Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - HOGUE DO RUKY


HOGUE DO RUKY
Datum: Tuesday, 26. May 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Na světě se vyrábějí stovky a možná tisíce vzorů palných zbraní. Továrny je produkují ve velkých sériích. Zbraně z továren však každému nevyhovovaly a nevyhovují. Střelci měli a mají nejčastěji problémy s rukojetí či pažbou své nově koupené zbraně. Dost často to není nic moc. Prostě tovární výrobek jako tisíce jiných, do kterého se většina zákazníků nějak vejde. Někomu to do ruky sedne jako ulité a někomu nikoli. Někomu se to líbí, někdo chce něco jinačího. Navíc i vývoj pažeb, rukojetí a střenek jde dál. A na tom si mnozí postavili existenci.

hogue Americká firma Hogue je na trhu od roku 1968, takže v loňském roce slavila kulaté výročí. Od svých počátků se specializovala na výrobu nových rukojetí a střenek pro revolvery a pistole. Takových rukojetí, jaké velké továrny, které se specializovaly především na práci v kovu, tehdy nedokázaly efektivně vyrobit a individuální puškaři by je zase vyrobili příliš draho. Nyní je situace taková, že Hogue kromě jiného dodává rukojeti a střenky tak významným značkám jako jsou Ruger nebo Smith & Wesson.

Hogue
Střenky se zákazníkovi dodávají v tomto praktickém balení


Monogrip
Rukojeti pro revolvery, které tvoří jeden celek, vyvinul Guy Hogue a vyzkoušeli je instruktoři střelby a puškaři. Hogue nejprve po léta vyráběl klasické dvojdílné střenky na pistole a revolvery, ale potom přistoupil k výrobě jednodílných rukojetí. Zavedl pro ně všeříkající označení Monogrip. Aby mohl Hogue opatřit svými jednodílnými rukojeťmi revolvery, musel vyvinout specielní díl, třmínek, který se před přidáním rukojeti montuje na spodní část rámu revolveru. Ten pak zabraňuje sklouznutí rukojeti z rámu.
Také u pistolí se v minulosti skládala rukojeť zpravidla ze dvou střenek. Bývaly dřevěné, někdy plastové a výjimečně kovové. Jen u nemnoha pistolí se objevují jednodílné rukojeti, které nahradily střenky. Máme na mysli třeba československé pistole vz.24, 27 a 38 z České zbrojovky ve Strakonicích. Navíc skutečnosti, že střenky jsou jednodílné a obepínají zásobníkovou šachtu ze tří stran, nebylo u těchto zbraní využito ke zlepšení úchopu střelcem. O nějakém anatomickém tvaru prostě nebyla řeč. Po II. světové válce se již tento trend rukojetí obepínajících zásobníkovou šachtu neprosazoval.
Až firma Hogue aplikovala pro samonabíjecí pistole svůj systém Monogrip. Zbraň dostala místo střenek rukojeť, která obepínala šachtu zásobníku ze stran a zepředu, což dovolovalo upravit přední část rukojeti pro lepší úchop a vytvořit tam vybrání pro prsty.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2009.  Tam si také můžete přečíst úplné znění.Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1856