ARCIVÉVODSKÉ SESTŘIČKY
Datum: Thursday, 16. April 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Arcivévoda František Ferdinand d´Este (1863-1914) nepochybně patří k těm osobnostem, jejichž život je neustále zkoumán. Však je také proč. Přežil tuberkulózu a úspěšně se z ní vyléčil, ačkoli mu mnoho šancí nedávali. Díky dědictví pohádkově zbohatl. Následníkem trůnu se stal po tragické smrti císařova syna. Oženil se proti vůli celého dvora. Byl to sběratel a především až patologický uživatel zbraní. Postřílel nespočet (nebo spíše velký počet) zvěře a nakonec byl sám zastřelen. Jeho smrt se stala záminkou k započetí velkolepého zabíjení po celém světě.

Také v našem časopise již bylo konstatováno, že arcivévoda byl zákazníkem slavné pražské puškařské firmy A.V.Lebeda, kterou v jeho době již vedl Ferdinand Lebeda. V čísle 8 Střeleckého magazínu ročníku 2005 jsme psali o pistoli-zadovce z páru s vnějším kohoutem, kterou u Lebedů vyrobili právě pro arcivévodu Františka Ferdinanda. Zbraň měla číslo 2 a tehdy se prodala za 22 000 dolarů. Že by se k ní někdy dohledala druhá pistole z páru, jsme pokládali za velmi nepravděpodobné. Většinou se to nestává.

A je to tady
A nepravděpodobné se stalo skutkem. Koncem roku 2008 nás upozornila aukční síň Hermann-Historica, že v její aukci, která proběhne od 20. do 21.dubna 2009, se objeví druhá zbraň z tohoto páru.
Pistole je datována přibližně do roku 1880. Její hlaveň je osmihranná, kanelovaná, opatřená osmi drážkami. Na většině její plochy je dochována původní povrchová úprava. Ráž se pohybuje kolem 10 mm. na předním i zadním konci hlavně je zbraň vykládaná zlatem.
Muška je stříbrná a hledí je výškově stavitelné. Na horní straně hlavně je zlatem vykládaná signatura výrobce “A.V.LEBEDA IN PRAG”.

Nákladná výzdoba
Zbraň je opatřena Lebedovým závěrem, který je ovládán páčkoum tvořící čelo lučíku.
Na jazýčku lůžka hlavní se zlatem vyloženo číslo zbraně v páru, tedy číslo 1.
Lůžko hlavně, kohout i zámková deska zadního zámku jsou bohatě ryté. Hlavním motivem jsou dubové ratolesti na zdrsněném podkladu. Na zámkové desce je ještě malý putti a v její spodní části je rytá signatura “LEBEDA IN PRAG”.
Spoušť má stavitelný odpor a je opatřena francouzským napínáčkem

Arcivévodův monogram
Na spodní straně lůžka hlavně je negativně rytý a zlacený monogram, složený ze dvou písmen F, obrácených k sobě “zády”. Nad nimi je koruna. To je právě monogram Františka Ferdinanda, který pistoli činí ještě zajímavější než by byla bez něj.
Zbraň o délce 40 cm má ebenovou pažbu s rybinou na rukojeti a vkusnou řezbou s rostlinným motivem. Stav je podle informací aukční firmy výborný.

Jak to dopadne?
Je zřejmé, že pokud v roce 2005 koupil sestřičku této zbraně dostatečně movitý sběratel, pokusí se koupit i druhou zbraň do páru. Na aukci je tak možno očekávat zajímavý boj o to, zda bude pár spojen či nikoli.


Fotografie zbraně  laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historica v Mnichově.

Článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009.

Lebeda-Ferdinand

Lebeda-Ferdinand

Lebeda-Ferdinand

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1814