Švýcarské nadělení
Datum: Sunday, 22. March 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Hornatá alpská země se dokázala vyhnout oběma světovým válkám, nacismu i komunismu. Nedávno se Švýcarsko referendem ubránilo i vstupu do Evropské unie a zbraňové zákonodárství zde bylo vždy poměrně liberální. Protizbraňové hysterii dnešní doby se však Švýcaři ubránit nedokázali. A pochopitelně v tom je namočena Evropská unie.

svacarske-nadeleni
Nový švýcarský zákon nyní reguluje nejen výrobu, prodej, nošení a transport zbraní, ale nově i jejich držení.
Švýcaři si totiž referendem v roce 2005 dopřáli radosti vstupu do schengenského prostoru, takže byť nejsou členy EU, musí se podřídit řadě nesmyslů z ní pocházejících. Například hranice pro historické zbraně byla trapně snížena na rok 1870, což je úlitba článku 82 schengenského prováděcího protokolu. Bylo by zajímavé zjistit, kolik Švýcarů bylo střeleno zbraněmi, vyrobenými mezi lety 1870 a 1890. Mezi historické byly zařazeny také zbraně chladné, vyrobené před rokem 1900.

Nože

Do režimu zákona se jako zakázané dostaly motýlky, vrhací nože i dýky, ale vypadly z něj nože, otevíratelné jednou rukou, pokud nemají pomocný mechanismus (pružina, guma, atd.). Na vyhazovací, vypadávací čili t.zv. gravitační nože se prostě nějak zapomnělo a tak mezi zakázané nepatří.  Němci to mají horší. Někdo zřejmě kouká na akční filmy a nebo již množství obyvatel Švýcarska, kteří pocházejí ze zemí, kde je normální podřezávat lidi, přesáhlo snesitelnou úroveň a musí se tomu přizpůsobit ostatní. Tyto zbraně se nesmějí nabízet, prodávat, nabývat a dovážet. Kdo je má, ten je má. Stejné je to s elektrickými paralyzéry.Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009. Tam si také můžete přečíst celý text.


Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1794