemích v letech 1600 až 1900, doplněný přehledem puškařů podle místa působení, bibliografií apod. Úvodní studie se omezí na pouhých 25 stránek.

Na čem věc vázne? Samotný seznam, pochopitelně průběžně aktualizovaný (jde o klasický příklad sysifosské práce), je již v zásadě hotov. K jeho upřesnění plánuje Dr. Dolínek už jen pár návštěv knihoven a archivů. Chybí dopsat onu relativně stručnou, avšak o to hutnější studii. Pan doktor je ovšem velmi zaměstnaný člověk, takže to není zase taková procházka růžovým sadem. Dále pak chybí kresby několika desítek značek, jejichž autorem by měl být osvědčený Petr Moudrý. O stavu práce v tomto směru nemám informace.

Kdy se můžeme těšit? Není vyloučeno, že kniha by mohla vyjít do konce tohoto roku. Nejpozději snad v roce příštím.

V padlém nakladatelství Aventinum měla vyjít kniha Lovecké zbraně, na níž Dr. Dolínek spolupracoval s Janem Šachem. Tuto knihu by nyní mělo vydat jedno slovenské nakladatelství.

Tím považuji kachnu, kterou jsem před časem vypustil, za víceméně odstřelenou. Všem, kterým mé zmatení fakt způsobilo nějakou újmu, se velmi omlouvám.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=176