VĚTROVKA Z DOBY LUDVÍKA XV.
Datum: Monday, 23. March 2009 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Paříž bývala svého času středem Evropy, ačkoli se ve středu Evropy ani trochu nenachází. Byla však centrem, které přitahovalo vynikající umělce a špičkové řemeslníky. Francouzští králové (většinou Ludvíkové) je dokázali zaplatit, stejně jako tamní šlechta. Podobně tomu bylo za obou Napoleonů a s nemnoha výjimkami také v průběhu všech pěti francouzských republik. Také současný maďarský prezident Francie se usilovně snaží svět přesvědčit, že bez Francie to nepůjde.

savy

Francie byla kromě jiného jedno z center výroby zbraní. Měla to pěkně rozdělené. Běžnější zbraně včetně vojenských a také část luxusních se vyráběla mimo Paříž, hlavně v St.Etienne a v Lutychu, který Francouzi i dnes tak trochu berou za svůj. V Paříži pak vznikaly luxusní civilní zbraně, pokud samozřejmě pařížské firmy neměly diskrétní výrobní kapacitu v St.Etienne či v Lutychu. Dnes toho z francouzské civilní zbrojní výroby mnoho nezbylo, ale firmy jako Chapuis, Demas nebo Verney-Carron mají světový zvuk.

Ludvíkova doba

My se však budeme věnovat zbrani, která vznikla v době výše zmiňovaných Ludvíků z rodu Bourbonů. V době, kdy naše zbraň z oceli, mosazi a dřeva vznikala, byl již asi dvacet let na francouzském trůnu Ludvík XV. (vládl 1715-1774). Králem se stal v pěti letech a kromě jiného proslul vlivnými milenkami, které vstoupily do historie. Madam Pompadour a Dubarry jsou možná známější než sám Ludvík. Jeho vojska obsadila za slezských válek Prahu a za čas se stal spojencem Marie Terezie. V sedmileté válce ztratil Kanadu, část Louisiany a většinu indických držav. Spíše neúpěšný než úspěšný Ludvík, který určitě nebyl rozmnožitelem říše. Ale i v jeho době v Paříži pracovali vynikající umělci.

Savy Paris

Savy

K těmto vynikajícím umělcům patří puškař nebo spíše výrobce větrovek, jehož známe pouze příjmením. Jmenoval se Savy a jeho výrobky se čas od času objeví na světových aukcích. Je jich málo, jsou kvalitní, technicky zajímavé a dobře se prodávají. Podle jím signovaných zbraní, zatím výhradně větrovek, usuzujeme, že v Paříži pracoval ve druhé čtvrtině 18. století. Možná zde byl ještě po roce 1750, kdy Ludvík XV. prohrál co se dalo, ale to není tak jisté.
V pražské galerii TopArms Gallery nám pan Mgr. Petr Dolejš ukázal větrovku pana Savyho, která se dostala až k nám. Zbraň není unikátní jen svým pařížským původem a vynikajícím zpracováním, ale navíc také tím, že předem stlačený vzduch je stlačen v nádrži, která je umístěna kolem hlavně. To je technické řešení, které se vyskytuje velmi zřídka a je proto zajímavé.

              
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009. Tam si také můžete přečíst jeho celé znění a prohlédnout všechny obrázky.Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1795