ED LADIČ
Datum: Friday, 17. April 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Americká firma Ed Brown sama sebe označuje za lídra na trhu s laděnými a přesnými zbraněmi. Také tvrdí, že vyrábí nejlepší díly na světě pro pistole řady Colt 1911. To zní pěkně sebevědomě, takže bude vhodné podívat se, co je na tom pravdy.

ed brown Ed Brown byl původně policista. A nikoli jen tak obyčejný policista. U policie státu New Jersey to údajně dotáhl až na majora. A s pistolí Colt 1911 A1, jakož i s jejími následovníky a levobočky to tedy musel umět. Nakonec se mu devatenástsetjedenáctky staly osudem. Tedy ne že by ho nějaký ztělesněný sociálně patologický jev pětačtyřicítkou zastřelil.

Ladičské začátky

Začalo to nenápadně. Podnik Eda Browna vznikl na konci roku 1967 jako pouhý obchod se zbraněmi a současně puškařství pod označením Brown’s Gun Shop. Puškař nejprve opravoval a upravoval vše, co mu lidé přinesli. Prokazatelně se ladění pistolí věnoval nejpozději od roku 1975. Spíše však mnohem dříve. Jelikož v roce 1980 začal střílet IPSC (kdo o tom tehdy u nás alespoň slyšel?) a Bianchi Cup, postupně se začal věnovat pouze ladění Coltů 1911. Ostatně nebyl v Americe sám a bylo by divné, kdy se zaměřil na nějaké jiné pistole. Dosud zůstal devatenáctsetjedenáctkám věrný, ale dostal se poněkud dál než k ladění.
Zřejmě až do roku 1988 dělal toto vše při svém zaměstnání strážce veřejného blaha a pořádku jako tzv. bokovku. Umíte si, vážení čtenáři, představit, že by u nás policista legálně provozoval puškařskou a ladičskou dílnu, která by nebyla napsaná třeba na manželku? Inu jiná země. Asi si tam Eda uměli pohlídat, aby policejní práci neodbýval.
Brown se definitivně rozhodl živit laděním a výrobou zbraní údajně z toho důvodu, že na trhu nebyly kvalitní díly k výrobě a ladění pistolí řady Colt 1911. Pokud chtěl dělat zbraně jaké si představoval a ručit za ně, musel si nejprve vyrobit součástky. A tak svlékl uniformu.
Už roku 1991 se stal firmy na jeden rok nositelem titulu Pistolsmith Of The Year, který uděluje americký cech puškařů, kteří se zabývají laděním a přestavbami pistolí a revolverů. O skutečném významu a síle této organizace bohužel mnoho nevíme, ale jelikož tento titul firma uvádí i na svých prospektech, zřejmě má za mořem dobrý zvuk. Uděluje se od roku 1985  dosud. Na druhou stranu ho zatím nikdo nedostal dvakrát, takže je možné, že zde je snaha prostřídat všechny dobré nebo výborné ladiče a výrobce laděných pistolí.
Od června 1992 Brownova firma přestala ladit dodané pistole. Zřejmě to zdržovalo a z ne vždy kvalitního základu se nedaly vyrobit zbraně, které by si zákazníci představovali. Brown začal vyrábět výhradně své vlastní zbraně. Když už byl v těch součástkách, začal je dodávat dalším ladičům a zájemcům o vlastnoruční přestavby svých miláčků. U nás by ho za dodávky hlavních částí zbraně lidem bez licence šoupli do chládku.

Mladá krev

Od roku 1998 se do otcova byznysu zapojili na plný úvazek synové Travis a Wade. Předtím zřejmě jen tak vypomáhali. Mladí Brownové prosadili rozšíření sortimentu firmy o precizní lovecké a sportovní opakovačky vlastní konstrukce a výroby. 

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění.


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1815