UNIKÁT VEDLE „UNIKÁTU“
Datum: Tuesday, 10. March 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Každý pán, pokud zrovna nemá velké starosti, si rád dopřeje něco, co ostatní pánové mít nemohou.

Buď proto, že na to nemají nebo to nesehnali nebo to nedokáží vybojovat (ulovit, sbalit). Může se jednat o pěkné autíčko, protekci na vládní úrovni, pěknou trofej nebo manželku (milenku) podle poslední módy. Pro dámy to pochopitelně platí také. Jen seznam chtěného se poupraví.

Na tom, že se lidé chtějí odlišovat je vybudována značná část hospodářství vyspělých států.
V oboru civilních palných i chladných zbraní platí výše uvedené dvojnásob a nebo ještě více. Své zbraně si necháváme zdobit, ladit, kupujeme na ně nejrůznější příslušenství... Navíc zbraně sbíráme a shromažďujeme podle nejrůznějších kritérií. Vyvinuly se již celé kategorie zbraní, které jsou od chvíle svého vzniku určeny pouze ke sbírání a reprezentaci svého majitele.

Limitované edice

K uměle vytvářeným sběratelským zbraním patří také limitované edice. To se prostě nějaká továrna či malý výrobce rozhodnou, že svůj jinak běžně vyráběný  typ zbraně vyrobí v omezeném počtu třeba u příležitosti výročí firmy nebo výročí nějaké významné osobnosti či snad výročí příslušného typu zbraně. Zbraně z limitované edice bývají kvalitněji zpracované, lépe zdobené a je na nich vyznačena skutečnost, že pocházejí právě z oné limitované edice. Pochopitelně se k nim vydá papír (certifikát), který jejich jedinečnost potvrzuje. Také jejich cena je podstatně vyšší než cena zbraně z běžné produkce.
Jsou firmy, které přijdou s limitovanou edicí jen jednou za dlouhou dobu. Jiné jdou z jedné limitované edice do druhé. Jako například značka Winchester, která limitovanými edicemi svého času přímo hýřila.
V každém případě se u těchto zbraní předpokládá, že jejich hodnota v budoucnosti bude růst právě proto, že pocházejí z limitované edice.

revolver

Revolver Jesse James z pravé stranyNadace-firma

Jako příklad zřejmě dobré živnosti v oboru limitovaných edic můžeme uvést americkou firmu The American Historical Foundation z Ashlandu ve Virginii. Na americkém Jihu měli lidé ke zbraním vždycky blíž než na obchodnickém a dnes zbraním spíše nepřátelském Severu.
Ačkoli v názvu této korporace najdeme slovo Foundation, tedy nadace, o nějakých dobročinných a lidumilných činech nenajdeme v její papírové či elektronické prezentaci ani slovíčko. Zřejmě se tedy ve Virginii mohou nazývat nadací i obchodní firmy. Firma nepožaduje dobročinné příspěvky, ale nabízí zboží, takže je vše v pořádku. Naopak známe řadu dobročinných organizací, které příspěvky na chudé vybírají, dobročinnost vykazují a přitom jde o dobře maskovaný byznys....
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2009. Tam si také můžete přečíst kompletní znění.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1783