DEVATENÁCTSET JEDENÁCTKA PRO GENTLEMANY
Datum: Saturday, 09. May 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Ptát se ve slušné pistolářské společnosti, v jaké ráži se vyráběly Coltovy pistole řady 1911, je zbytečné. Všichni pochopitelně odpovědí, že to byla pětačtyřicítka ACP. A samozřejmě všichni budou mít pravdu. Ale Colt vyráběl tuto pistoli také v jiné, dnes opět alespoň trochu aktuální ráži.
V roce 1929 představila firma Colt novou ráž 38 Super Auto, pro kterou se v průběhu času používala také synonyma 38 ACP (Super), 38 Automatic Super Speed, 38 Automatic Super-X, 38 Colt Super Automatic a 38 Super Automatic.

38 super auto  Nevznikla jen tak pro něčí povyražení, ale firma se rozhodla rozšířit sortiment ráží, v nichž byla nabízena pistole Colt 1911. K pětačtyřicítce tak v roce 1929 přibyla ráže  38 Super Auto. Zbraň nejprve nesla označení Super 38, ale později byla zařazena do regulérní řady Coltů 1911 Government. Firma s ní chtěla uspět v policejních kruzích, které údajně požadovaly devatenáctsetjedenáctku s větší kapacitou zásobníku a výkonným nábojem. Nová zbraň měla zásobník na devět nábojů a desátý náboj mohl být v komoře.
Nová ráž převzala rozměry výrazně slabšího náboje 38 ACP, jehož výkon byl patřičně navýšen zdokonaleným střelným prachem na vyšší počáteční rychlost kolem 390 ms-1. Záhy po zavedení této ráže u Coltových devatenáctsetjedenáctek převzal tuto ráž také Thompson pro své samopaly.

38 Super Auto

Tato ráž ovšem neměla snadnou situaci. Ve své zaoceánské vlasti vždycky zůstávala hluboko ve stínu mnohem slavnější a oblíbenější ráže 45 ACP. Ačkoli Colt rozpoutal velkou reklamní kampaň, závratný úspěch se nedostavil. V Evropě pak mezi devítkami kralovala a dnes ještě více kraluje ráž 9 mm Luger. Nová ráž se prosadila pouze u některých španělských pistolí Star, Llama a Astra. Úspěch se však dostavil v Kanadě a v jižní Americe, kde tato ráž byla a je stále živá. Díra do světa se však rozhodně nekonala.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009. Tam si také můžete přečíst jeho plné znění.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1838