Zajímavosti od firmy Cuno Melcher
Datum: Tuesday, 17. March 2009 @ 07:00:00 CET
Téma: Články


Když se nám po roce 1989 otevřel svět, začaly k nám vedle mikrovlnek, videorekordérů a fritovacích hrnců proudit také zbraně z vysněného Západu. První byla vlna Aster a Starů a záplava perkusních revolverů. Když se po přijetí nového zbrojního zákona mohly volně kupovat tzv.plynovky, respektive plynové zbraně, vedle domácí produkce se k nám valila záplava těchto zbraní ze zahraničí

Cuno melcher pistole
Mezi jinými relativně levnými a přiměřeně kvalitními zbraněmi přicházely také výrobky německé firmy Cuno Melcher ze Solingenu. Toto město je sice známo především nožířskou a mečířskou produkcí, ale daří se zde i palným zbraním.
Firma Cuno Melcher existuje od roku 1911 a soustřeďuje se především na výrobu plynových pistolí a revolverů, ačkoli čas pd času přešlápne i do jiných segmentů trhu. Například v roce 1977 přišla na trh replika americké perkusní pistole-předovky Lindsay. Dodávala se i s vložnou hlavní v ráži 4,5 mm, která umožňovala střelbu bez střelného prachu, pouze silou zápalky


Parabellum pořád dokola

Vlajkovou lodí současné nabídky jsou plynové (ve smyslu českého zákona jde o plynovky) a poplašné variace na stále populární samonabíjecí pistole Parabellum. Firma se na této vlně nevezla sama. Připomeňme, že plynovky vypadající jako pistole Parabellum svého času vyráběla také Erma.
Podnik vyrábí především pistole, které mají tvar co možná nejpodobnější standardní německé pistoli P-08. Zbraně se vyrábějí ve třech provedeních, vždy s pěknými dřevěnými střenkami a s možností zakoupit střenky ještě luxusnější. První varianta je černěná a druhá matně niklovaná. Tu třetí variantu jsem jako věci neznalý původně v obchodech i na veletrhu považoval za variantu černěnou, kterou někdo tahal po kapsách a na hranách setřel černění. Omyl! Jde o svébytnou povrchovou úpravu, na které jsou hrany ošoupány ještě ve výrobě a zbraň tak vypadá, řečeno s Járou Cimrmanem, „jako ze života“. Nese to označení Antik Look.  Když už bych si tuto zbraň kupoval, asi bych si ji raději ošoupal sám jako dosud všechny své pistole.
Všechny zbraně mají ráž 9 mm P.A. a do zásobníku se vejdou pouhé čtyři náboje, což je dle mého málo. Ke všem lze přidat nástavec pro vystřelování světlic, což je standard.
Protože v roce 2008 slaví pistole P 08 sté výročí, firma Melcher se je rozhodla asi jako jediná z německých firem současnosti připomenout. Přišla proto na trh s jubilejní plynovkou, vyrobenou v omezené sérii 250 kusů. Povrch je pískovaný, brynýrovaný a na levé straně těla pistole je nápis „ 100 Jahre Parabellum Pistole 08 1908-2008“. Její provedení je výrazně pečlivější než u standardní produkce, na které je až moc vidět, že trefovat to nemusí a stačí, když to dá ránu. Použití lehkých slitin dojem oceli nevytvoří. Zbraň stojí 249 eur a koncem léta byla ještě k dostání.
V Melcherově nabídce je kromě plynových pistolí P 08 Parabellum standardní délky také plynovkový klon námořní pistole Parabellum P 04, která má delší hlaveň.. K mání je pouze černěné provedení a „ošoupaná“ varianta.
Pokud někdo nechce doma mít střelby schopnou plynovou pistoli Parabellum, například vzhledem k jinak užitečné, ale zbraním nepřející manželce, může si koupit střelby neschopné provedení, které nemá komoru, takže nabídka je skutečně úplná. Chybí mi jen ostrá pistole P 08 v ráži 9 mm Luger.Další plynovky

V samonabíjecích pistolích firma kopíruje osvědčený postup, jenž se vyplácí třeba Umarexu, ale i mnoha jiným. Nabízí plynové pistole, které jsou pokud možno co nejpodobnější osvědčeným vzorům „ostrým“. V Německu pochopitelně nemůže chybět klon Waltheru PP, který u Melcherů označují jako ME 9 Mod.Para. Černěné nebo matně niklované zbraně mají kapacitu zásobníku 7 nábojů, celkovou délku 175 mm a hmotnost 675 g.
Jejím dalším moderně vyhlížejícím produktem je samonabíjecí pistole ME 69 mod.Springfield se zásobníkem na osm nábojů stejné ráže jako předchozí zbraň, tedy 9 mm P.A.blank.
Další samonabíjecí  pistole Melcher pravděpodobně pouze distribuuje nebo spíše doprodává. Nabízí dvojici pistolí, které kdysi vyráběla dnes zřejmě zaniklá firma IWG. První je IWG Amazone, která vzhledem připomíná Berettu 87. Původním výrobcem byla německá firma Enser Sportwaffen, která však zanikla někdy koncem roku 2000. Potom přišla nebožka IWG a nyní Melcher.  Zbraně, vyráběné opět jako černěné i matně niklované, mají ráž 9 mm P.A.Knall, délku 145 mm a hmotnost pod půl kilogramu.
Plynová pistole IWG SP15 Compact je zase plynovou verzí pistole Heckler Koch UPS Compact. Má dvojřadý zásobník na 15 nábojů, což ji nepochybně činí atraktivní.
Poslední samonabíjecí plynovou pistolí je SIG Saueru P239 s osmi náboji v zásobníku a hmotností 900 gramů.
Vzhled těchto samonabíjecích pistolí je skutečně exkluzivní.
Poplašné pistole se vzhledem ostrých zbraní, které mívaly výšleh mimo osu hlavně a byly určeny pro země, v nichž nebyly povoleny ani plynovky (jako u nás do r.1996), již z nabídky dávno zmizely.

Plynové revolvery

Základním Melcherovým plynovým revolverem je model ME 38 s pěti komorami a dvojčinnou spouští. Válec se vyklápí vlevo a zbraně mají ráž .380/9mm R Knall. jednotlivé modely se vzájemně liší délkou hlavně, ventilovanou lištou, rukojetí a povrchovou úpravou (černění nebo matné niklování). Hmotnost se pohybuje podle délky hlavně od 550 do 650 gramů.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui 11/2008, kde najdete jeho plné znění s velkým počtem obrázků.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1791