SIG-Straka zlodějka
Datum: Friday, 22. May 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Pokud z titulku tohoto článku získáte dojem, že slavná zbraňařská značka se zapletla do nějaké nechutné záležitosti třeba v souvislosti s mizejícími miliardami na finančních trzích, pak vězte, že tomu tak není. Naopak. SIG poskytl prostor pro to, aby se na něm umělec jaksepatří vyřádil, což se pokládá za společensky přínosné. A SIG se dokonce pustil do vážné hudby!

pistole la gazza ladra Na stránkách Střelecké revue jsme se v posledních osmi letech již několikrát setkali s pracemi puškaře a klenotníka (jinde uváděn také jako stříbrník či výrobce šperků) Viviana Muellera ze švýcarského Murgenthalu. Tento pán rozhodně netrpí nedostatkem fantazie a představivosti. Meze možného v oboru výzdoby zbraní posouvá stále dále...


Pistole La gazza Ladra

Netradiční výzdoba

Výzdoba zbraně je skutečně uchvacující a netradiční. Švýcarský klenotník se rozhodl, že na zbrani vedle masivního zlacení uplatní také emailování. Zbraň, dražená u Hermanů je v tomto směru první vlaštovkou emailování na zbraních.  Než se mohlo přistoupit k vlastnímu emailování, předcházela tomu řada přípravných a výzdobných prací. Začalo se mosaznými střenkami. Kovové střenky se na zbraních dnes hned tak nevidí. Vnitřní stranu opracoval CNC stroj, na vnější se pracovalo pouze ručně. Umělci se velmi snažili, aby přechod mezi střenkou a tělem zbraně byl neznatelný.
Následně byly změněny kontury pistole. Hrany standardního provedení pistole SIG 210 byly zaobleny. Podobně se změnil i tvar pojistky, kohoutu, spouště. Plocha byla na maximum vyhlazena a pak se začalo rýt....
Nebude korodovat

Povrchová úprava nezlacených a neemailovaných částí o tloušťce setiny milimetru sestává z několika vrstev. Nejníže je přechodová zóna mezi ocelí a mědí, nad ní z měděná vrstva, niklová vrstva a titanová vrstva, respektive z vrstva z oxidu titanu. Proto ta nádherně modrá barva. Vývrt je pro jistotu zlacený.
Díky této unikátní povrchové úpravě nemusí nový majitel zbraň nikdy na povrchu olejovat, ani nijak chránit proti korozi. To je dobře, protože kdyby náhodou zapomněl, škoda by byla veliká. Pohyblivé díly zbraně však musí být pochopitelně k zabezpečení správné funkce zbraně mazány. Fyzikálním zákonům pan Mueller ještě poručit nedokáže.


Proč vznikla

Zbraň byla vyrobena s největší pravděpodobností v roce 2000, neboť byla první cenou ve znalostní soutěži k 35. výročí časopisu DWJ. Na tuto skutečnost upozorňuje plaketa v kazetě, v níž je zbraň uložena. Nyní se ji majitel rozhodl prodat. Vzhledem ke stavu vývrtu a hlavně jeho zlacení lze předpokládat, že si z ní ani nevystřelil, což mu slouží ke cti.


Fotografie zbraně laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historica z Mnichova.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 12 ročníku 2008. Tam si také můžete přečíst kompletní rozsáhlý text a prohlédnout obrázky.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1851