Forsyth pro císaře Pedra
Datum: Friday, 05. June 2009 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Dějiny Brazílie nejsou to, co by průměrného středoevropana nějak vehementně zajímalo. Více než tamní vládci a politikové jsou zde známi fotbalisté. Možná občas někdo vzpomene na prezidenta českého původu Kubicka, který dal založit nové brazilské hlavní město. Ale že by někdy Brazílie měla císaře? Ano, měla.

pedro                                                                                                                                                             


Z uprchlíka císařem

Na počátku 19. století v Evropě propukly napoleonské války a v nich se otřásly snad všechny evropské monarchie. Jednou z obětí byla i portugalská královská rodina, v jejímž čele stála titulárně duševně nemocná  královna Marie, ale zemi řídil jako regent její syn Jan VI (João VI),  pozdější král z let 1816-1826.
Portugalci jako tradiční spojenci Angličanů  nejprve v roce 1801 prohráli válku se Španěly a koncem roku 1807 bylo Portugalsko obsazeno francouzským maršálem Junotem. Královský dvůr prchá přes oceán do Brazílie. Král Jan VI. provádí v Brazílii celou řadu reforem, které jí mají pomoci stát se rovnocennou své ”evropské matce”. Dokonce zruší status kolonie a vyhlašuje Brazilské království, jemuž se stává králem. Zemi však po napoleonských válkách opouští a zanechává zde regenta-syna Pedra I. Ovšem proč by Pedro I. vládl jako regent, když se může stát suverénním panovníkem? Tatíček přes oceán nedosáhne. Roku 1822 Brazílie vyhlašuje úplnou nezávislost a jelikož je mnohem větší než Portugalsko, Pedro nevládne jako král, ale hned se dá prohlásit císařem!
Jenže Brazílie byla tak trochu stranou bouřlivého dění, takže se císař rozhodl opět zapojit do občanské války o trůn v Portugalsku. V Brazílii nakonec po řadě rozporů a skandálů roku 1831 abdikoval ve prospěch svého šestiletého syna Pedra II. A to je náš muž! Tedy tehdy ještě naše dítě.


Z císaře uprchlíkem

Celé jméno šestiletého císaře znělo Pedro de Alcântara João Carlos Leopoldo Salvador Bibiano Francisco Xavier de Paula Leocádio Miguel Gabriel Rafael Gonzaga de Bragança e Habsburgo. Jeho matkou byla Marie Leopoldina, dcera rakouského císaře Františka I, kterou osud zavál až do daleké Brazílie. Do roku 1840 za něj vládli regenti a vypukala povstání.
Za vlády Pedra II., která trvala až do roku 1889, prodělala jeho země bouřlivý rozvoj. Vznikaly první továrny, stavěly se železnice. Sám Pedro se stal prvním uživatelem telefonu ve své zemi. Přístroj mu předvedl sám Alexander Graham Bell. Historikové Pedra srovnávají s královnou Viktorií. Byl konstitučním vládcem, po desetiletí populárním. Jeho popularitu zlikvidovala válka proti Paraguai v letech 1865-1870 a jelikož se stával stále více konzervativním a pro některé brzdou pokroku, byl nakonec 15.listopadu 1889 odstraněn vojenským převratem, neboť vojáci tehdy bývali i liberály. Odešel do exilu v Portugalsku a zemřel roku 1891 v Paříži.

Pedro II.
Pedro II. ve věku 25 let


Císařova zbraň

V aukci u italské firmy Czerny´s se 17.října 2008 objevila velmi zajímavá zbraň, spojená s tímto neméně zajímavým brazilským panovníkem. Jde o jednohlavňovou kulovnici v ráži 18 mm a 117 cm dlouhou.
Zbraň je na hlavni signována masivním zlatým nápisem JERONIMO JOZE BUSTORF / MESTRE DO ARSENAL DE / GUERRA DE PERNAMBUCO. Signatura je to dlouhá a na hlavni zabírá tolik prostoru. že nechtěně dokládá, jak moc na sebe chtěl pan Bustorf upozornit. Velký nápis ”BUSTORF” je také na zámkové desce.

Forsyth-Pedro II.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2008. Tam si také můžete přečíst celý text a prohlédnout všechny obrázky této krásné a zajímavé zbraně.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1869