GREENER STORY
Datum: Sunday, 24. May 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Znáte ve svém okolí řadu vynikajících řemeslníků, ale také třeba techniků, matematiků a dalších užitečných profesí, které dokáží oslnit svými dovednostmi? Pak jistě znáte také řemeslníky, kteří mají tak trochu problém s pravopisem a napsat větu rozvitou je pro ně problém. Znáte geniální matematiky a počítačové mágy, kteří nedovedou druhým srozumitelně vysvětlit to, co sami bravurně zvládají? U puškařů to bývá mnohdy podobné. Jen zřídka se umění puškařské snoubí se schopností někoho učit a nebo napsat knihu. Když se to ale u někoho sejde, lidstvo má z takového jedince prospěch.

greener Greenerové nastoupili svoji cestu ke světovému věhlasu v Newcastlu. William Greener zde začal pracovat roku 1829 na adrese 29 Collingswood Street. Byl však údajně vyučencem věhlasného londýnského puškaře Josepha Mantona. Greener vydržel v Newcastlu šestnáct let, aby se roku 1844 (jinde se uvádí 1845) objevil v Birminghamu. V Birminghamu měl k dispozici řadu dalších profesí, které puškař občas potřeboval. Tehdy se tam vyráběly civilní i vojenské zbraně po tisících, ale dělala se tam také velmi jemná práce pro náročné zákazníky. Změna se vyplatila. Už v roce 1845 se Greener stal puškařem prince Alberta, proslulého manžela ještě proslulejší britské královny Viktorie! V této funkci se udržel až do roku 1858. Když k tomu připočteme údajně rozsáhlé dodávky do jižní Afriky, pochopíme, že v roce 1859 mohl vybudovat nový závod, resp. puškařské dílny v Birminghamu ve čtvrti Aston na Rifle Hill. V Birminghamu pracoval až do roku 1869, kdy zemřel. Údajně v letech 1851-1852 měl také pobočku v Londýně.
Kromě toho, že Greener vyráběl kvalitní zbraně, byl také konstruktérem. V roce 1835 zkonstruoval expanzní střelu vejčitého tvaru. V letech 1850-1851 nabízí britské armádě nové modely perkusních pušek.
Greener nezanedbával ani propagaci firmy na řadě výstav. V roce 1851 získal první cenu na světové výstavě v Londýně. V letech 1853 a 1855 firma obdržela stříbrné medaile na výstavách v Paříži a New Yorku.


Knihami k úspěchu
Na rozdíl od mnoha svých současníků byl William Greener také spisovatelem. Pochopil, že odborné spisování vštípí jeho názory potenciálním zákazníkům. Co je psáno, to je dáno a Greener byl plodný odborný spisovatel.
V roce 1834 publikoval svoji první velkou práci The Gun, kterou věnoval vítězi od Waterloo, maršálu Wellingtonovi. Jako druhé křestní jméno jeho syna a nástupce se objevuje jméno Wellington, takže zřejmě maršála velmi obdivoval.
V roce 1841 přichází na svět kniha The Science of Gunnery. Jestliže první kniha měla 279 stran, druhá o hodně přesáhla pět set a při dalších vydáních tloustla. Vedle obecných záležitostí, týkajících se střelby a palných zbraní, zde analyzuje stávající vojenské zbraně Anglie, Francie, Belgie, Rakouska, Pruska, Ruska a Ameriky. Kromě jiného se zde zastává zkoušení zbraní ve zkušebnách. V roce 1845 přichází publikace The Present Proof Company the Bane of the Gun Trade a v roce 1858 Gunnery in 1858.

Mladý pán
Mladší syn William Wellington Greener šel v otcových stopách, ale od otce se významně lišil. Otec totiž někdy kolem roku 1860 dospěl k závěru, že zadovky nemají v oboru zbraní co dělat a úplně je ignoroval! Pro něj neměly budoucnost.. I odborný spisovatel se může mýlit.
S tím ovšem mladý Greener nesouhlasil a spor šel tak daleko, že mladý pán veřejně prohlašoval, že se svým otcem nemá žádné obchodní kontakty. Každý puškařil na vlastní účet.
Když starý pán zemřel, syn tiše spojil obě firmy a pokračoval ve výrobě zadovek, z nichž první vyrobil již někdy kolem roku 1864. Firma pod jeho vedením nadále sídlila v Birminghamu, ale minimálně v letech 1878-1900 měla pobočku v Londýně. Víme také o pobočkách v Hullu, Montrealu a New Yorku. Mladý Greener však nepřevzal otcovu filozofii, která velela vyrábět málo, ale luxusních a prvotřídně zpracovaných zbraní. Rozhodl se oslovit širší spektrum zákazníků a nabídnout jim méně luxusní, ale kvalitní zbraně za přijatelné ceny. Luxusní produkci se ovšem nevyhýbal.
Také William Wellington Greener byl vynálezce. První patent získal v roce 1867, ale jeden z nejzajímavějších vynálezů učinil v roce 1873. On to vlastně nebyl vynález, ale výhodná koupě. Starý puškař Joseph Needham vynalezl první u loveckých zbraní použitelný vyhazovač. Greener koupil jeho firmu i s vynálezy a nechal si vyhazovač patentovat pod svým jménem. Někdy na konci tohoto roku si spolu s vyhazovačem nechal patentovat třetí uzamykací prvek pro hlavně s lůžkovým závěrem, zamykaným prodlouženým podélným klínem. Jeho vynález bylo prodloužení lišty mezi hlavněmi, v němž byl otvor, kterým při uzamykání závěru procházel příčný klín. Toto řešení, patentované pod číslem 3084, se používá s úspěchem dodnes a říká se mu prostě Greener.Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2009. Tam si můžete přečíst plné znění a prohlédnout obrázky, které pro náš časopis nafotil sám pan Greener.


Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1853