POKLAD ZE SEVERU
Datum: Sunday, 08. March 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Při nedávné návštěvě  v pražské galerii TopArms Gallery jsme měli možnost vidět unikátní kolekci pěti zbraní se skandinávskými křesadlovými zámky.

jonas schertiger
Zatímco na ostatních zbraních z této unikátní kolekce jsme nacházeli pouze značky nebo monogramy puškařů (ve Skandinávii to je obvyklé), výrobce luxusní zbraně, kterou vám představíme, dokážeme přesně pojmenovat, což u skandinávských zbraní je spíše výjimkou než pravidlem.


Na pažbě je hned za jazýčkem dnového šroubu zasazena ozdobná mosazná destička, do které je vyryt nápis
„I.S´C´HERTIG
ER S:M“.
Někomu to možná připomíná jakousi chaotickou změť písmenek nebo dokonce kód, ale kdo má světový seznam puškařů pana Heera nebo alespoň katalogy světových muzeí či ještě lépe aukčních síní, může začít hledat.

Mistři Schertigerové

Záhy zjistí, že výrobcem zbraně je Jonas Schertiger (*1666, +1715).  Tento výrobce pocházel z puškařské rodiny z Pomořanska, které tehdy patřilo švédské koruně. Jeho otcem byl Märten Schertiger, připomínaný ve Stockholmu v roce 1655, kdy se stal mistrem cechu truhlářského, což zřejmě znamená, že byl především pažbařem. V roce 1677 již byl tento muž označován jako starý a nemocný. Jeho synovi Jonasovi bylo tehdy jen 11 let a mladšímu synovi Märtenovi dokonce jen osm! Přesto starý pán dílnu udržel.

Jonas Schertiger
Skandinávský zámek mladšího typu již má hlavní pero uložené na vnitřní straně zámkové desky. Víčko pánvičky je otočné do strany a na rozdíl od francouzského křesadlového zámku netvoří víčko s ocílkou jeden celek.


Jonas se zřejmě u otce i přes nemoc dokázal vyučit a nějakou dobu pracoval jako tovaryš v Gdaňsku, kde byl ještě v roce 1686. V následujícím roce, teprve po smrti otce, převzal rodinnou dílnu, která byla zřejmě před úřady především dílnou pažbařskou. Ostatně tyto práce prováděl i pro stát. Učil se u něj i jeho mladší bratr Märten, který po krátkém intermezzu v Tallinu (tehdy Reval), přesídlil do Gdaňska, kde zřejmě zemřel, neboť stopy po něm mizí. Doba byla neklidná, na severu se válčilo a při epidemiích lidé hynuli jako mouchy.
Jonasův osud byl přece jen lepší. Do jeho smrti v roce 1715 se v jeho dílně vystřídalo minimálně deset učňů, z nichž jedním byl i jeho syn Jonas Jonsson Schertiger, narozený roku 1696, tedy již třetí generace puškařské rodiny. Ten se u otce doučil roku 1714 a za rok převzal i dílnu, opět jako příslušník truhlářského cechu, tedy pažbař. Tímto výrobcem zřejmě v roce 1748 dynastie stockholmských Schertigerů končí....


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2009. Tam si také můžete přečíst jeho plné znění a prohlédnout obrázky.Střelecká revue
Střelecká revue


 


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1781