Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Nízkorozpočtový Heym


Nízkorozpočtový Heym
Datum: Friday, 29. May 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V rámci svého rozmachu v posledních letech se německý výrobce loveckých (takřka výhradně) zbraní Heym pustil nejen do souboje o velmi movité zákazníky, kteří nakupují jeho dvojáky, ale obrátil se také k těm, kteří mají poněkud hlouběji do kapsy, ačkoli ji nemají úplně prázdnou. I to jsou zákazníci a proč je přenechávat konkurenci odněkud z východu či jihu.

heym Zadání Heymových konstruktérů znělo: vytvořit příruční zbraň s hmotností do tří kilogramů, která je určena na nátlačky. Současně mělo jít o zbraň cenově přijatelnou, které se nezaleknou ani peněženky těch, kdo je zrovna nemají naplněné bankovkami vysokých hodnot. Výsledkem této činnosti je kulová kozlice 26 B, kterou výrobce nabízí ve dvou verzích, lišících se pouze provedením výzdoby. Obě mají společné, že baskule je zhotovena z lehké slitiny. Standardní provedení za 3 300 euro má na baskuli v barvě matného kovu s jednoduchou linkou po obvodu. Pažba je z dobrého ořechového dřeva bez výraznějšího vzoru. Luxusní verze stojí 3 700 euro, na baskuli je zdobena rytinou zvířat a je vybavena pažbou z masivního dřeva poněkud lepší kvality než předchozí provedení.
Pažba pro leváky se zde dodává bez příplatku.

Jednospoušť
Srdcem zbraně je systém se dvěma zámky a jednospouští. Tato zbraň není určena do tropů, ale do střední Evropy, takže případné (nepravděpodobné) selhání jednospouště nemá při lovu fatální důsledky.
Mechanismus se napíná, jak je u novějších německých kulových zbraní s lůžkovým závěrem zvykem, pomocí posuvníku, umístěného na krku pažby, takže je možno zbraň uvést do pohotovostního stavu až těsně před výstřelem. Při odemčení závěru jsou zámky automaticky deaktivovány, takže po opětovném uzamčení je nutno mechanismus opět napnout. Bezpečnost a zase bezpečnost, ale rozumná, u německých loveckých zbraní dnešní doby standardní.
Aby byl dodržen hmotnostní limit, konstruktéři vyvinuli baskuli z lehké slitiny, ve které je zasazen ocelové čelo. Klasikou je uzamčení závěru pomocí dvou háků. Závěr je pochopitelně ovládán Scottovou temenní kličkou a třetí uzamykací prvek na zbrani není.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2009.  Tam si také můžete přečíst plné znění a prohlédnout obrázky.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1859